FC Bohemians Praha - FC Viktoria Plzeň

11.kolo futbalovej Gambrinus ligy - jesenná časť
26.október 2008, ne.

Konečný výsledok 0:2 (0:1)
Góly: 41.Horváth, 77.Mlika
Vylúčení: ŽK: 40.Obermajer, 43.Lencevič, 63.Turtenwald - 36.Petržela; ČK: 33.Demeter (Bohemians)
Rozhodovali: J.Jílek - O.Pelikán, M.Urban - P.Býma
Delegáti: J.Červený
Divákov: 2178

Zostavy:
Bohemians: Jaroslav Beláň - Vít Turtenwald, Miroslav Obermajer, Dmitrij Lencevič, Pavel Grznár - Michal Demeter, Martin Horáček - Jiří Jeslínek, Josef Galbavý (73.Roman Dobeš), Tomáš Jablonský (67.Stanley Ibe) - Marek Kincl
Plzeň: Martin Ticháček - David Limberský, Tomáš Rada, Jakub Navrátil, Petr Jiráček - Milan Petržela (78.Tomáš Krbeček), Daniel Kolář, Petr Trapp, Pavel Horváth, Jan Rezek (87.Dmitrij Tatanašvili) - Adam Varadi (58.Jiří Mlika)

Vrátim sa najskôr k včerajšiemu zápasu na Sparte. V rýchlosti môžem skonštatovať, že v mnohom zaostal za mojimi očakávaniami – biedna atmosféra, prameniaca pravdepodobne z neatraktívneho súpera (tým sa mužstva z Příbrami nechcem nijak dotknúť), ku ktorému sa navyše pridružilo nie práve najlepšie tabuľkové postavenie domácej Sparty, naviac mierne nefotogenickeé miesto na „rohovej“ RWE-tribúne (lístok som však mal zadarmo, začo má Tommy Václavík u mňa nejaké to pivko :). Z hľadiska toho, čo hráči oboch mužstiev predviedli na trávniku, to bol istotne zápas z kategórie „slabších“, Spartu, i keď jej fandím, dovolím si povedať, podržal rozhodca. Aby som ani hosťom neostal nič dlžný, s tým čo na Letnej predvádzali, výhru čakať ani nemohli... K týmto všetkým faktorom rátam ešte mimoriadne chladné počasie, čo mohlo odradiť mnoho príležitostných divákov.
Po stránke futbalovej si Prahu ozaj vychutnávam. V Nitre sme mali domáci zápas prakticky raz za 2 týždne, inak bolo treba za futbalom cestovať buď do Trnavy či Bratislavy (v poslednej dobe teoreticky aj Zl.Moraviec), alebo sa proste zamerať na nižšie, regionálne súťaže. Ak sa človek rozhodne ísť na futbal tu v Prahe, je prakticky nemožné, aby nemal kam. V českej najvyššej súťaži pôsobia štyri celky, ďalšie dva účinkujú v II.lige a okrem nich nájdete v metropole Čiech veľké množstvo menej známych „divíznych“ klubov. Vlajkovou loďou je tradične Sparta, v poslednom období sa do popredia derie konkurenčná Slávia (nový štadión, liga majstrov, titul...), Žižkov po návrate do najvyššej súťaže momentálne bojuje o záchranu, a napokon Bohemians. Relatívne nedávno vytvorený klub čerpajúci z tradície bývalej „Bohemky“, vznikol fúziou z FC Střížkov a ČKD Kompresory Praha. Neoficiálne sa teda prezýva „střížkovská“ Bohemka. Mužstvo, i jeho súčasné pôsobisko, žižkovský štadión, som si na prvý pohľad obľúbil. Napriek tomu, že na futbale som tento víkend už bol, neodolal som vybehnúť znova. Cez deň som nemal nijaký extra program a navyše od včerajšieho večera som už zabudol, čo je to vysedávať dve hodiny v tej zime...
Rysuje sa atraktívny zápas. Na Žižkov pricestuje Viktoria Plzeň, remízový kráľ ročníka a tabuľkový sused Bohemky. Posledný zápas zvládli futbalisti z „mesta dobrého piva“, vedený nedávno odvolaným trénerom Žiliny Vrbom, výborne, keď uhrali cennú remízu s pražskou Spartou. Bohemians cestovali do Ostravy, kde napriek štyrom „kúskom“ odišli bez bodov. Konečný výsledok 5:4 napovedá, že brankári nemali práve najlepší deň. Plzeň doposiaľ zvíťazila iba raz v úvode sezóny, zlú bilanciu by teda chceli západočeši napraviť práve dnes.
Z intráku (Kolej 17.listopadu) vyrážam pomerne skoro, rád by som ešte vybehol na nákup do OC Letňany. Proviant sa míňa. Periféria Prahy je ponorená do oparu, pláne na okraji mesta sú zahalené hmlou, ktorá sa pozvoľna trhá a obnažuje jasnú oblohu. Na Žižkov prichádzam po prestupe z metra na električku na zastávke Hlavní nádraží krátko pred zahájením zápasu (17:00 hodín). Zotmelo sa, usporiadatelia zapaľujú umelé reflektory. Nad štadiónom sa vznáša opar, vlhkosť sa zráža na sedačkách južnej tribúny. Pribúda ľudí, návšteva prekračuje 2-tisíc.
