Slovenský pohár - štvrťfinále, odvetný zápas

Konečný výsledok 2:2 (0:0), zo značky pokutového kopu 3:4
Góly: 85.Hesek, 90+ Gruber - 71.Belák, 77.Jež (penalta 11 m)
Vylúčení: ŽK: 77.Tóth, 78.Hroššo - 20.Štrba; rozhodovali: Richtárik - Ružbarský, Bobko, 1139 divákov

Zostavy:
Nitra: Lukáš Hroššo - Erik Hrnčár, Martin Tóth, Tomáš Janíček, Marián Ďatko - Miloš Šimončič (80.Matej Guzmický) - Peter Grajciar, Jan Gruber, Martin Babic (75.Michal Farkaš), Ján Štajer (75.Ondrej Čurgali) - Andrej Hesek
Žilina: Dušan Kuciak - Peter Pekarík, Mário Pečalka, Tomáš Hubočan, Vladimír Leitner - Zdeno Štrba - Pavel Devátý, Ivan Belák (80.Lukáš Tesák), Róbert Jež - Mário Breška, Peter Štyvar (68.Ivan Lietava)

Povedali pred zápasom:
Fakt, že medzi kvarteto semifinalistov vás posúva aj remíza 0:0 a 1:1, beriete ako výhodu či nevýhodu?
Pavel Hapal (tréner Nitry): „Najmä po ligovom zápase, ktorý sme doma prehrali, to za žiadnu výhodu nepovažujem. Všetko môže zmeniť jeden inkasovaný gól. My sme už dlho neskórovali, takže dnes pôjdeme za víťazstvom.“
Trúfa si Žilina zdolať Nitru po víťazstve v ligovom súboji v krátkom intervale pod Zoborom aj druhý raz?
Pavel Vrba (tréner Žiliny): „Určite si trúfame! Veríme si a pre postup chceme urobiť maximum. Na druhej strane si uvedomujeme, že pre Nitru je to tiež dôležitý zápas, cez ktorý sa môže dostať do Európy. Môjmu mužstvu však verím.“

Traja postupujúci do semifinále 39.ročníka Slovenského pohára už boli známi dávnejšie (Košice, Petržalka, Trnava), o poslednom zo štvorice sa malo rozhodnúť dnes na štadióne pod Zoborom. Výsledok z prvého stretnutia dával väčšie šance domácim, ktorí v Žiline pred mesiacom uhrali sľubnú remízu 2:2. Obe mužstvá sa budú usilovať o postup, nakoľko v minulom ročníku nebolo ich účinkovanie v Slovenskom pohári dvakrát úspešné.
Osobne som pred posledným zápasom futbalovej jesene dal prednosť mládežníckemu hokeju, no iba preto, že do Nitry pricestovali juniori Košíc. Futbal som však mal v zálohe, pokiaľ by sa nesplnili moje očakávania (teda keby sme prehrávali). Po druhej tretine svietil na „kocke“ stav 2:1 pre domácich, no od ľadovej plochy ma vyhnala otrasná zima.
Späť k futbalu. Kolega Laco vravel, že herne bol zápas na slabšej úrovni. Hoci som väčšinu zápasu nevidel, priblížim vám ho aspoň prostredníctvom agentúrnych informácií. Hra sa odohrávala prevažne medzi šestnástkami, obaja súperi stavili na zabezpečenú obranu, gólové šance boli málo vídané. Prvý pokus zo strany Žiliny zaznamenal v 7.minúte Štyvar, mieril však mimo brány. V 30.minúte pálil domáci Gruber iba do bočnej siete Kuciakovej bránky. Tri minúty nato sa po prihrávke od Štrbu uvoľnil Jež, avšak zoči-voči nitrianskemu gólmanovi neuspel. V poslednej šanci pred polčasovou prestávkou sa únikom prezentoval Jež, jeho následný center však v tutovke zahodil Belák.
Po polčase bol teda stav 0:0 – Žilinčania dobre vedeli, že za takýchto okolností postupuje Nitra. V druhej časti sa teda snažili hru otvoriť, čo sa im vyplatilo v podobe vedúceho gólu – v 71.minúte odrazenú loptu spoza šestnástky z voleja vypálil Belák. Pár minút nato fauloval nitriansky stopér Tóth vo vyloženej šanci Brešku, ktorého teatrálny pád hlavný arbiter zožral aj s navijákom. Nariadil pokutový kop, premenený domácim odchovancom v žlto-zelenom drese Ježom.
Diváci začali opúšťať tribúny s tým, že dvojgólové manko do konca stretnutia nemožno zmazať. Opak bol ale pravdou. Nitránčanov do zápasu vrátil útočník Hesek, ktorý v 85.minúte prekonal Kuciaka. Žilinčania však hru až do záveru kontrolovali a zdalo sa, že o ich postupe do semifinále je rozhodnuté. Domáci tento scenár odvrátili azda v poslednej možnej chvíli. V tretej minúte nadstaveného času sa na pravej strane hriska pekne uvoľnil Gruber, pomocou dorážky vyrovnal a vynútil si tak vzhľadom na žilinskú remízu penaltový rozstrel.
Akurát v tom čase vyliezam zo zimáku a pomalým krokom sa premiestňujem na futbalový štadión. Jano ma telefonicky posúril, lebo sa vraj idú kopať jedenástky. Prvú sériu som však napriek tomu nestihol. Z bieleho bodu kopal najskôr Gruber – nepremenil, a Jež – 0:1. V druhej sérii Hrnčár vyrovnal – 1:1, Lietava zvýšil na 1:2. Lietavovu penaltu som už sledoval z málopočetne obsadenej tribúny ultras Nitry. Tretiu sériu načal Hesek – nepremenil, vedenie Žiliny potvrdil Breška – 1:3. Nitre sa podarilo ešte vrátiť, Janov spoluhráč z „béčka“, Guzmický, skóroval – 2:3, na druhej strane Hroššo zlikvidoval strelu Deváteho. V piatej sérii za Nitru vyrovnal na 3:3 Grajciar, no Žilinčan Tesák nezaváhal – 3:4. Koniec zápasu, sklamanie domácich a ich priaznivcov (trocha aj moje), postupová radosť hostí. Davy opúšťajú štadión a ja sa vraciam k tomu hokeju – víťazstvo je ešte možné.

