33.kolo futbalovej Corgoň ligy - jarná časť

Vylúčení: ŽK: 65.Kaščák - 27.Greššák, 28.Sivčević, 45.J.Maslo
Rozhodovali: L.Gábor - R.Slyško, P.Jenčura - R.Trutz
Divákov: 917

Zostavy:
Trnava: Martin Raška - Patrik Čarnota, Zdenko Kaprálik, Patrik Gross, Ľuboš Hanzel (81.Martin Mikovič) - Erik Sabo - Michal Kaščák, Lukáš Kováč, Ján Petráš - Radoslav Ciprys, Ľubomír Gogolák (90+ Denis Bališ)
Ružomberok: Libor Hrdlička - Peter Maslo, Ján Maslo, Milomir Sivčević, Michal Gallo - Ivan Kotora, Lukáš Greššák (82.Vladimír Kováč), Marko Blažić, Peter Hoferica, Tomáš Ďubek (85.Lukáš Ondrek) - Marko Jakšić

Posledné kolo corgoňligového ročníka 2010/11 sa hrá netradične uprostred týždňa. Keďže Nitra svoju domácu rozlúčku absolvovala už v sobotu, príležitosť zájsť na futbal bude najbližšie v Trnave. Tamojší Spartak zažil nie práve najúspešnejšiu sezónu, najmä výkony mužstva v jarnej časti nestáli za veľa, čoho dôsledkom je odliv divákov a bojkot ultras. Dá sa teda čakať, že posledné domáce vystúpenie Spartaka proti Ružomberku sa bude niesť v komornej atmosfére.
Na Spartak som sa rozhodol vybrať s Rudolfom, ktorý ráno ešte vybehol do Bratislavy do školy. Stretneme sa teda až na mieste. Z Alekšiniec vyrážam okolo štvrť na štyri, v Leopoldove ma čaká dlhší prestup, ktorý mi pomáha preklenúť kniha. Do Trnavy prichádzam o trištvrte na päť, s Rudolfom sa stretávam v staničnom pohostinstve Albatros. Po jednej kofole na osvieženie sa vyberáme smerom do mesta. Štadión Antona Malatinského, pomenovaný podľa legendárneho trénera trnavského mužstva, sa nachádza neďaleko železničnej stanice, cesta sa nám však trocha predĺžila tým, že otvorená je iba jedna pokladňa a štadión tým pádom musíme obísť po celom jeho obvode. Lístok stojí na západnú tribúnu 5 eur, čo je cena na slovenské pomery vcelku vysoká. Do začiatku zápasu o 17:30 hodín ostáva ešte asi štvrť hodiny, počas ktorej preberáme rôzne novinky a vychutnávame atmosféru, keď už nie tú futbalovú, trnavskú a spartakovskú, tak aspoň atmosféru krásneho, slnečného májového dňa.
Návšteva je napokon naozaj mizerná – najviac divákov uprednostnilo tieň západnej tribúny, o niečo menej ich posedáva na hlavnej, zopár odvážlivcov je na severnej a južnú pre istotu úplne uzatvorili. Domáci vstupujú do zápasu so snahou útočiť, koniec-koncov ide im o štvrtú priečku zaisťujúcu účasť v Európskej lige. Hráčom Spartaka sa v priebehu niekoľkých úvodných minút podarilo preniknúť pred bránku hostí, kde však ich zakončenie ani raz nebolo gólové. Sľubne to vyzeralo v 20.minúte, kedy priamy kop zahrával Hanzel a jeho strela z 25 metrov zasiahla brvno Hrdličkovej bránky. Po následnom rohovom kope Gross pálil z voleja mimo. V 25.minúte sa v prvej šanci ocitli aj Ružomberčania, keď Blažič využil nepozornosť trnavskej obrany a spoza šestnástky vystrelil priamo na Rašku. Nasledujúce minúty sa hra odvíjala v šestnástke, postarší páni v hľadisku pri pohľade na bezradný futbal spomínali na staré-dobré časy, prípadne hodnotili podľa ich názoru slabé výkony rozhodcov, ostatní v mobiloch sledovali priebežný stav zápasov Banskej Bystrice a Zlatých Moraviec a pokrikmi svojim hráčom oznamovali, že im stačí remíza. Až v 35.minúte všetci opäť zbystrili pozornosť, keď po Kaščákovom faule zahrával priamy kop Ružomberčan Ďubek, asi najlepší hráč hostí, jeho strela však presvišťala tesne vedľa domácej bránky. Tesne pred koncom prvej časti priamy kop domácich opäť zahrával Hanzel, ani tentoraz mi však nebolo súdené otvoriť skóre, keď trafil ľavú žrď ružomberskej brány.
Polčasová prestávka nám pri diskusii o všeličom možnom ubehla pomerne rýchlo. V druhom polčase sa pokračuje v nastolenom tempe, opäť sa nekoná žiadna dráma. V 51.minúte mohol skórovať domáci Kováč, svoju strelu však namieril na Hrdličkovu bránku a päť minút nato sa ružomberského gólmana nepodarilo prekonať ani hlavičkujúcemu Ciprysovi. Na opačnej strane bolo horúco v 64.minúte, keď si po dobrej akcii hostí prebral loptu Jakšič a len tesne minul horný roh Raškovej bránky. Tri minúty nato nevyšla strela na ružomberskú svätyňu Ciprysovi, avšak v 69.minúte Trnavčania konečne skórovali – prvý pokus ešte Hrdlička vyrazil, následne však Kováč posunul na Gogoláka, ktorý sa zblízka nezmýlil. Radosť domáceho publika však bola zbytočná, rozhodca gól neuznal pre postavenie Gogoláka v ofsajde. Po dlhšej chvíli bez väčšieho vzruchu v 76.minúte Hanzel vysunul Ciprysa, najaktívnejší hráč Spartaka sa potom prešprintoval až k šestnástke Ružomberka, kde vyslal pas na Gogoláka, pred ním však odkopol hosťujúci obranca J.Maslo. Do konca zápasu sa už potom neudialo nič, čo by si zaslúžilo komentár, opäť sa nemastne-neslano hralo medzi šestnástkami, prebehli nejaké striedania a bolo vidieť, že obe mužstvá sa snažia udržať bezgólový remízový stav. Ten vyhovoval najmä Spartaku, ktorý si tak napriek relatívne slabším výkonom v jarnej časti vyslúžil účasť v pohárovej Európe.
Od štadióna sa presúvame k miestnemu McDonald's, kde kupujeme niečo drobné pod zub, a na železničnej stanici zo desať minút vyčkávame na príchod osobáku. Pár minút na prestup máme aj v Leopoldove, čo využívame na občerstvenie (Topvar kofolu) v staničnej krčme. Do Alekšiniec prichádzame krátko po deviatej.