Obe mužstvá sa od úvodu do seba pustili. Vidina troch bodov ženie ako domácu Bohemku, tak hostí, šance sa striedajú na oboch stranách. Náznak vážnejšej akcie sa objavil v 7.minúte, kedy plzeňský špílmacher Horváth výborne vysunul Kolářa, pri lopte bol ale skôr gólman Beláň. V 16.minúte Rezek napriahol z diaľky, Beláňa však neprekvapil. O dve minúty nato sa hostia dostali do sľubnej šance, keď Horváth našiel kolmou prihrávkou Rezka, ten preloboval domáceho brankára a po následnom odkopnutí jedného z obrancov Bohemky dorážal Kolář nepresne. Smerom dopredu začala byť Plzeň nebezpečnejšia, sporadické pokusy domácich smerujúce z diaľky hosťujúcemu brankárovi Ticháčkovi problémy nenarobili. Až v 28.minúte sa do prieniku dostal Kincl, tiesnený obrancami Plzne však zakončil z hranice 16-ky tesne vedľa. V 30.minúte zahrávali hostia priamy kop, Horváthova strela však mierila presne na pripraveného Beláňa.
Vo chvíľach, keď subjektívne tlačila v útoku viac Bohemka, prišiel v 33.minúte nešťastný zlomový moment zápasu. Po odkope jedného z obrancov Plzne od vlastnej brány zachytil loptu Galbavý, nešikovnou hlavičkou ju však sklepol priamo na Plzňana Kolářa a toho v brejku na polovici hriska zastavil až tvrdý zákrok Michala Demetera. Bývalý hráč bratislavského Slovana videl červenú kartu a odobral sa predčasne pod sprchy. Podľa mňa trocha prísny verdikt. Bohemka s deviatimi mužmi v poli odolala prvému náporu Plzne už dve minúty nato, keď prudkú strelu Trappa Beláň vyrazil a dorážku Kolářa odvrátila domáca obrana na roh. Úspešnejší boli hráči Plzne až v 41.minúte – po Obermajerovom faule kopal Horváth priamy kop, za jeho strelou smerujúcou do ľavého horného rohu sa Beláň iba ohliadol. V 44.minúte mohli zeleno-biely inkasovať znova, keď tvrdú prízemnú strelu Horvátha Beláň neudržal, nik z hosťujúcich hráčov však jeho chybu netrestal. Prvý polčas sa skončil so skóre 0:1 pre aktívnejšiu Plzeň, vedúcu zaslúžene.
Prestávkové útrapy, spojené s odmŕzaním nosa, dlaní i strnulých kolien, zaliezaním mrazu pod nechty a túžobným vyčumovaním na okolosediacich divákov popíjajúcich teplý čajíček, poprípade si zajedajúcich pečenej klobásy, mi skoro privodil kolaps, a to ešte ani nezačal druhý polčas. Moje heslo, že za toľké prachy (80 Kč, ale myslím to všeobecne...) sledujem zápas až do skončenia nadstaveného času, ma núti neoblomne zotrvať na svojom mieste.
V úvode druhého dejstva sa prví prezentovali domáci, Grznár však na Ticháčka mieril veľmi nepresne. Okolo 50.minúty oslabená Bohemka znova tlačí, chýba však finálna prihrávka. V 54.minúte sa v príležitosti ocitli opäť západočeši, Horváth v pokutovom území pálil tesne vedľa. Štyri minúty nato hlavičkoval po rohu striedajúci Mlika, bez úspechu. V 58.minúte nasledovala kontra, „Mára“ Kincl obral o loptu Radu, vypálil z 20-tich metrov, Ticháček skvele zlikvidoval. Po troch minútach horelo pred domácou bránou, Rezek zblízka podstrelil Beláňa, lopta len o vlások minula bránku Bohemky, a krátko nato sa do Jiráčkovej strely hodil Obermajer. V 68.minúte vypálil prudký projektil tesne vedľa domácej svätyne Kolář. Na opačnej strane zahrávali štandardku zeleno-biely, Horáček mieril nepresne.
Pribúdajúce kiksy v radoch mužstva „klokanov“ si vyžiadali svoju daň v 77.minúte. Nedorozumenie pri spätnej prihrávke Lenceviča na Beláňa využil Plzňan Mlika, keď po kľučke na domáceho gólmana zakončil do prázdnej brány a skorigoval skóre zápasu na 0:2. V nasledujúcich momentoch už Plzeň dobre kombinovala, nekazila prihrávky a nepúšťala súpera do vlastnej 16-ky. V závere k tomu pridali aj taktické striedanie a drobné zdržiavanie. Po skončení riadnej hracej doby nadstavil hlavný rozhodca tri minúty. V pridanom čase sa ešte domáci Kincl „hádže“ o zem v pokutovom území Plzne a zúrivo sa dožaduje penalty. Píšťalka rozhodcu ostáva nemá. Zápas uzavrel nepresným zakončením Kolář.
Plzeň splnila svoj predzápasový cieľ bodovať naplno, vďaka čomu dnes preskočila v tabuľke Gambrinus ligy Bohemians Praha. Bohemka sa vlastnými chybami pripravila o výhru s relatívne rovnocenným súperom a pred stredajším pohárovým zápasom so Spartou sa ocitla v nelichotivej pozícii s pokračujúcou negatívnou sériou. K večeru už teda riadne „prituhlo“, v električke som sa ohriať nestihol, pri presune na metro na hlavnom nádraží sa klepem ako osika...

