19.kolo futbalovej Corgoň ligy - jarná časť

Vylúčení: ŽK: 48.Janíček, 55.Kostoláni, 56.Hroššo, 84.Vrána - 48.Sylvestr, 56.Hanek, 78.Kosmeľ, ČK: 75.Janíček (Nitra) po druhej ŽK; rozhodovali: Havrilla - Palušák, E.Weiss, 4248 divákov

Zostavy:
Nitra: Lukáš Hroššo - Marek Kostoláni, Martin Tóth, Tomáš Janíček, Marián Ďatko - Peter Grajciar, Jan Gruber, Ján Štajer, Martin Bača (53.Karol Karlík), Roman Sloboda - Róbert Semeník (82.Pavel Vrána)
Slovan: Daniel Kiss - Daniel Kosmeľ, Michal Hanek, Martin Dobrotka, Otto Szabó - Matej Ižvolt (76.Aziz Ibragimov), Peter Černák, Julio Cesar Serrano, Michal Breznaník (83.Ľubomír Meszároš) - Pavol Sedlák (75.Samuel Slovák) - Jakub Sylvestr

Posledný ligový zápas aktuálneho ročníka sa hral 1.decembra, teda pred rovnými troma mesiacmi. Po dlhej zimnej prestávke média začali prinášať čoraz viac správ z prostredia slovenského futbalu, či už v podobe informácií o prestupoch, výsledkoch prípravných zápasov, no i prognóz typu „kto bude majstrom?“ či „ktoré z mužstiev sa odporúča o súťaž nižšie?“ a podobne. Nedočkavosť ma podnietila k návšteve prvého jarného kola. Pod Zoborom privíta domáci FC bratislavský Slovan, teda mužstvo s rovnakou ambíciou dosiahnuť aspoň na tretie miesto. „Belasých“ príde podporiť údajne 800 – 1500 ich ultrafanúšikov. Nechajme sa teda prekvapiť.
Keďže kolega Radecký je práve v Trenčíne, zúčastním sa zápasu iba ja. Lístok si kupujem na mieste, pri pokladni musím prestáť pár minút, výkop o 17:00 hodín teda nestíham. Usádzam sa tradične v spodnej časti hlavnej tribúny, odkiaľ je najlepší výhľad na hrisko. Prvý strelecký pokus zaznamenali v 5.minúte hostia, kedy Sedlák mieril vedľa nitrianskej brány. Krátko nato na opačnej strane po Grajciarovom centri hlavičkoval Sloboda tesne vedľa. Hral sa celkom svižný futbal, no s množstvom nepresností na oboch stranách. Charakterizovalo ho predovšetkým manévrovanie medzi šestnástkami, sporadické a nedôrazné zakončovanie. Až v 23.minúte opäť pohrozili Slovanisti, no Černák trefil vedľa Hroššovej bránky, dve minúty nato potiahli loptu Breznaník so Sylvestrom, ktorý nedosiahol na hlavičku. Domácim sa naskytla príležitosť otvoriť skóre v 36.minúte, Gruber sa uvoľnil spoza pokutového územia hostí, avšak jeho prihrávku Štajer nezachytil a následne pohotová obrana Slovana loptu odkopla. Krátko pred koncom prvej časti hry sa po centri z pravej strany dostali rýchlo po sebe k lopte Breznaník, Sylvestr a Ižvolt, lopta však neskončila v nitrianskej svätyni. Tempo hry začalo upadať, rozhodcovia nepískali najlepšie, prehliadali fauly a videli ofsajdy tam, kde neboli, čo značne pobúrilo domáce publikum. Najmä v druhej tretine sa vinou chybných verdiktov vystupňovali nepriateľské nálady. Ostalo však iba pri vulgárnych nadávkach.
Počas prestávky sa mierne ochladilo, na striedačkách začali vyťahovať deky, niektorí z náhradníkov sa rozcvičovali za bránkami (Švestka, Rodinger). V úvode druhého polčasu hrali aktívnejšie „belasí“, v 53.minúte po Szabóovom centri netrafil Černák a v 59.minúte obrana Nitry zlikvidovala Breznaníkov pokus a následná Serranova ďalekonosná strela preletela ponad bránku domácich. Celodenný dážď dosť rozrušil trávnik, terén postupom času stále viac sťažoval hru, pribúdali pády. V 75.minúte Nitránčan Janíček po druhej žltej karte automaticky obdržal červenú a hostia tak dohrávali zápas v presilovke. Nervozita sa neprejavovala iba na tribúnach, ale i v poli. Po nenápadnom strete za pokutovým územím Nitry sa do seba pustili Vrána so Slovákom.
Postupne sa napĺňala Janova prognóza o bezgólovej remíze. Päť minút pred koncom riadneho hracieho času slovanista Meszároš páli spoza šestnástky ponad Hrošša. Hlavný arbiter Havrilla nariadil len krátky nadstavený čas, čo však stačilo mužstvu Nitry na totálny obrat. V správnom čase na správnom mieste sa ocitol Vrána, ktorý po akcii aktívneho Grajciara s Gruberom nedal brankárovi Kissovi šancu. Nato rozhodca ukončil stretnutie. Ten záver ma presvedčil, že prísť sa oplatilo. O výjazde slovanistov som sa podrobnejšie nerozpisoval, viac nájdete v článku Dana Zajka na vlaky.net

