2.kolo futbalovej Corgoň ligy - jesenná časť

Vylúčení: ŽK: 15.Hovančík 70.Isola - 54.Tomaček, 57.Kaščák, ČK: 86.Novák - 20.Hanzel
Rozhodovali: Valášek - R.Sluk, Borsányi - K.Horváth
Divákov: 2850

Zostavy:
Košice: Darko Tofiloski - Mikuláš Tóth, Ivan Djoković, Timon Dobias, Juraj Hovančík - Peter Šinglár - Uroš Matić (66.Kamil Karaš), Miroslav Viazanko, Floris Isola, Erik Pačinda (90.Peter Kavka) - Dávid Škutka (77.Ján Novák)
Trnava: Martin Raška - Pavel Malchárek, Jiří Koubský, Patrik Gross, Ľuboš Hanzel - Ján Petráš (46.Peter Čvirik), Michal Kaščák, Miroslav Karhan, Martin Vyskočil, Roman Procházka - Ladislav Tomaček (63.Ľubomír Bernáth, 90+ Radoslav Ciprys)

Náročné, túrami vyplnené uplynulé dva dni nás riadne „vyšťavili“, okrem toho sa črtá dosť nepriaznivé počasie (niežeby doteraz bolo nejaké iné...), takže sobotu trávime v Košiciach. Po včerajšom večere strávenom v meste, ktorý bol pre Michala rozlúčkou s jeho krátkou návštevou Košíc, máme ešte pred jeho odjazdom nazad do Olomouca v pláne vyraziť na futbal. Keďže sme s Rudolfom na Železníkoch o vlas zmeškali električku a musíme čakať štvrťhodiny na ďalšiu, s kolegom sa stretávame na Lokomotíve až tesne pred pol šiestou. Vstup na ovál je zadarmo, čo sme aj využili. Ľudí je napriek tejto „akciovej ponuke“ nemnoho, avšak očividne viac než tomu bývalo na ligových zápasoch v predchádzajúcich sezónach. Väčšina divákov je sústredená po okrajoch hlavnej tribúny, okolo brány borcov to zíva prázdnotou. Pomerne málo je aj tých „červeno-čírnych“ v sektore hostí. Ťahákom stretnutia je okrem iného štart Miroslava Karhana, skúseného reprezentanta, ktorý sa po rokoch v zahraničí vrátil do „slovenského Ríma“
Zápas začína s menším zdržaním krátko po šiestej. Tempo hry v úvode diktujú domáci, ktorí po sľubnej remíze s krízou zmietanou Žilinou v prvom kole idú po troch bodoch. Prvú strelu na bránku hostí vyslal už v druhej minúte Matič, Raška si však poradil. Po chvíli na seba upozornili i Trnavčania, v úvode zatiahnutí do defenzívy – po uplynutí prvej desaťminútovky po Vyskočilovom centri hlavičkoval Malchárek a nebyť pozorného zákroku domáceho gólmana Tofiloského, lopta by letela pod brvno. Ďalšiu šancu mal v 17.minúte po štandardke opäť Malchárek, Tofiloski ho však aj tentoraz vychytal. Zlomový moment zápasu prišiel v 21.minúte, keď Hanzelov obranný zákrok na Viazanka, ktorý azda aj prifilmoval, potrestal rozhodca červenou kartou. Oslabený Spartak dostal ďalšiu ranu desať minút nato, kedy po strele Pačindu išli Košice do vedenia. Môj tip 3:0 pre Trnavu teda nevyjde, naopak zrejme sa vyplní Michalovo prianie, aby zvíťazili Košice. Jaloví Trnavčania sa do šance opäť dostali až v 33.minúte, Procházka však prestrelil bránku domácich, Tomačekovu priamu strelu zasa zlikvidoval pozorný Tofiloski. V závere prvého polčasu tempo opadlo, hralo sa skôr medzi šestnástkami, v pokutovom území oboch mužstiev bol takpovediac kľud.
Prestávku využívame s Michalom na rozhovor plánoch do budúcna. Obloha sa komplet zatiahla, je dosť možné, že spŕchne. Ku koncu prestávky začínajú rozsvecovať reflektory. Napriek večernému času je však stále dosť dusno. Dusno však nie je na ihrisku, kde sa od úvodu druhého polčasu hrá taký nemastný-neslaný futbal. Košice napriek početnej prevahe nevymysleli nič zaujímavé, do šancí sa však dostávali Trnavčania – najskôr v 51.minúte však s priamym kopom nepochodil Tomaček, najväčší „neobľúbenec“ domáceho publika, a osem minút nato sa neujala ani strela Procházku. V 61.minúte pohrozil na opačnej strane hriska Isola, Raška však s jeho strelou s voleja nemal problém. V 65.minúte zasahoval trnavský gólman paradoxne pri „streleckom pokuse“ spoluhráča Koubského, ktorý v snahe odvrátiť hroziace nebezpečenstvo omylom vypálil na vlastnú bránku.
Upadajúce tempo stretnutia zrejme „uspalo“ domácich žlto-modrých, ktorí vďaka nepozornosti v obrane umožnili vyniknúť Trnavčanovi Procházkovi – ten v 79.minúte peknou strelou z 30 metrov prekoval Tofiloského a prakticky tak obral Košice o víťazstvo na domácej pôde. Po góle však šokovaní Košičania mierne ožili, opäť sa začali aktívnejšie tlačiť pred Rašku. Stav sa mohol zmeniť v 84.minúte, kedy po skrumáži v pokutovom území hostí prudko vypálil Šinglár. Jeho strela sa však nanešťastie odrazila od brvna. Posledným za zmienku stojacim momentom je po faule na Koubského vylúčenie navrátilca Nováka, ktorý len pred pár minútami vybehol na trávnik.
Zápas sa teda skončil deľbou bodov, výsledok 1:1 je podľa môjho názoru neočakávaný. Napriek sklamaniu košických hráčov a fanúšikov je to však dobrý výsledok. Každý bod sa počíta, o to viac, že posledné dve sezóny sa Košice v lige zachraňovali a ani tento rok nie sú vyhliadky ružové. Od posilnenej Trnavy, ktorá je adeptom na zisk titulu, by som čakal viac. Po zápase sa v dave ľudí opúšťajúcich štadión na Lokomotíve presúvame na Tomášikovu, kde sa lúčime s Michalom a odkiaľ na Železníky pokračujeme autobusom.