Hlasy:
Luboš Urban (tréner Bohemiansu): „Zaslouženě jsme prohráli, přitom se s nimi dalo hrát, ale my se porážíme sami. Bylo to o prvním gólu, protože v úvodu jsme Plzeň nepouštěli do šancí. Červená karta byla strašně přísná. Byl to zákrok zepředu, oba dva to měli na dlouhou nohu a upadli. Rozhodčí měl hned v ruce červenou kartu. Pak jsme byli zbytečně podráždění a dojeli jsme na to. Obermajer udělal zbytečný faul a Jarda Belaň špatně zhodnotil situaci. Jarda chytal dobře, ale tohle byla jeho chyba. Stoupl si zbytečně doprostřed branky. Kdyby to bylo do šibenice, tak neřeknu, ale tohle byl padající list, žádná rána.“
Pavel Vrba (tréner Plzne): „Pro nás to bylo samozřejmě velice důležité utkání, protože ten počet bodů, který po deseti kolech máme, určitě neodpovídá hráčské kvalitě. I dnes Plzeň ukázala, že je to kombinační mužstvo, že jsou tam hráči, kteří dokážou hrát kombinační fotbal. Myslím, že jsme zaslouženě vyhráli. Pomohlo nám, že jsme hráli šedesát minut proti deseti a pojišťovací gól jsme dali po hrubé chybě domácí obrany. Pak jsme ten zápas takticky velice dobře dotáhli do vítězného konce, jen je vidět, že hráči si ve finální fázi ještě tolik nevěří. Takoví Kolářové, Horváthové a Varadiové by měli ty situace řešit lépe, z brejků jsme měli přidat ještě další góly.“