Hlasy:
Peter Zelenský (tréner Trnavy): „Odohrali sme podľa mňa dobrý zápas s tými futbalistami, akých sme mali k dispozícii. Bolo vidieť u mladých hráčov, že majú perspektívu, sú snaživí a môže z nich v budúcnosti niečo byť. V závere Corgoň ligy sme mali veľké problémy, vypadlo nám až osem hráčov zo základnej zostavy. Tieto duely sme zahrali s maximálnou snahou, aby sme si vybojovali miestenku v Európskej lige UEFA.“
Ladislav Jurkemik (tréner Ružomberka): „Musím povedať, že náš výkon bol taký dovolenkový. Tento káder 20 hráčov vlastne zachraňoval dve súťaže. Do dnešného zápasu sme museli vytiahnuť hráčov z dorastu a z ’béčka’. Títo hráči sa celkom dobre ujali, predviedli dobrý výkon. Domácim išlo o pohárovú účasť, boli agresívnejší a bolo vidieť ich túžbu po úspešnom výsledku. Vypracovali si aj sľubné šance, ale bod im stačil na úspech.“

Výsledky ostatných zápasov 33.kola: FK Senica - FC ViOn Zlaté Moravce /2:0/, 1.FC Tatran Prešov - FC Nitra /3:3/, MFK Dubnica n.V. - FK Dukla B.Bystrica /2:0/, FK DAC 1904 Dun.Streda - ŠK Slovan Bratislava /0:3/, MFK Košice - MŠK Žilina /1:0/

Ubudlo 35 tisíc ľudí a 35 gólov
Bratislava, 28.mája 2011 - Negatívny trend v najvyššej futbalovej súťaži naďalej pokračuje. Výrazne klesá záujem divákov, ktorých za tri roky ubudlo už bezmála 200-tisíc. Podľa záznamov Pravdy videlo v uplynulom ročníku 196 stretnutí vyše 409-tisíc divákov (priemer 2067 ľudí na zápas). V nemeckej bundeslige príde toľko fanúšikov približne na jedno kolo...
Ani raz sa nestalo, aby niektorý zo stretnutí sledovala desaťtisícová návšteva. Rekordom ročníka je 8936 divákov na zápase Trnava - Žilina v 7.kole. Druhý najsledovanejší bol súboj Trnava - Slovan s 8763 fanúšikmi v 19.kole. Najviac priaznivcov prišlo na zápasy siedmeho kola - 21 235, najmenej na 31.kola - 8484. Až v piatich kolách sa nenazbieralo na šiestich stretnutiach ani desaťtisíc ľudí. Až na osem zápasov prišlo menej ako osemsto divákov, negatívny rekord drží súboj 14.kola Košice - Nitra (670). Paradoxne záujem klesal najmä na jar, keď súťaže vrcholili. V tomto roku to platí aj o Trnave, kde v posledných týždňoch priaznivci bojkotovali zápasy svojho tímu. Každoročne ubúdajú aj góly. Za uplynulé tri roky ich diváci videli o sto menej, v porovnaní s minulým ročníkom sa ich stratilo 35. V 198 zápasoch padlo 436 gólov, podstatne lepšie sú na tom domáci so 259 gólmi, hostia prispeli v tejto bilancii 177 gólmi. Strelci zabrali v 32.kole, keď v šiestich zápasoch padlo 20 gólov. V 22.kole ich bolo najmenej - len päť. Jedným z mála plusov je fakt, že súťaž má po piatich rokoch kanoniera, ktorý sa dostal nad dvadsaťgólovú hranicu. Filip Šebo si ich pripísal 22. Prvenstvo v historickej tabuľke si drží stále Róbert Semeník, ktorý v ročníku 1995/1996 prekonal brankárov 29-krát. Najviac sa k nemu priblížil o päť rokov neskôr Szilárd Németh (23).