Play-off UEFA Europa League, odvetný zápas

Góly: 61.Kadlec (penalta 11 m), 70.Jarošík
Vylúčení: ŽK: 63.Matějovský - 1.Immers, 85.Janmaat, 86.Mulder
Rozhodovali: I.Bebek - T.Petrović, M.Grgić - D.Vučkov (všetci Chorvátsko)

Zostavy:
Sparta: Tomáš Vaclík - Vlastimil Vidlička, Jiří Jarošík, Ondřej Švejdík, Manuel Pamić – Pavel Kadeřábek (88.Jiří Skalák), Josef Hušbauer, Marek Matějovský (77.Mario Holek), Tomáš Přikryl (67.Ladislav Krejčí) - Václav Kadlec - Léonard Kweuke
Feyenoord: Erwin Mulder - Daryl Janmaat, Stefan De Vrij (18.Miquel Nelom), Joris Mathijsen, Bruno Martins Indi – Kelvin Leerdam (73.Guyon Fernandez), Jordy Clasie, Ruud Vormer, Lex Immers, Sekou Cissé (80.Anass Achahbar) – Ruben Schaken

Povedali pred zápasom:
Vítězslav Lávička (tréner Sparty): „Těžko odhadovat, jaký průběh bude mít odvetný zápas. Rádi bychom ale ukázali to, čím jsme se prezentovali během prvního poločasu v Rotterdamu. To znamená především aktivitou při držení míče i bez míče. Jsme si vědomi toho, že Feyenoord má velkou ofenzivní kvalitu. Nechceme to brát tak, že budeme hrát na 0:0. Nebudeme bránit remízu a chceme ukázat divákům na domácím stadionu zajímavý fotbal a potěšit je. O důležitosti zítřejšího zápasu samozřejmě víme. Jsme na tom s Feyenoordem velmi podobně. Účast v základní skupině je jedním z našich cílů.“
Ronald Koeman (tréner Feyenoordu): „Posledný zápas ukázal, že s odvahou a neohrozenosťou to môžme Sparte dosť sťažiť. Byť v tomto úspešní bude rozhodujúce pre zajtrajší výsledok. Na silu Sparty som upozorňoval už pred prvým zápasom pred týždňom. Zajtra sa budeme musieť lepšie vyrovnať s tlakom, ktorý na nás bude súper vyvíjať. To sa bude odvíjať od dobre vybudovanej obrany. Sparta zajtra nebude chcieť hazardovať bránením bezgólovej remízy a iste bude útočiť. Na to musíme byť pripravení. Samozrejme, sme pod tlakom, avšak pod rovnakým tlakom je aj Sparta. Som optimista.“

Pred takmer mesiacom som kvôli ceste do Poľska premeškal zápas Sparty s viedenskou Admirou, čo som si však bohato vynahradil návštevou zápasu varšavskej Legie proti Riedu. Jeden pohárový zápas som si tak tento rok predsa len pripísal. Keďže však Sparta cez Admiru postúpila, budem mať čoskoro ďalšiu príležitosť. Do Prahy smerujem kvôli výjazdu do terénu aj na samom konci augusta, kedy sa hrá takzvané play-off o postup do skupinovej fázy Európskej ligy. Žreb v tomto kole prisúdil Sparte holandský klub Feyenoord, čo je súper atraktívny pre divákov, no ťažký pre ďalší postup. Úvodný zápas, ktorý sa hrá 23.augusta, počúvam v kempingu na severe Čiech v rádiu, no nevychádzam z údivu – Sparta totiž v Rotterdame po polčase vedie 2:0! Napokon český klub iba remizoval, no výsledok 2:2 mu dáva pred odvetou veľkú šancu na postup.