Výsledky ostatných zápasov 11.kola: SK Sigma Olomouc - FC Slovan Liberec /2:1/, AC Sparta Praha - 1.FK Příbram /3:0/, SK Kladno - FK Viktoria Žižkov /1:0/, FK Baumit Jablonec - FK Teplice /0:2/, 1.FC Brno - SK Dynamo Č.Budějovice /1:1/, FC Tescoma Zlín - FC Baník Ostrava /2:5/, FK Mladá Boleslav - SK Slavia Praha /0:0/

Vrbova léčba zabírá
Praha, 26.októbra 2008 - Letní prázdniny byly v polovině, když Viktoria Plzeň poprvé a naposledy zvítězila v tomto ročníku. Mizernou sérii ukončila na půdě Bohemians Praha. Vítěznou trefu zařídil Pavel Horváth parádní střelou z přímého kopu. Plzeň zvítězila poprvé od 1.kola a pod novým trenérem získala už čtyři body.
Plzeňský kapitán si postavil míč poté, co na něj odpískal rozhodčí faul, a zhruba ze třiadvaceti metrů se opřel do balonu a poslal střelu perfektně k pravé tyči Belaňovy branky. Gólman Bohemians se jen otočil. „Postavil se špatně, do středu branky,“ kritizoval brankáře trenér Luboš Urban. Navíc mu vadil zbytečný Obermajerův faul, který předcházel gólu. Západočeši tak už po osmi minutách využili přesilovku, do které je dostala Demeterova kosa na půlce. Ta zabránila Kolářovi, aby postupoval sám na branku.
Do té doby se toho na žižkovském stadionu moc nedělo, největší šanci zahodil Kincl, když se dostal za obranu, ale exsparťanský útočník zakončil těsně vedle Ticháčkovy branky. Ano, mezi třemi tyčemi nestál Poštulka, nýbrž plzeňská dvojka. „Situace nazrála k tomu, že šanci dostal někdo jiný,“ řekl k tomu trenér Pavel Vrba. Ve druhém poločase domácí otevřeli hru, ovšem k vyrovnání se nedostali. Kincl v 60. sice mířil mezi tyče, ale do Ticháčka. Plzeňští často vyráželi do brejků, ale většinou je špatně řešili. Rezek v 62. střílel z velmi dobré pozice mimo a Kolář své sólo rovněž zakončil nepřesnou střelou.
K pojistce jim tak pomohli až domácí. Lencevič pustil přihrávku jednoho ze spoluhráčů na gólmana, jenže u míče byl rychleji střídající Mlika, obešel brankáře a pohodlně vstřelil svůj třetí ligový gól. „Vyhráli jsme zaslouženě, ovšem domácí nám nic nedarovali. Měli jsme i štěstí, když jsme zhruba šedesát minut hráli přesilovku a druhý gól přidali chybě domácí obrany. Závěr jsme dohráli takticky dobře,“ pochvaloval si Vrba, pod jehož vedením začíná Plzeň stoupat vzhůru.


