3.kolo UEFA Europa League, odvetný zápas

Góly: 41.Saganowski, 55.Radović, 63.Ljuboja - 76.Žulj
Vylúčení: ŽK: 48.Vrdoljak, 82.Jędrzejczyk - 44.Hinum, ČK: 71.Vrdoljak (po druhej ŽK)
Rozhodovali: E.Hacmon - O.Borneshtain, A.Alramili - A.Kenan (všetci Izrael)

Zostavy:
Legia: Dušan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłakow (12.Marko Šuler), Inaki Astiz, Jakub Rzeźniczak - Miroslav Radović, Daniel Łukasik (59.Janusz Gol), Ivica Vrdoljak, Danijel Ljuboja (79.Michał Żyro), Jakub Kosecki - Marek Saganowski
Ried: Thomas Gebauer - Thomas Hinum, Thomas Reifeltshammer, Jan-Marc Riegler, Andreas Schicker - Nacho Rodríguez (56.Markus Grössinger), Marcel Ziegl (58.Iván Carril), Anel Hadžić (73.Robert Žulj), Mario Reiter, Marco Meilinger - René Gartler

Povedali pred zápasom:
Jan Urban (tréner Legie): „Chceme dobehnúť stratu. Prvý zápas sme nemuseli prehrať. V prvom polčase nemala šance žiada zo strán. V druhej sme urobili kardinálnu chybu v obrane, po ktorej nasledoval trestný kop súpera. Chlapci strelili gól, ktorý nám dáva nádej na postup. My sme favoritom tohto dvojzápasu. Vďaka koncovke zápasu spred týždňa som presvedčený, že rovnako dobre zahráme aj vo štvrtok.“
Heinz Fuchsbichler (tréner Riedu): „Či považujem za zlé, že sme v Riede dostali gól? Áno, moji futbalisti tri dni nedostanú nič najesť (smiech). Pravdupovediac, splnili sme úlohu. Po prvom stretnutí nemám žiadne výhrady, hráčom som jednoducho pogratuloval v šatni. Štadión Legie robí ohromný dojem. V Rakúsku máme málo príležitostí hrať na tak dobre pripravenom štadióne. Toľko tisícov fanúšikov na štadióne nám skôr pomôže. Musíme sa ‚nastaviť‘ nato, že hráme veľký zápas. Ak tak urobíme, všetko bude fajn. Nemáme žiadne zdravotné problémy, hráči sú pripravení a v najlepšej forme. Sme vysoko motivovaní. Stále však tvrdím, že nie sme favoritmi. Pred prvým zápasom som šance na postup hodnotil na 30 percent. Teraz nám dávam 40-percentné šance.“