Hlasy:
Ladislav Šimčo (tréner Košíc): „Tento zápas sa musel divákom páčiť. Boli tam zaujímavé momenty. Snažili sme sa zachytávať útoky hostí a ísť vpred po rýchlych kontrách. Vyhrávali sme 1:0, žiaľ, keď sme hrali presilovku, dostali sme gól. Procházka to tam trafil krásne, ak by sme však proti nemu vystúpili skôr... Niekomu sa môže javiť, že remíza po tom, čo sme hrali v početnej prevahe, je málo.“
Pavel Hoftych (tréner Trnavy): „Myslím si, že sme videli zaujímavý zápas. Oba mančafty podali poctivý výkon, oba chceli zvíťaziť. Našu myšlienku trochu skomplikovalo vylúčenie Ľuba Hanzela, zakrátko sme inkasovali. V polčase to bolo zaslúžene pre domácich, v tom druhom sme sa dostali výrazne do hry my. V čase, keď sme chceli stiahnuť obrancov na troch a pridať dopredu útočníka, sa trafil strelec posledných dní Roman Procházka. Potom sa už nič zaujímavé nestalo.“

Výsledky ostatných zápasov 2.kola: AS Trenčín - MFK Ružomberok /1:1/, FC Nitra - FC ViOn Zlaté Moravce /0:1/, ŠK Slovan Bratislava - FK Senica /3:2/, FK DAC Dun.Streda - FK Dukla B.Bystrica /1:3/, 1.FC Tatran Prešov - MŠK Žilina /0:0/