Lístok som si zabezpečil vopred, očakávam totiž nával, navyše v deň zápasu sa v pokladni na štadióne ani nebude dať kúpiť. Na moje tradičné miesto to tentoraz stálo 500 Kč, dúfam teda, že oba tímy za tieto peniaze ponúknu kvalitné predstavenie. Toľko som totiž za návštevu futbalového zápasu ešte nedal. Zápas začína o siedmej, od intráku teda vyrážam ešte pred šiestou. Najrýchlejšou cestou je odviezť sa k výstavisku a odtiaľ pokračovať cez Stromovku peši. Na Vltavskej totiž prebieha oprava električkovej trate a predpokladám, že náhradné autobusy na Letnú budú nabité. Po pretlačení sa davom, prúdiacim hlavnej bráne na strane Špejchara a prekonaní asi troch rozličných kontrol, sa konečne usádzam na svojom mieste v sektore A17 (pod hlavnou tribúnou dole) a v rytme diskotékových hitov, šíriacich sa štadiónom, vyčkávam na zahájenie. S blížiacou sa siedmou je na štadióne stále akosi málo ľudí, napokon však zisťujem, že stretnutie začína až o pol (hoci na lístku je napísané niečo iné).
Zahájeniu zápasu predchádza šou sparťanských vlajkonošičov a spievanie hymny domáceho tímu. Čo sa týka fanklubu hosťujúceho mužstva, „Kameraadjes“ do Prahy pricestovali v hojnom počte (podľa novín okolo 1500), mnoho ďalších Holanďanov je však vtrúsených v publiku. Hlásateľ prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky upozorňuje domáci fanklub, aby sa zdržal výtržností a prejavov rasizmu, v opačnom prípade hrozia Sparte tresty. Už úvodné dva ligové zápasy totiž musela odohrať pred prázdnym štadiónom.
Zápas sa začína o 19:30 hodín výkopom domácich a už v úvodnej minúte je hra prerušená po faule Immersa, ktorý rozhodca „odmenil“ žltou kartou. Úvod zápasu nie je herne nijak zvlášť zaujímavý, poznačený je množstvom nepresností. Napríklad keď v 6.minúte Hušbauer dobre nahral nabiehajúcemu Kadlecovi, ten však premrhal príležitosť strieľať a ani jeho prihrávka nenašla hrotového hráča domácich, Kamerunca Kweukeho. Krátko nato sa iniciatívy chytili hostia, keď brejkovú akciu rozohral Martins Indi, posunul na Schakena, ktorý však nevyužil ponechanú výhodu po faule a na Immersa nahrával nepresne. Hráči Feyenoordu potom nezužitkovali ani následný rohový kop. Ani Sparťania však v dobývaní súperovej brány nie sú úspešní. V 17.minúte postihla Feyenoord prvá nepríjemnosť, keď sa zranil ich kapitán De Vrij. Päť minút nato vypálil z diaľky Matějovský, avšak mieril priamo do pripraveného Muldera. Na opačnej strane krátko nato trafil vedľa Cissé. Nebezpečná situácia pre Spartu prišla v 26.minúte, kedy musel Vaclík vybehnúť proti Cissému, čím sa bránka odkryla pre striehnuceho Leerdama. Ten však z veľkej diaľky bránku domácich prestrelil. Sparťania mohli skóre otvoriť v 33.minúte, kedy Matějovský presnou prihrávkou našiel v pokutovom území Švejdíka, jeho hlavičku však skokom k žrdi Mulder zneškodnil.
Ku koncu prvého polčasu majú mierne navrch hostia, ktorí sa prezentujú opatrným držaním lopty a pomalými prechodmi do útoku. Ak chcú postúpiť, mali by na Sparťanov niečo vymyslieť, remíza 0:0 (či 1:1) totiž posiela ďalej mužstvo z Letnej. V samom závere prvého dejstva má Sparta k dispozícii priamy kop po faule Vormera na útočiaceho Hušbauera. Múr chrániaci hosťujúcu bránku však Matějovský neprestrelil. Po krátkom nadstavení hlavný rozhodca ukončil prvú časť zápasu a mužstvá sa na štvrťhodiny odobrali do šatne. Opäť sa na obrazovkách objavujú disko-hity z TV Óčko, zabávajúce publikum; ja medzitým uvažujem, ako si stojí Legia Varšava, ktorej žreb prisúdil nórsky Rosenborg, či ostatní dvaja českí zástupcovia v tejto súťaži, Plzeň a Liberec. Priebežné výsledky totiž nehlásia.
