Rozhodovali: J.Bílek - M.Zlámal, J.Košec
Divákov: 693

Zostavy:
Dukla: Martin Svoboda - David Mikula, Jan Vorel, Jiří Novotný, Michal Šmíd (75.Peter Mičic) - Petr Malý, Patrik Gedeon, Donát Laczkovich (57.Michal Kolomazník), Jan Svatonský (57.Lubomír Blaha) - Dani Chigou, Luděk Zelenka
Hradec Králové: Jiří Lindr - Jiří Poděbradský, Radim Wozniak, Pavel Němeček (32.Radek Bukač), David Kalousek - Daniel Zinke, Ján Nemček, Vlastimil Karal (20.Martin Kasálek), Roman Fischer, Tomáš Rezek - Pavel Dvořák

Po Letnej a Žižkove je po vzdušnej čiare tretím najbližším štadiónom od môjho internátu dejvická Juliska, domáci „stánok“ Dukly Praha. Dnešná Dukla má komplikovanú históriu, s niekdajším slávnym vojenským celkom zdieľa názov, nie je však jeho právnym pokračovateľom. Azda morálnym áno. Za čias komunizmu patrila pražská Dukla medzi popredné ligové mužstvá, získala niekoľko federálnych titulov (posledný roku 1982), československých pohárov, pôsobilo v nej niekoľko kráľov strelcov a ligových kanonierov a nemálo reprezentantov. Často sa jej však vyčíta, že ako vojenské mužstvo mala Dukla stály prísun talentovaných hráčov z iných klubov, rovnako ako jej napojenie na komunistický režim. Od polovice 80.rokov začal pre Duklu ústup z pozícií a po zamatovej revolúcii, v súvislosti s prerodom z armádneho na civilné mužstvo, sa dostávala do čoraz hlbšej krízy. Do rozpadu Československa pôsobila Dukla v najvyššej súťaži, v sezóne 1993/94 však po nelichotivých výsledkoch zostúpila. Nakrátko sa ešte v najvyššej súťaži objavila, neskôr sa však zlúčila s Příbramou, ktorá si dnes neprávom privlastňuje úspechy historickej Dukly. Dnešná Dukla Praha vznikla z iniciatívy jej fanúšikov, pričom zaujala miesto po sesterskej Dukle Dejvice v Pražskej divízii, neskôr od Jakubčovic odkúpila druholigovú licenciu.
Keďže piatok mám úplne voľný (telesnú som si prehodil na utorok...), prevažne trávim deň nečinnosťou, spisovaním zápiskov z posledného výletu, a v poslednom rade učením sa na utorňajší test z UPG. Na večerný zápas vyrážam z internátu okolo štvrť na päť, autobusom sa presúvam na Nádraží Holešovice, kde nastupujem na linku S (Libeň – Roztoky). Zo stanice Praha-Bubeneč sa potom opäť veziem busom až na zastávku Juliska. Príjemným prekvapením je, že vstup na zápas, ako aj program, je zadarmo.
Štadión Na Juliske, patriaci stále pod Armádne športové centrum, ma na prvý pohľad zaujal. Obrovská, vysoká tribúna zasadená do svahu nad hracou plochou, atletická dráha (bez tej žiaden štadión nie je štadiónom ;), všetko je vynovené, po rekonštrukcii. Ešte pred zahájením zápasu som si celý štadión obišiel a fotograficky zdokumentoval. Stretnutie sa začína o 17:00 nástupom hráčov oboch mužstiev, výkop obstarávajú domáci hráči. V úvode majú optickú prevahu hráči Hradca, už v 7.minúte sa k lopte dostal Rezek a prudko vystrelil vedľa vzdialenejšej žrďky Svobodovej brány. Štyri minúty nato sa do pokutového územia domácich dostal Dvořák, vracal na nabiehajúceho Zinkeho, ktorý však loptu stratil. Prvý vážnejší útok predviedli hráči Dukly až v 15.minúte – Šmídov prízemný center však odvrátili obrancovia Hradca na roh. Zo zachmúrenej oblohy padlo pred prestávkou zopár kvapiek, chvíľu to dokonca vyzeralo, že zaprší. Inak je počasie vcelku prijateľné, pomerne „teplo“ a bez vetra. Po dlhom čase na tribúne nemrznem.
Akosi to však metaforicky mrzne na trávniku, hra oboch mužstiev je akási bezduchá, nudná. Domácim nepomáha ani neprerušované skandovanie miniatúrneho fanklubu. V 22.minúte strieľa Malý asi dva metre vedľa pravej tyče bránky hostí, krátko nato je neúspešný aj aktívny Chigou, keď jeho strela končí v Lindrových rukaviciach. V 34.minúte po rohovom kope hlavičkoval domáci Zelenka nad, zatiaľ najvýraznejšia šanca Dukly. Dve minúty nato na opačnej strane hriska ohrozoval Svobodu Rezek, bol však nepresný. Počas prestávky sa presúvam z hlavnej tribúny presne naproti, k miestam na státie... mám odtiaľ lepší výhľad na ihrisko kvôli foteniu. Prestávku vypĺňa domáci hlásateľ informáciami o nejakej súťaži (podľa čísla lístku som aj tak nič nevyhral...), inak sa Juliskou prakticky celý čas rozlieha tá istá pesnička – „This is the life“.
V druhom polčase Dukla výraznejšie preberá iniciatívu, „votrokov“ z Hradca už pred svojou bránkou prakticky nepúšťajú do šance. V 50.minúte tiesnený Zelenka ideálne prihral do vápna na Laczkovicha, ktorý však z 13 metrov trafil vybiehajúceho brankára Lindra, spáliac tak najväčšiu tutovku zápasu. Desať minút nato pálil po rohu bez prípravy Kolomazník, strela však minula vzdialenejšiu tyč brány hostí. V 65.minúte zápasu prichádza ďalšia veľká šanca pražskej Dukly, keď Kolomazník z priameho kopu poslal loptu do 16-ky, kde ju Novotný usmernil na vzdialenejšiu tyčku. Gólman hostí však jeho teč vynikajúcim zákrokom vyrazil z horného rohu brány. V 81.minúte pálil z veľkej vzdialenosti lobom Kolomazník, Lindr však jeho strelu zo šibenice bránky vyrazil. Ďalšie pokusy domácich boli zväčša dosť nepresné, až v nadstavenom čase sa Blaha cez obrancov Hradca presadil k strele z uhla k bližšej žrďke, ktorá však skončila iba na bočnej sieti.
Zápas teda končí remízou, obe mužstvá podali v podstate slabý výkon, remíza však môže mrzieť domácich, ktorí mali najmä v druhom dejstve navrch. Takto stratili 2 body. Ja sa od štadióna Dukly presúvam peši ulicami Dejvíc až na „kulaťák“, kde nakupujem potraviny a nasadám na metro. Celkovo dnešnú návštevu futbalu hodnotím pozitívne, na zajtra sa pre zmenu rysuje nejaká geologická vychádzka.