Ešte niekedy v priebehu júla som si zo zvedavosti prebehol vyžrebovanie aktuálneho ročníka Európskej ligy. Náhodou sa ho zúčastní aj varšavská Legia, pričom tretie kolo bude hrať v čase našej návštevy hlavného mesta Poľska, ktorú plánujeme na začiatok augusta. Za súpera v tejto fáze súťaže prisúdilo Legionistom žrebovanie jedného z dvojice Šachťor Soligorsk – SV Ried. Ťažko povedať, či je atraktívnejší súper z Bieloruska alebo Rakúska, isté je, že na zápase sa zúčastním – aj keby som tam mal ísť ja sám. Marián ma v tom však nenechal. Lístky kupujeme počas nášho prvého dňa vo Varšave. Zároveň zisťujeme cestu k Stadionu Wojska polskiego, kvôli sponzoringu nazývaného aj Pepsi arena – samozrejme tú najdlhšiu a najkľukatejšiu :)
Nasledujúci deň sa stretávame niekedy pred piatou pri Paláci kultúry a náuky, odkiaľ potom peši smerujeme do štvrte Powiśle. Na Łazienkowskej ulici sa už hodinu pred zápasom vytvára zápcha tvorená davmi fanúšikov Legie prúdiacimi k štadiónu. Správnu bránu nachádzame na tretí pokus, pred výstupom na tribúnu sa ešte zastavujeme vo fanshope, kde pre Tomáša kupujem klubový šál. K našim miestam na východnej tribúne sa dostávame približne pol hodiny pred výkopom. Štadión Legie vzbudzuje rešpekt, jedná sa o moderný „stánok” otvorený na jar minulého roka. Jeho kapacita je niečo vyše 30-tisíc miest, v tomto teda predčí i moju obľúbenú Letnú. Architektúra hľadiska je inak dosť podobná novému pražskému Edenu. Hľadisko sa postupne zapĺňa, „kibici”, ktorí zaplnili celú severnú tribúnu, začínajú svoje choreografie.
Stretnutie sa začína krátko po pol ôsmej. Väčšou snahou sa od úvodu prezentujú domáci, ktorí už od prvých minút zakladajú útoky smerom k bránke nevýrazného Riedu. Už v prvej minúte do pokutového územia hostí nebezpečne prenikol Kosecki, jeho zakončenie však bolo nepresné. Šešt minút nato sa po chybe v rozohrávke Legionistov dostali do útoku hráči Riedu – po centri do šestnástky domácich však ich veľkú šancu zlikvidoval Kuciak. Krátko nato sa k slovu opäť dostala domáca Legia, keď po centri Radoviča hlavičkoval Saganowski – avšak priamo do rukavíc Gebauera. Pre hrotového hráča Legie sa o štyri minúty neskôr opäť naskytla príležitosť otvoriť skóre. Saganowskému sa podarilo preniknúť do pokutového územia Riedu, kde obišiel brankára a zakončil do prázdnej bránky. V poslednej chvíli však k lopte doskočil jeden z hosťujúcich obrancov. Dominancia varšavského mužstva pretrvala aj v ďalšej štvrťhodine, no celkový dojem z predvedenej hry bol taký všelijaký. Rozhodne som videl herne lepšie zápasy, hoci v lige. Čo je zapamätania hodné, je atmosféra vytváraná domácimi „kibicmi”. Tí rakúskemu mužstvu pripravili skutočný „kotol”. V 29.minúte sa mohla Legia konečne ujať vedenia – po chybe obrany hostí pri zakladaní akcie na vlastnej polovici sa k lopte dostal Łukasik prihrávajúci na Koseckého, ktorý následne centroval na nepripraveného Ljuboju. Tomu sa loptu do Gebauerovej bránky nasmerovať nepodarilo. Chvíľa, na ktorú varšavské publikum čakalo takmer celý prvý polčas, prišla v 41.minúte – po dobrom centri Rzeźniczaka sa lopty v 16-ke Riedu ujal Ljuboja, prihrávajúci na Saganowského, ktorý potom z piatich metrov hlavičkou prekonal brankára hostí. Tí sa teda budú musieť zmieriť s psychologicky náročným gólom „do šatne”, navyše za faktu, že stav 1:0 posúva pri výsledku prvého zápasu 2:1 pre Ried do ďalšej fázy súťaže Legionistov.
Počas polčasovej pauzy s Mariánom obchádzame štadión, na hraciu plochu sa dívame z najvyšších poschodí tribúny. Hoci štadión nie je zaplnený do posledného miesta, je i tak dosť natrieskaný. Povedal by som, že spomedzi doposiaľ navštívených stretnutí som svedkom najvyššej návštevy. Konkrétne číslo som však buď prepočul, alebo ho hlásateľ jednoducho neuviedol. V úvode druhého polčasu pretrváva tlak domáceho mužstva. Legionisti takto niekoľkokrát ohrozili bránku Riedu. Úspech však priniesla až akcia z 55.minúty, kedy sa po prieniku po krídle lopta dostala k Ljubojovi, ktorý ju potom poslal na hranicu šestnástky. Presnou strelou zvýšil na 2:0 jeho spoluhráč Radovič. Už onedlho mohla Legia zvýšiť svoje vedenie na 3:0 a definitívne si tak zabezpečiť postup. Saganowski však mieril tesne vedľa žrďky bránky hostí. Trojgólové vedenie si však Legia aj tak vydobyla v 63.minúte – k lopte sa na hranici šestnástky dostal Ljuboja, ktorý sám proti Gebauerovi nezaváhal. Pohodu v mužstve naštrbilo v 71.minúte vylúčenie Ljuboju po druhej žltej karte, načo sa hráči Riedu začali preberať z letargie. Početnú prevahu využilo rakúske mužstvo v 76.minúte, keď po centri do pokutového územia Legie zblízka zakončil Žulj. Hostia teda rozbúrali postupovú istotu varšavského celku. Ak by totiž znížili, postupovali by naopak oni. V nasledujúcich minútach mal Ried dve veľké šance streliť postupový gól – najskôr v 85.minúte zlikvidoval teč po rohovom kope Kuciak, krátko nato jeden z útočiacich hráčov Riedu mieril ponad brvno. Domáci odpovedali na tlak Riedu až v 89.minúte, kedy mohol štvrtý gól pridať Kosecki, ten však sám zoči-voči Gebauerovi zaváhal.
V ostatnom čase si už ani jedno zo súperiacich mužstiev nevytvorilo tlak, stav sa nemenil, víťazstvom 3:1 idú do play-off „wojskovi“, ako sa Legia občas prezýva. Súperom im bude nórsky klub Rosenborg Trondheim. Po zápase sa presúvame z Powiśla do centra mesta, kde sa pri „PKO“ stretávame s Tomášom a Rudolfom. Nakrátko sa zastavujeme v hosteli a nato smerujeme na Nowy Świat – dvojdňový pobyt vo Varšave zakončujeme v pivárni Browarnia.