V úvodných desiatich minútach po zahájení druhého polčasu prekypujú hostia útočnou aktivitou, ich snahy však končia na ešte stále bezchybnej obrane Sparty. Fanúšikovia domácich, čo je vlastne skoro celý štadión, vedomí si dobre rozohranej partie nepretržite skandujú a svoje mužstvo ženú vpred. V 61.minúte vypukol v Generali aréne ošiaľ, domáci sa dostávajú do vedenia zásluhou dobre zahraného pokutového kopu Kadleca. Potlesk a skandovanie sa ešte stupňujú, hľadiskom sa valia mexické vlny. V 66.minúte však nachvíľu nastalo ticho, Cissé sa suverénne predral do šestnástky domácich, odovzdal loptu Leerdamovi, ktorý však z dobrej pozície nedokázal zakončiť. Trestom za nevyužitú šancu je už krátko nato druhý gól v sieti Muldera. Akciu začal Kadeřábek strieľanou prihrávkou, ktorú Nelom zrazil na roh; pred bránku Feyenoordu kopal Matějovský a jeho dobre točenú strelu poslal za holandského gólmana Jarošík. Radosť domáceho publika nepozná medze, mužstvo Feyenoordu to totiž pri tomto vedení Sparty len tak ľahko neotočí. Aktivita holandského mužstvá navyše upadá, do útoku sa hrnú nabudení Sparťania. Ďalšia veľká šanca prichádza v 78.minúte, kedy Hušbauer zacentroval do 16-ky, odrazená lopta sa dostala na Švejdíka, ktorého prudká strela opečiatkovala tyčku bránky hostí. Veľká škoda, diváci už dvíhali ruky. Odrazenú loptu ešte tečoval Kweuke, mieril však vedľa. Tyčka opäť zabránila zmene skóre v 82.minúte, tentoraz však na opačnej strane ihriska. K strele sa dostal Janmaat, ktorý sa predtým sám prebojoval cez stred poľa. V nasledujúcej minúte po súboji s Martinsom Indim ostal na zemi na hranici pokutového územia Krejčí, rozhodca však Sparte tentoraz nepomohol. Nie je treba, zápas sa chýli ku koncu, zo strany hostí pribúda faulov, okrem toho žltú kartu dostáva brankár Mulder za zmätky pri rozohrávke. Sparta ešte tesne pred koncom riadnej hracej doby takticky strieda. Nadstavený čas činí tri minúty, počas ktorých sa ešte skleslí hráči Feyenoordu dostali k jednej menej vážnej šanci, keď Mathijsen po Vormerovej prihrávke nebol schopný zakončiť cez pohotovú defenzívu Sparty.
Záverečný hvizd spečatil postup Sparty do skupinovej fázy Európskej ligy, kam sa prebojovala po štyroch zápasoch s Admirou Mödling a Feyenoordom Rotterdam, pričom zaknihovala dve výhry a dve remízy. V hľadisku prepuká obrovská radosť, hoci pre Spartu účinkovanie v európskych súťažiach nie je až také výnimočné. Napríklad v skupinovej fáze Európskej ligy pôsobila naposledy pred dvoma rokmi. Napriek tomu, prejsť cez druhý najlepší klub z významnej futbalovej krajiny, Holandska, je veľkým úspechom. Inak ja musím priznať, že Feyenoord na mňa dojem neurobil. Ako svojim kádrom, tak pomerne jalovou hrou, ktorou sa v Prahe prezentoval. Ešte pripomeniem, že žreb skupinovej fázy, ktorý sa odohral nasledujúci deň, prisúdil pražskému mužstvu vlaňajšieho finalistu Bilbao, francúzsky Lyon a neznámy izraelský klub Ironi Kiryat Šmona.