Jak Horváth pálil, brankáře zlobily mouchy a za střelou se jen ohlédl
Praha, 26.októbra 2008 - Byla to krásná rána. A vítězná! Míč letěl vzduchem kolem zdi a u tyče zaplul do sítě. Parádu předvedl kapitán plzeňských fotbalistů Pavel Horváth: levačkou z přímého kopu 23 metrů od branky. Jaroslav Belaň, pokořený gólman Bohemians, se nezmohl na reakci, jen se smutně ohlédl. „To už tak u mých gólů bývá, že brankář většinou zůstane stát na místě,“ vtipkoval třiatřicetiletý záložník a někdejší český reprezentant.
První přímý kop v utkání - také technický, ale slabý pokus přes zeď - mu ještě brankář Belaň snadno chytil. Při druhé standardní situaci čtyři minuty před poločasovou přestávkou ale střelec gólmana zaskočil. „Asi tam na něj něco dělaly mouchy a nehnul se,“ smál se Horváth. „Brankářova chyba, stál špatně,“ čílil se Luboš Urban, kouč poražených Bohemians. „Dokáže toho hodně chytit, ale tenhle gól je jeho. Kdyby dostal přes zeď do šibenice, tak nic neřeknu, ale on zůstal uprostřed branky a míč šel na jeho stranu.“ Horváth skóroval už počtvrté v sezoně, je nejlepším střelcem týmu. A Plzeň trefou odrazil k vítězství, jež vyhlížela od začátku srpna dlouhých devět zápasů.
„Čekali jsme na výhru jako na smilování,“ poznamenal Horváth. „Teď je to příjemný pocit. Už remíza se Spartou nás hodně povzbudila a tohle nám pomůže ještě víc.“ Horváth a spol. zvítězili v 11.kole první ligy na žižkovském stadionu, kde má ligový nováček azyl, nakonec 2:0. První výhru pod novým koučem Vrbou potvrdil v druhém poločase náhradník Mlika. „Zasloužili jsme si to, byli jsme lepší,“ dodal spokojený kapitán.


Na Bohemce chceme vyhrát, říká David Limberský
Plzeň, 23.októbra 2008 - Potvrdit zlepšený výkon proti Spartě a nejlépe k jednomu bodu z minulého týdne přidat další tři. To je cílem fotbalistů Viktorie Plzeň před nedělním zápasem 11.kola Gambrinus ligy na hřišti střížkovských Bohemians.
Na zápas se moc těší obránce David Limberský, který proti Spartě ke svému velkému zklamání kvůli stopce od disciplinární komise chyběl. „Jsem moc rád, že trest už skončil a můžu zas na hřiště,“ konstatoval Limberský. Ten i podle posledního výsledku Bohemians 4:5 v Ostravě soudí, že Bohemka je silnější dopředu než dozadu. „Doma ale dělají výsledky a body, jsou hodně nebezpeční. My tam ale musíme zabrat, jedeme pro vítězství, nic jiného nás nezajímá,“ říká bojovně Limberský. Jak dodává, receptem na úspěch může být hra ze zabezpečené obrany a proměňování brejků. „Když si ještě k tomu pohlídáme standardky, zvládneme to.“
Zápas na Bohemians bude pro trenéra Pavla Vrbu druhým na lavičce Viktorie. „Na Bohemians nás čeká hodně důležité utkání z pohledu tabulky a bodového zisku. Mým přáním je, abychom zopakovali nasazení a zodpovědnost ze zápasu se Spartou a přidali zlepšení v útočné fázi,“ uvedl Vrba. I kouče Plzně zaujala gólová přestřelka Bohemians v Ostravě z minulého kola. „Dát venku čtyři góly je fantastické. Přesto ještě o jeden víc dostali a odjeli bez bodů. Je třeba ale vidět, že brankář Ostravy neměl svůj den a možná dvě branky jdou na jeho účet,“ upozorňuje Pavel Vrba. I trenér Plzně ví, že Bohemians jsou hlavně silní doma. „To už potvrzovali loni ve druhé lize, letos ve slušných výkonech na domácím trávníku pokračují,“ podotýká trenér, který si pochvaluje fakt, že už může nastoupit David Limberský. K tomu plánuje další změny v sestavě. „Určitě budou,“ naznačil tajuplně.


Fotodokumentácia (výber):


© Text: Roland Nádaskay, Foto: Roland Nádaskay

HLAVNÁ STRÁNKA
ŠPORT