Hlasy:
Jan Urban (tréner Legie): „Musím povedať, že sme odohrali veľmi dobré stretnutie. Predviedli sme veľa tvorivých i útočných akcií. Napriek tomu sme si priebeh zápasu sami skomplikovali. Mohli sme vyhrať rozhodne vyššie, ale nesmieme zabudnúť na situáciu na konci stretnutia, kedy súper mohol vstreliť gól, ktorý by nás zbavil postupu. Nechcem ‚za horúca‘ hodnotiť druhú žltú kartu pre Ivicu Vrdoljaka. Ten sa v šatni ospravedlnil celému mužstvu zato, že sa pustil do výmeny názorov s hlavným arbitrom. Marko Šuler nás varoval, že tento rozhodca neobľubuje diskusie o jeho verdiktoch. V závere zápasu sa neprejavili skúsenosti, ktoré by mužstvo malo mať po vlaňajších vystúpeniach v Európskej lige.“
Heinz Fuchsbichler (tréner Riedu): „Priebeh stretnutia bol pre moje mužstvo dosť nešťastný. Na začiatku sme mali šancu na dobytie súperovej bránky. Nanešťastie sa to nepodarilo a nato Legia dala prvý gól. Po prestávke padli ďalšie dva góly pre domácich, no v závere prišla neočakávaná zámena rolí. Po vstrelení kontaktného gólu začali naši hrať s rizikom a brať na seba viac zodpovednosti. Moje mužstvo skúsilo všetko, avšak nepodarilo sa nám vybojovať priaznivý výsledok. Vyhralo a do ďalšieho kola postúpilo lepšie mužstvo.“