Hlasy:
Vítězslav Lávička (tréner Sparty): „Je mi ctí říct za celý tým - úkol splněn. Samozřejmě, pokud uhrajete v pohárovém utkání čisté konto i s ohledem na první zápas, tak je to plus pro konečný výsledek a celkový úspěch. Hráči poctivě pracovali od začátku do konce a byli jsme odměněni za poctivou a tvrdou práci. Byla to šachová partie, hlavně během prvního poločasu, ale dařilo se nám být aktivní. Přesto, že jsme ve druhé půlce trochu ztratili půdu pod nohama, tak paradoxně v této době jsme dokázali vstřelit úvodní gól. Stále jsou v naší hře chyby a máme na čem pracovat, ale postup je velkou odměnou a povzbuzením do další práce. Necítím to takhle jen já, ale snad i všichni ostatní sparťané. Jsem hrdý na hráče, jak zápas odpracovali a dovedli nás všechny i sami sebe k úspěchu. Jsem přesvědčený, že takový výsledek bude velkým povzbuzením pro hráče i naše fanoušky do dalších zápasů. Chtěl bych vyjádřit uznání k soupeři. Od chvíle, kdy nám byl určen, tak jsme věděli, že nás čeká náročný soupeř a oni své kvality potvrdili v obou utkáních. Když jsme minulý týden hráli v Rotterdamu, byla tam skvělá atmosféra. Přáli jsme si ji také zažít v domácím prostředí a povedlo se. Fanoušci nás dnes podporovali celý zápas skvělým způsobem a patří jim za to obrovské poděkování. Těším se společně s celým týmem, protože zůstaneme pohromadě a budeme s napětím očekávat, koho nám los přisoudí do základní skupiny.“
Ronald Koeman (tréner Feyenoordu): „Nehrali sme dosť dobre, Sparta si postup zaslúži. Prvých dvadsať minút sme si nedokázali vypracovať veľa príležitostí. V druhom polčase som cítil, že sme na dobrej ceste, pokiaľ sme súperovi nedarovali ľahkú penaltu. Krátko nato druhý gól Sparty pre nás ukončil zápas. Po dvoch góloch by sa dnes od nás žiadalo priveľa. Z tohto zápasu si naši hráči musia vziať ponaučenie. Štyri zápasy v európskych súťažiach môžu zanechať dojem, ale nanešťastie v tejto sezóne nie v našom prípade.“

Výsledky ostatných zápasov Play-off: FK Anži Machačkala - AZ Alkmaar /1:0, 5:0/, Neftçi Baku PFK - APOEL FC /1:1, 3:1/, Atromitos FC - Newcastle United FC /1:1, 0:1/, Tromso IL - FK Partizan Beograd /3:2, 0:1/, FC Vaslui - FC Internazionale Milano /0:2, 2:2/, Heart of Midlothian FC - Liverpool FC /0:1, 1:1/, AC Bilbao - HJK Helsinki /6:0, 3:3/, CS Marítimo - FC Dila Gori /1:0, 2:0/, Molde FK - SC Heerenveen /2:0, 2:1/, Debreceni VSC - Club Brugge KV /0:3, 1:4/, FC Sheriff Tiraspol - Olympique de Marseille /1:2, 0:0/, Trabzonspor - Videoton FC /0:0, 0:0, 2:4p/, FC Midtjylland - BSC Young Boys Bern /0:3, 