Hlasy:
Pavel Hapal (tréner Nitry): „Žilina potvrdila, že je veľké mužstvo. Hostia boli dnes aktívnejší, mali prevahu a lepšie im vychádzali aj kombinácie. Moji zverenci však ukázali charakter, nevzdali sa a bojovali až do konca. Penaltový rozstrel je už lotéria.“
Pavel Vrba (tréner Žiliny): „Odohrali sme dobrý zápas, len v závere sme si postup zbytočne skomplikovali. Priznám sa, že po dvojgólovom vedení som ani neveril, že sa zopakuje výsledok z nášho prvého vzájomného pohárového zápasu. Do 85.minúty sme hrali veľmi disciplinovane a myslel som si, že je už rozhodnuté. Domáci však bojovnosťou dokázali skóre vyrovnať, ale v jedenástkovom rozstrele sa šťastena priklonila na našu stranu. Samozrejme, že s postupom do semifinále som spokojný.“

Výsledky ostatných zápasov štvrťfinále: FC Spartak Trnava - 1.FC Tatran Prešov /1:0, 0:0/, FC Artmedia Petržalka - Inter Bratislava /4:0, 2:1/, ŠK Slovan Bratislava - MFK Košice /0:2, 0:0/

Kuciak ich predtým „nečítal”
Žilina, 6.decembra 2007 - Žilinčania získali vedenie po góle Ivana Beláka, ktorý po svalovom zranení nastúpil na jeseň premiérovo v základe úradujúceho majstra. „Pociťoval som hlad po futbale a hralo sa mi po dlhšom čase veľmi dobre. Vedúci gól? Nabehol som si na odrazenú loptu a veľmi som nepremýšľal. Len som sa ju snažil trafiť z prvej a prestreliť brániacich hráčov,“ povedal spokojným hlasom. Belák sa už teší na semifinálového súpera a verí, že Žilina sa dostane až do májového finále na budúci rok. „S Púchovom som dvíhal nad hlavu pohár za víťazstvo v Slovenskom pohári, keď sme v Topoľčanoch porazili Slovan. Bol to prekrásny pocit a prial by som ho každému hráčovi.“
Náskok MŠK potvrdil premeneným pokutovým kopom nitriansky odchovanec Róbert Jež, po ktorom odišiel z tribúny tréner Artmedie Weiss a časť domácich fanúšikov. Domáci zmobilizovali všetky sily a napokon sa im podarilo vyrovnať. Prvý gól domácich ide na vrub brankára Dušana Kuciaka. „Lopta sa mi skĺzla a prepadla cez ruky do siete,“ priznal. V jedenástkovom rozstrele však svoje mužstvo podržal. Chytil dva pokusy Grubera a Heseka, tí si zakaždým vybrali kút po pravej ruke brankára. „Nemal som nitrianskych hráčov prečítaných, kde zahrávajú jedenástky. A po dvojgólovom vedení som ani nerozmýšľal, že zápas pôjde do penaltového rozstrelu. Snažil som sa len plne koncentrovať a zostať stáť na čiare do poslednej sekundy. Podarilo sa nám to a už sa môžeme tešiť na semifinálového súpera,“ povedal Kuciak širokým úsmevom. Žilina sa v samostatnej slovenskej súťaži ani raz neprebojovala do finále domáceho pohára. Teraz si túto métu priblížila.

Dedík: Postup bude veľkým úspechom
Nitra, 4.decembra 2007 - Nech sa už štvrťfinálová odveta SP s MŠK Žilina skončí akokoľvek, FC Nitra má za sebou najúspešnejšiu polsezónu od éry samostatnosti. Počas jedenástich ligových kôl nebolo medzi slovenskou futbalovou elitou mužstva, ktoré by získalo viac bodov ako družina okolo trénera Pavla Hapala. „Jesenná časť nám dala veľa nových skúseností,“ povedal na začiatok klubový manažér Peter Dedík.
„Teší nás nielen fantastický vstup do sezóny, ale predovšetkým zatraktívnený herný prejav a kvalitná hra celého mužstva," v stručnosti zhodnotil jesennú časť Corgoň ligy generálny manažér Peter Dedík, ktorý si dobre uvedomuje, že prípadný postup do semifinále pohára by bol čerešničkou na jesennej torte. „Do štvrťfinále sme išli s veľkým odhodlaním. Je pravdou, že pozícia z prvého zápasu je pre nás veľmi výhodná, ale stále stojíme nohami pevne na zemi a silu súpera rešpektujeme. Postup do semifinále bude pre nás veľkým úspechom,“ zdôraznil Dedík, ktorý sa pri obhliadnutí za jeseňou nemohol nepristaviť pri nitrianskych fanúšikoch. Boli to oni, kto vo viacerých, a to nielen domácich stretnutiach, dodali dianiu na ihrisku špecifickú atmosféru. „Našim priaznivcom patrí veľké poďakovanie, že si našli cestu na nitriansky štadión, a to viackrát napriek nepriaznivým okolnostiam, súvisiacim s nepriaznivým počasím či nevhodným termínom televíznych duelov,“ uzavrel Dedík.