Výsledky ostatných zápasov 3.kola: Videoton FC - KAA Gent /1:0, 3:0/, AIK Stockholm - KKS Lech Poznań /3:0, 0:1/, Eskişehirspor - Olympique de Marseille /1:1, 0:3/, FK Crvena zvezda Beograd - AC Omonia Nicosia /0:0, 0:0, 6:5p/ FK Sarajevo - FK Zeta Golubovci /2:1, 0:1/, FC Trenkwalder Admira Wacker Mödling - AC Sparta Praha /0:2, 2:2/, Kalmar FF - BSC Young Boys Bern /1:0, 0:3/, Dundee United FC - FK Dinamo Moskva /2:2, 0:5/, FK Arsenal Kijiv - ND Mura 05 /0:3 kont., 2:0/, Kuopion Palloseura - Bursaspor /1:0, 0:6/, FC Steaua Bucureşti - FC Spartak Trnava /0:1, 3:0/, FK Gomeľ - Liverpool FC /0:1, 0:3/, St.Patrick's Athletic FC - Hannover SV 1896 /0:3, 0:2/, Servette FC - Rosenborg BK /1:1, 0:0/, AC Bilbao - NK Slaven Belupo Koprivnica /3:1, 1:2/, FK Anži Machačkala - SBV Vitesse Arnhem /2:0, 2:0/, Asteras Tripolis FC - CS Marítimo /1:1, 0:0/, SC Heerenveen - FC Rapid Bucureşti /4:0, 0:1/, KS Ruch Chorzów - FK Viktoria Plzeň /0:2, 0:5/, AC Horsens - IF Elfsborg /1:1, 3:2/, APOEL FC - Aalesunds FK /2:1, 1:0/, HNK Hajduk Split - FC Internazionale Milano /0:3, 2:0/, FK Vojvodina Novi Sad - SK Rapid Wien /2:1, 0:2/, KRC Genk - FK Aktobe /2:1, 2:1/, Tromso IL - FK Metalurg Doneck /1:1, 1:0/, FC Twente - FK Mladá Boleslav /2:0, 2:0/, Bnei Yehuda Tel Aviv FC - PAOK Thessaloniki /0:2, 1:4/, FC Dila Gori - Anorthosis Famagusta FC /0:1, kont./

Ivica Vrdoljak sa ospravedlňuje ‚kibicom‘ za červenú kartu
Varšava, 10.augusta 2012 - Ivica Vrdoljak v stretnutí s SV Ried obdržal dve žlté karty a následne i červenú kartu. Hráč musel opustiť ihrisko v 71.minúte. Izraelský rozhodca potrestal Chorváta druhou žltou kartou za diskusie s ním. „Išiel som k arbitovi s kľudom. Viem, že ako kapitán mám právo pohovoriť si s ním na ihrisku. Nekričal som naňho, ani som agresívne negestikuloval,” hovorí futbalista. „Rozhodca mi po zápase povedal, že zabudol, že už mám jednu žltú kartu a keby o tom vedel, nedal by mi druhú. Pravdivo priznal svoj omyl,” objasnil Vrdoljak.
Päť minút nato, ako Vrdoljak dostal červenú kartu, SV Ried upravil skóre na 1:3. „Nemám zapárať do rozhodcu. Moja chyba. Nemám čo diskutovať. Jediné čo môžem, je odprosiť všetkých. Predovšetkým ‚kibicov‘ pretože kolegom v šatni som sa už ospravedlnil a poďakoval sa za boj do samého konca,” bil sa do pŕs po stretnutí Chorvát. „Do 70.minúty sme hrali veľmi dobrý zápas. Po tom mojom nešťastnom ťahu to bol na ihrisku horor. Vývoj tohto zápasu sa mohol stočiť rôznymi smermi. Ešte raz ďakujem kolegom za to, že hrali do konca a vybojovali postup do ďalšieho kola,” zakončil Vrdoljak.