2:0/, WKS Śląsk Wrocław - Hannover SV 1896 /3:5, 1:5/, FC Dinamo Bucureşti - FK Metalist Charkiv /0:2, 1:2/, AC Horsens - Sporting CP /1:1, 0:5/, F-91 Dudelange - Hapoel Tel Aviv FC /2:2, 0:2/, Motherwell FC - Levante UD /0:2, 0:1/, FK Crvena zvezda Beograd - FC Girondins de Bordeaux /0:0, 2:3/, KSC Lokeren Oost-Vlaanderen - FK Viktoria Plzeň /2:1, 0:1/, ND Mura 05 - SS Lazio /0:2, 1:3/, AIK Stockholm - PFK CSKA Moskva /0:1, 2:0/, KP Legia Warszawa - Rosenborg BK /1:1, 1:2/, Bursaspor - FC Twente /3:1, 1:4pp/, FK Ekranas - FC Steaua Bucureşti /0:2, 0:3/, FC Slovan Liberec - FK Dnipro Dnipropetrovsk /2:2, 2:4/, VfB Stuttgart - FK Dinamo Moskva /2:0, 1:1/, PAOK Thessaloniki - SK Rapid Wien /2:1, 0:3/, FC Luzern - KFC Genk /2:1, 0:2/, FK Zeta Golubovci - PSV Eindhoven /0:5, 0:9/

Ztracený talent, říkali o mně. Cítím zadostiučinění, přiznal Kadlec
Praha, 31.augusta 2012 - Václav Kadlec, expert na Feyenoord Rotterdam? „To bych neřekl. Hrál jsem proti nim zatím jen dva zápasy. Až jich budu mít za sebou pět a dám v nich pět gólů, tak možná,“ řekl mladý útočník poté, co Spartě pomohl postoupit do základní skupiny Evropské ligy. Ve dvou duelech play-off dal tři ze čtyř gólů svého týmu.
V Nizozemsku skóroval dvakrát, což stačilo na remízu 2:2. V odvetě na Letné proměnil Kadlec po hodině hry penaltu a znovu poslal Spartu do vedení, o které tentokrát Letenští nepřišli. Po trefě Jarošíka se radovali z vítězství 2:0 a postupu. Hrdinou dvojzápasu s Feyenoordem byl však dvacetiletý Kadlec, střelec, který může opět doufat v lepší časy. Poslední rok byl pro něj utrpením - nejprve měl zánět šlachy v nártu a poté prodělal operace kotníku a kolene. V minulé ligové sezoně nastoupil v základní sestavě jen k osmi zápasům a vstřelil tři góly. Letos by ale mělo být všechno jinak. V novém ročníku má Kadlec na kontě už dvě ligové trefy a k tomu tři v evropských pohárech. Navíc se po dvou letech dočkal nominace do národního týmu. Mnozí už mu přitom nevěřili. Cítí nyní satisfakci? „Co jsem četl i slyšel, tak už se mnou hodně lidí nepočítalo, odepisovali mě. Říkalo se ztracený talent a tak podobně, takže zadostiučinění cítím hodně,“ přiznal Kadlec.

Janmaat: „Toto je veľké sklamanie“
Rotterdam, 30.augusta 2012 - Z Daryla Janmaata sa vo štvrtok stal jeden z najnebezpečnejších hráčov Feyernoordu čo sa útočenia týka. Pravý obranca sa niekoľkokrát starostlivo prepracoval k strele, pričom spomedzi hráčov Feyenoordu mal najbližšie k skórovaniu. Janmaat bol po prehre 2:0 proti Sparte Praha veľmi sklamaný. „Toto je veľké rozčarovanie,“ uviedol.