Hlasy:
Günter Bittengel (tréner Dukly): „Vědeli jsme, že Hradec je v určité pozici, v které asi nemá být, že to mužstvo má svojí kvalitu a hráči se budou chtít prezentovat v dobrém světle. Utkání bylo místama hodně živelné, bylo tam hodně napádání, z čeho pramenili nepřesnosti. My jsme nabádali mužstvo k trpělivosti, myslím si, že v zápase jsme většinu hry měli pod kontrolou. Chtělo to ten gól, který se nám v poslední době nedaří dát. Dneska jsme si vypracovali šance, aby jsme dali branku, bohužel soupeř si odváží bod. Moje mužstvo odvedlo z hlediska nasazení a přístupu k utkání očekávaný výkon, hráčům můžu vytknout chyby v určitých fázích utkání, v celkovém kontextu však makali.“
Václav Kotal (tréner Hradca Králové): „Z pohledu výsledku pro nás bylo utkání uspěšné, z výkonu a předvedenou hrou nemůžeme být oba trenéři spokojeni. Ve hře bylo moc nepřesností, v prvním poločase jsme tam měli několik dobrých možností k zakončení, bohužel jsme žádnou nedokázali využít. Ve druhém poločase, jelikož jsme museli střídat dva zraněné hráče už do 30.minuty, naše hra utrpěla tím, že už jsme nemohli vystřídat hráče, kteří jsi o to říkali. Museli jsme to uhrát a se štěstím jsme ten bod uhájili. “

Výsledky ostatných zápasov 20.kola: FC Vysočina Jihlava - FK Ústí n.Labem /4:0/, FC Vítkovice - AC Sparta Praha "B" /1:1/, FC Zenit Čáslav - 1.FC Slovácko /0:0/, SK Fotbal Třinec - SFC Opava /0:0/, FK Baník Sokolov - MFK OKD Karviná /2:2/, 1.HFK Olomouc - Fotbal Fulnek /6:1/, FK Baník Most - FC Bohemians 1905 Praha /0:1/