Legia hrá ďalej, Lech vypadol, katastrofa Ruchu v Plzni
Varšava, 10.augusta 2012 - Stalo sa tak, ako sa to zdalo po úvodných zápasoch. Prehra Ruchu 0:5 je však i napriek tomu hanbou. Legia prehrala prvý zápas 1:2, na postup teda potrebovala výsledok najmenej 1:0. Berúc do úvahy priemernú úroveň rakúskeho tímu, také skromné víťazstvo by neprekračovalo možnosti Legie. Treba sa teda spýtať, prečo na Łazienkowskiej ulici od úvodných minút domáci prenechali iniciatívu Rakúšanom? Mohlo sa to skončiť fatálne v 7.minúte. Marco Meilinger mal pred sebou celú bránu, no trafil loptu priamo do dezorientovaného Dušana Kuciaka. O päť minút neskôr trávnik opustil zranený Michał Żewłakow. Slovinec Marko Šuler, ktorý ho zastúpil, je obrancom, jemne povedané, dosť neistým. A keďže Legia v každom zápase dostáva góly, táto zmena zhoršila situáciu zhoršila. Našťastie Rakúšania, dobre hrajúci v strede poľa a nezameriavajúci sa na vlastnú obranu, sa nie vždy po strate lopty vracali k svojej bráne. Ak by Daniel Łukasik zakončil z protiútoku iným spôsobom, gól by určite padol už v 21.minúte. To sa nakoniec oneskorilo o 20 minút. Daniel Ljuboja prihral do stredu šestnástky a 33-ročný Marek Saganowski hlavičkou vybojoval vedenie.
Najlepší kúsok hry mala Legia po prestávke. Najskôr opäť po prihrávke Ljuboju zvýšil na 2:0 Miroslav Radović, potom Ljuboja sám preloboval brankára. Vedúc 3:0, každé mužstvo by si viac ako pol hodiny v kľude ustrážilo výsledok. Ale nie Legia. Jej hráči začali zbytočne faulovať, navyše ďaleko od vlastnej šestnástky, v situáciách, kedy nič nehrozilo. Ivica Vrdoljak obdržal druhú žltú kartu, musel sa porúčať z ihriska, a Rakúšania pocítili svoju šancu. Zatlačili Legiu do obrany, hodnú chvíľu sa držali na jej polovici, vstrelili gól a boli blízko ďalšieho. A výsledok 2:3 by pre nich znamenal postup. Zápas sa stal emotívnym. V posledných niekoľkých minútach Rakúšania už nemysleli na obranu, Legia teda mohla ako dať ďalší gól, tak ďalší dostať. Šťastne postúpila, i keď s takou hrou sa ďaleko nedostane.
Blamáž utrpel Ruch, ktorý s Viktoriou Plzeň prehral 0:5. Spolu s prehrou v Chorzove je konečné skóre 0:7. Lech čestne zmazal hanbu zo Švédska, zvíťaziac v Poznani nad AIK 1:0. V play-off kole si zahrajú Legia i Śląsk Vroclav, ktorý v stredu prehral v Helsingborgu 1:3 a vypadol zo zápolenia o skupinovú fázu Ligy majstrov.

Gorgoń: Rýchlo streliť gól
Varšava, 9.augusta 2012 - Bývalý futbalista poľskej repzerentácie Jerzy Gorgoń nemá pochybnosti, ktorý celok si napokon zahrá v play-off fáze Európskej ligy. „Myslím, že Legia si s SV Ried poradí,“ povedal medailista z majstrovstiev sveta.
„Prvé stretnutie možno nebolo z pohľadu Legionistov. SV Ried v istom momente mieril vysoko a chystal sa, že pozbaví varšavské mužstvo šance na postup. Všetko zmenil gól Ljuboju. Táto trefa môže mať obrovský význam. Škoda, že v závere Marek Saganowski po druhý raz neumiestnil loptu do siete. V kontexte domácej odvety by remíza 2:2 bola znamenitým výsledkom. Nakoniec sa to vyvinulo inak. V odvetnom zápase bude Legia nútená útočiť, pretože remíza 0:0 potvrdí postup SV Ried. Kľúčom k úspechu môže byť prvý gól. Ak ho vybojujú domáci, situácia sa diametrálne zmení. Hostia z Rakúska budú musieť tvoriť, čo nie je ich najsilnejšou stránkou. Súperom Legie je solídne mužstvo, v ktorom ťažko hľadať individuality. Nestáva sa často, aby niekto z SV Ried obdržal pozvánku do reprezentácie, a mužstvo ostáva v tieni takých tímov ako Austria, Rapid či Red Bull. Okrem toho tento klub už po mnohé rokov vystupuje v rakúskej Bundeslige a v poslednom čase sa čoraz častejšie kvalifikuje do súbojov o európske poháre. Klub z Varšavy sa i tak nachádza o kus vyššie a prípadné vypadnutie by bolo pre Legionistov ohromným rozčarovaním.“