Janmaatovi sa vidí, že zápas v Prahe rozhodli dva momenty nedbanlivosti zo strany Feyenoordu. Po tom, čo Miquel Nelom zahral rukou v pokutovom území a penaltu Sparta Praha premenila, domáci tím desať minút nato viedol už 2:0 po rohovom kope. „Nemali sme dopustiť, aby druhý gól padol týmto spôsobom,“ povedal Janmaat. „Odhliadnuc od dvoch gólov, nemala Sparta Praha mnoho väčších príležitostí.“ Čiastočne vďaka dobrej organizovanosti mužstva Feyenoordu. „Nemohli sme už zo seba vydať viac,“ povedal Janmaat. „Napriek vyradeniu nášho tímu nie je Sparta Praha lepším tímom, my sme dnes iba nemali dobrý deň.“ Podľa Janmaata Feyenoord napriek prehre so Spartou Praha nesmie byť zvedený na nesprávnu cestu. „Mali sme dobrý štart domácej ligy, v ktorej musíme úspešne zvládnuť aj nasledujúce týždne,“ uviedol. „Teraz sa musíme vyrovnať so sklamaním, avšak hneď nato sa budeme sústrediť na ligu.“ Kelvin Leerdam sa o svoje sklamanie z cesty do Prahy podelil s Janmaatom. „Naozaj sme chceli v tejto fáze ukázať všetko, čo vieme. Bolo by to dobré aj pre náš rozvoj v ďalších európskych zápasoch. Bohužiaľ, neboli sme dosť dobrí.“

Zabiják Kadlec, čisté konto i fanoušci. Co posunulo Spartu dál
Praha, 30.augusta 2012 - Fotbalová Sparta si otevřela cestu k milionům z Evropské ligy. Na domácí půdě vyhrála v odvetě play off Evropské ligy 2:0 nad Feyenoordem Rotterdam, když proměnil penaltu Václav Kadlec a poté hlavou potvrdil postup Jiří Jarošík. To Letenským po remíze 2:2 v prvním duelu stačilo k prodloužení pohárové jízdy. Co podle iSport.cz tým trenéra Vítězslava Lavičky dovedlo k postupu?
Sebevědomý zabiják Václav Kadlec – Uvadající talent, který hledá motivaci. Navíc stíhaný zraněními. Tahle pověst v posledních měsících provázela talentovaného mladíka. Kadlec ale rázně umlčel kritiky. Chytil se góly v Gambrinus lize na půdě Slovácka i doma proti Českým Budějovicím, pak se blýskl dvěma trefami na půdě Feyenoordu. Následně jej povolal trenér Michal Bílek do národního týmu. A hle, sebevědomí bylo zpět. Kadlec si troufl ve čtvrtek na Letné za bezbrankového stavu postavit k penaltě a chladnokrevně ji proměnil. Tím nasměroval Spartu k postupu do základní skupiny Evropské ligy. A Letenští mohou slavit dvakrát. Spasitelem už není jen Leo Kweuke, k dispozici má kouč Lavička i dalšího zabijáka, který góly drží tým vicemistra – Václava Kadlece.
Vaclík splnil slib, udržel druhé čisté konto v sezoně – Nedostat gól, to byl pro Spartu v téhle sezoně pomalu nesplnitelný úkol. V rozhodující bitvě o pokračování v pohárové Evropě jej ale mužstvo Vítězslava Lavičky zvládlo. O dva góly vedla Sparta už v Rotterdamu, jenže tam náskok ztratila. Na domácí půdě si sparťané nic takového nedopustili. Tým podržel jistými zákroky gólman Tomáš Vaclík. Ten dodržel svůj den starý slib, když tvrdil, že od Feyenoordu doma neinkasuje. „Doufám, že čisté konto přijde pro nás v ten nejdůležitější okamžik – tedy v domácí odvetě proti Feyenoordu. Věřím, že jsme si nulu odložili právě pro ni, protože by to znamenalo, že je postupová,“ hlásil gólman ve středu. A ukázalo se, že měl pravdu.
Zaplněná Letná posouvá Spartu výš – Na začátku Gambrinus ligy se Letenští museli vypořádat s prázdnými ochozy, když pykali za řádění fanoušků při ligovém zápase s Českými Budějovicemi v minulé sezoně. Hráči Sparty neskrývali, jaký problém to pro ně prázdný stadion znamená. Když šlo do tuhého, mohla se už Sparta spolehnout na podporu víc než sedmnácti tisícovek příznivců, kteří jí dohnali k vítězství. Po závěrečném hvizdu si také Letenští náležitě užili děkovačku, když nadšeně křepčili s fanoušky. Teď je jasné, že se mohou všichni těšit i na další duely v báječné atmosféře. Tažení Sparty v Evropské lize pokračuje.