Na keby sa futbal nehrá
Košice, 25.júla 2011 - Ani vstup zadarmo nespôsobil nejaké prevratnú revolúciu v návštevnosti na ligových futbalových zápasoch v košickom Čermeli. Navyše, včera tam chýbala aj väčšina trnavských fanúšikov, ktorí si, údajne, cestou na východ našli lepšiu zábavku, dali sa vraj „do reči“ so Žilinčanmi, ktorí si to namierili rovnakým vlakom do Prešova...
Turnikety zaregistrovali takmer tritisíc priaznivcov, a tí nemuseli ľutovať, že by si pokazili nedeľňajší podvečer. Z optického hľadiska patril duel MFK Košice s trnavským Spartakom do vyššej kategórie corgoňligových zápasov. Aj keď z trnavského tábora po ňom zaznelo: „Keby nedal rozhodca červené karty, bol by lepší futbal...“
Pre Trnavčanov prišla príliš skoro, keď sa ešte len hotovali vytasiť svoje úmysly, s akými do Košíc pricestovali. „vyhrať,“ zahlásil smelo previnilec Ľuboš Hanzel, keď si po vylúčení sadol na novinársku tribúnku. Počínanie rozhodcu Valáška, ktorý tak ocenil jeho zákrok na Košičana Viazanka, sa mu vôbec nezdalo. „Nebol tam žiaden kontakt, ani rukou, ani nohou. Viazanko sa zvalil na zem a rozhodca mu to zjedol aj s navijakom. Čudoval som sa, že to vôbec zapískal, a sprvu som si myslel, že mu dá žltú kartu za filmovanie. Teraz to budú mať chalani ťažké, a dúfam, že za mňa zabojujú a odvezieme si dobrý výsledok.“
Prááásk! Len čo to Hanzel dopovedal, už sa lopta trepotala v trnavskej sieti, a Erik Pačinda mohol oslavovať druhý ligový gól v kariére. Vo futbale má však presilovka často demoralizujúci efekt na zvýhodnené mužstvo. Ten zasiahol aj Košičanov, ktorí po prestávke ubrali z plynu, a Trnava zistila, že zápas ešte nemusí byť celkom stratený. Ich vyrovnávajúci gól však prišiel ako blesk z jasného neba. Doslova, lebo z kopačky Romana Procházku aj zahrmelo, z tridsať metrov poslal na Tofiloského bránu takú „pumelicu“, že macedónsky gólman bez akéhokoľvek pohybu iba konštatoval, že je lopta v sieti.
Udrelo aj na druhej strane. Ale, čertovské brvno, aj keď už dávno nie je drevené, blesk z košického mráčika ho aj tak trafil. Keby Šinglárova strela letela o pár centimetrov nižšie, mohlo sa blýskať aj na košické víťazstvo. A bol by to kapitánov najkrajší gól v kariére. „Keby, keby... Na keby sa vo futbale nehrá. Nemali sme po prestávke poľaviť, preto sme ten zápas nevyhrali. V tomto sa musíme zmeniť,“ bolo ľúto košickému obrancovi dvoch stratených bodov.

Ukážkové repete Erika Pačindu – tipéri by si prišli na svoje
Košice, 25.júla 2001 - História sa vraj opakuje, no ide o to, do akých detailov. V prípade Erika Pačindu je priam vzorová. Pokojne si naňho tipéri mohli staviť, že strelí gól proti Trnave a zápas sa skončí 1:1! Asi lepšiu tutovku by sme márne hľadali. Erik sa pred rokom stal najlepším strelcom MFK Košice v príprave, keď nastrieľal päť gólov. V Corgoň lige sa mu potom už tak nedarilo, keď strelil jediný gól. Ten zaznamenal v 2.kole proti Banskej Bystrici. Zápas sa v Čermeli skončil 1:1. Prešiel rok a Erik si opäť zopakoval primát z prípravy, hoci strelil o gól menej - štyri. Už to mohlo čo to napovedať. Prišiel zápas 2.kola v Čermeli a opäť nadišla jeho chvíľa. Strelil gól a duel sa skončil remízou 1:1.
„Je to neuveriteľná náhoda. Dúfam však, že neprejde do pravidla a že sa história nezopakuje do bodky. Nebol by som rád, keby to bol môj prvý a zároveň posledný gól v tejto sezóne Corgoň ligy. Verím, že pridám ďalšie presné zásahy a bude mi to sypať viac,“ usmial sa Erik Pačinda. Len na upresnenie, proti Banskej Bystrici Erik vyrovnával, tentoraz jeho gól znamenal vedenie. „Veril som, že teraz bude môj gól trojbodový. Trnavčania mali o jedného hráča menej, no veľká výhoda to pre nás nebola. Neviem, či sme sa v podvedomí uspokojili, že sa už nič nemôže stať a stretnutie dovedieme do víťazného konca, no tri body sme nakoniec neuhájili.“
Košičania majú po dvoch kolách na svojom konte dve remízy proti súperom, ktorí reprezentujú Slovensko v pohárovej Európe. Na úvod celkom sympatická vizitka pre mužstvo, ktorého všetci pasovali za najväčšieho kandidáta na zostup. „Tieto výsledky nás samozrejme tešia, hoci si uvedomujeme, že v Žiline sme boli blízko k víťazstvu. Prišli sme oň po hlúpom góle. Ani teraz sme vedenie neudržali. Škoda, veľmi sme túžili po troch bodoch. Aj preto, aby sme potešili prezidenta klubu pána Podoláka, ktorý oslavoval päťdesiatku. Dúfam, že už v ďalšom kole zvíťazime.“
Gólovú akciu má presne zadokumentovanú. „Peťo Šinglár prihral na čiaru Mikimu Tóthovi, ktorý ma pekne uvoľnil. Loptu som si hodil okolo obrancu a ľavačkou som zakončil. Tréner nám prízvukoval, aby sme zakončovali, lebo lopta letí veľmi nepredvítateľne. Na tréningu ju skúšame asi iba dva týždne, no brankári sú z nej veľmi nešťastní. Lopta nakoniec skončila v sieti, pritom som ju netrafil najlepšie. Zbadal som ju až v poslednom momente, keď mierila do siete,“ dodal útočník MFK.