Hlasy:
Pavel Hapal (tréner Nitry): „Zápas bol viac-menej o vôli a bojovnosti, hralo sa na ťažkom teréne. Ja som spokojný, pretože sme zápas doviedli do víťazného konca. V prvom polčase sme mali dve šance, no neskórovali sme. Verili sme, že zápas sa dá zlomiť v druhom polčase, aj keď po prestávke nás Slovan dlho do gólovej príležitosti nepustil, no napokon sa preukázala vôľa po víťazstve.“
Boris Kitka (tréner Slovana): „Ťažko sa mi hľadajú po takomto výsledku slová. Boli sme dobre pripravení na vstup do zápasu, celé stretnutie sme mali pod kontrolou, mužstvo Nitry, ktoré patrí doma k najsilnejším v lige, sme nepustili počas zápasu do žiadnej vyloženej šance, a prehráme gólom v 92.minúte. Po červenej karte sme sa snažili otočiť víťazstvo na našu stranu a získať tri body. Sklamanie nás trénerov, ale aj hráčov v kabíne bolo a stále je veľmi veľké. Musím povedať, že už dávno som sa nestretol na štadióne s takou obrovskou nevraživosťou ako práve v tomto zápase. Aj poniektoré zákroky súpera na našich hráčov mali od korektnosti ďaleko. Ak by zápas skončil 0:0, bol by to spravodlivý výsledok. Mojím hráčom môžem vytknúť iba poslednú desaťminútovku, keď sme poľavili.“

Výsledky ostatných zápasov 19.kola: FC Senec - MŠK Žilina /0:0/, FC Spartak Trnava - FC ViOn Zlaté Moravce /2:0/, FK ZŤS Dubnica n.V. - AS Trenčín /2:1/, MFK Košice - MFK Ružomberok /1:0/, FK Dukla B.Bystrica - FC Artmedia Petržalka /2:2/

Tešili sa, že víťazstvo odpískal práve Havrilla
Nitra, 4.marca 2008 - Zápas oživil zlé spomienky na jeseň, keď Nitru „podrezal“ rozhodca Havrilla. Pískal aj odvetu, domácich potešilo, že víťaznú pre nich. Rozhodol Pavel Vrána. „Gruber ponúkol príležitosť, stačilo nastaviť nohu,“ opisoval českú spoluprácu. „Hlúpa prehra v Bratislave, kde sme prišli o sériu neporaziteľnosti, motivovala.“
Tréner hostí Boris Kitka medzi novinármi hodnotil mierne, na stránke Slovana si „poplakal“. „Sklamanie trénerov i hráčov je veľké. Dávno som sa nestretol s takou nevraživosťou. Niektoré zákroky na našich mali od korektnosti ďaleko.“ Ak bol niekto poškodený, tak Nitra. Červená Janíčkovi bola viac ako prísna, rovnaké fauly Haneka Havrilla nechal bez povšimnutia.

Vránov premiérový a hneď víťazný
Nitra, 2.marca 2008 - Hapalova družina vkročila do jari víťazne. Kvôli terénu nie veľmi pohľadný, zato atmosférou podkutý a bojovný domáci zápas so Slovanom Bratislava (1:0) rozhodol striedajúci žolík Pavel Vrána, ktorého gól v nadstavenom čase položil sebavedomých belasých na kolená.
Rodák z Brna a odchovanec tamojšieho 1.FC nastúpil v zápase Nitry so Slovanom na poslednú štvrťhodinu. „Na tribúnach panovala dobrá atmosféra, hral sa prestížny zápas, a preto som zo seba chcel vydať všetko,“ povedal Vrána, ktorý ešte predtým, ako strelil rozhodujúci gól, uvidel od hlavného rozhodcu žltú kartu za faul a následnú potýčku s protihráčom. „Ich bek vyvážal loptu a ja som sa ju snažil zo všetkých síl získať pre nás. Podľa mňa som zasiahol najprv loptu, avšak Slovanista spadol na zem a rozhodca zapískal faul. Ležiacemu protihráčovi som zakričal, nech vstáva, že som ho netrafil a razom sa strhla potýčka. Bolo to všetko kvôli mne, aj keď zápas bol už vtedy dosť vyhecovaný,“ opísal inkriminovanú situáciu z 82.minúty nitriansky útočník, ktorý o necelých desať minút strelil svoj premiérový gól v Nitre a slovenskej lige. „´Grco´ potiahol po pravej strane loptu a poslal prudký center do šestnástky. Ja som ho už nestihol, no Honza Gruber, ktorý bol na zadnej tyči, ho vrátil pred brankára. Stál som v správny čas na správnom mieste, našťastie to tam padlo,“ opísal tento nesmierne dôležitý gól šťastný strelec, ktorý sa o svoju obrovskú radosť išiel okamžite podeliť s nitrianskym fanúšikovským jadrom. „Už ani neviem, čo som tam kričal, bola to veľká eufória. Bol to môj premiérový gól za Nitru a nesmierne ma teší, že padol na domácom ihrisku, v 90.minúte, ešte k tomu proti Slovanu,“ rozplýval sa Vrána. „Venujem ho všetkým fanúšikom a spoluhráčom, celej kabíne, trénerovi a Kolesovi (Ľubošovi Kolárovi – pozn.red.), ktorý mi ho tak veľmi želal,“ dodal „Vránis,“ ktorý verí, že víťazstvo v prvom jarnom kole bude mať na mužstvo pred ďalšími náročnými zápasmi pozitívny vplyv. „Ideme od zápasu k zápasu, tešíme sa na každé kolo, aj na to najbližšie v Ružomberku. Nemáme čo stratiť, chceme hrať futbal a baviť ním okolie,“ uzavrel Hapalov žolík.

Slovan pocestuje do Nitry s trojbodovým apetítom
Bratislava, 29.februára 2008 - Náročná jarná ouvertúra čaká v sobotu na futbalistov bratislavského Slovana. Po jeseni siedmy tím tabuľky našej najvyššej súťaže zavíta pod Zobor, ktorý pred odvetnou časťou ligy pripomína nedobytnú pevnosť. Nitra patrí medzi najpríjemnejšie prekvapenia ligy a v dueli zo Slovanom by rada potvrdila svoju prameniacu predovšetkým z domáceho prostredia. Tréner „belasých“ Boris Kitka pocestuje do mesta kniežaťa Pribinu s trojbodovým apetítom. „Nitra patrí k najpríjemnejším prekvapeniam jesene. Druhá vec však je, ako budeme na zápas pripravení my. Boli by sme radi, keby sme boli prví čo si odvezú z ich ihriska tri body,“ uviedol pre slovanfutbal.com Kitka a dodal: „Nechcem však, aby to celé stálo na prvom zápase. Mužstvo sme pripravovali na 15 zápasov. Výsledok určite môže podporiť psychiku hráčov a chceme sa dostať do pohody, ale máme pred sebou celú jar.“