HC Košice - MHK-32 Li-Pa Liptovský Mikuláš

38.kolo hokejovej Extraligy
5.január 2007, pi.

Konečný výsledok 5:2 (0:1, 3:1, 2:0)
Góly: 23.Kmiť (Špelda, Lažo), 24.Špilár (Faith, Bartoš), 35.I.Droppa (Jendek, Lažo), 42.Šimurda (Kontšek, Lipovský), 44.Jenčík (Kováč, Pleva) - 10.Pohanka (Miklík, Fatyka), 21.Róbert Huna (M.Droppa)
Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0; rozhodovali: Marušin - Gajan, M.Grečko, 6562 divákov

Zostavy:
Košice: Ján Laco (23.Miroslav Lipovský) - Stanislav Kall, Jaroslav Špelda, Marcel Šterbák, Miroslav Javín, Ivan Droppa, Rudolf Jendek, Milan Varga - Marcel Šimurda, Jaroslav Kmiť, Roman Kontšek - Gabriel Špilár, Juraj Faith, Peter Bartoš - Richard Jenčík, Ján Pleva, Kristián Kováč - Miroslav Lažo, Vladimír Dravecký
L. Mikuláš: Martin Falter - Igor Rúfus, Stanislav Fatyka, Michal Grman, Miroslav Droppa, Michal Školiak, Martin Bača, Radovan Sloboda, Ján Tomaška - Richard Huna, Róbert Huna, Martin Kriška - Peter Holečko, Martin Trochta, Gabriel Kövér - Branislav Pohanka, Marek Hovorka, Michel Miklík - Denis Legerský, Peter Bartík, Mikolai Lopuski

Zápasy s takým mužstvom ako Liptovský Mikuláš nebývajú v Košiciach ťahákom kola, preto tomu zodpovedala aj návštevnosť (asi 75 % celkovej kapacity). Do zápasu išli Košice ako favorit, no úvod tomu nenasvedčoval. Už prvú svoju početnú výhodu L.Mikuláš využil – Miklíkov pokus brankár Laco ešte vyrazil, avšak proti dobre umiestnenému tečujúcemu Pohankovi nemal šancu. Príležitosti skórovať nevyužili Šimurda a Jenčík, v 11.minúte mohol vyrovnať Kmiť, no český brankár Falter vzápätí vychytal i Kováča a Jenčíkovu ďalšiu strelu švihom. Naopak, zadarilo sa L.Mikulášu – premenil aj druhú presilovku, keď strelu M.Droppu od modrej doklepol za Laca Róbert Huna. Košický gólman bol vzápätí vystriedaný skúsenejším Lipovským, pričom by sa zdalo, že kvôli tým dvom inkasovaným bránkam; neskôr ale vyšlo najavo, že sa mu zlomila korčuľa.
Prekvapenie sa ale nekonalo, naši sa chytili – v 23.minúte skvelý Kmiť prestrelil ležiaceho Faltera a o minútu bol stav vyrovnaný po akcii Faitha so Špilárom. Keďže sme sedeli v úplne prvom rade A-tribúny, mali sme perfektný výhľad, dve tretiny na bránku Košíc, druhú sme sledovali hostí. Navyše, všetko to bežalo len pár metrov od nás…
Na opačnej strane ľadovej plochy musel zasahovať Lipovský, v 32.minúte pri akcii Miklíka a dve minúty nato vychytal Krišku. Päť minút pred koncom druhého dejstva prevzali vedenie Košičania, keď „železný Ivan“ Droppa počas vylúčenia svojho hosťujúceho brata doklepol delovku obrancu Jendeka. Brankár HC sa ešte ku koncu tretiny zapotil najmä pri ideálnej príležitosti Poliaka Lopuského, no nepodľahol.
Ešte pred zahájením prestávky sa ľudkovia začali odoberať na toalety a k bufetom, vrátane tej „bandy“ vedľa nás. V tretej tretine som po foťáku siahol až ku koncu, dovtedy som len sledoval. Jednu z akcii založil brankár Lipovský a po Kontšekovom vysunutí chladnokrvne skóroval Šimurda, ktorého meno vzápätí skandovali z tribúny Steelers. Na konečný stav napokon zvýšil Jenčík, keď z bezprostrednej vzdialenosti zasunul do brány Liptákov.
Rozhodne treba vyzdvihnúť výkon Martina Faltera (inak bývalého gólmana HC), ktorý bol najlepším hráčom L.Mikuláša a len vďaka nemu neinkasovali hostia viac po tom, ako sa v začiatku druhej tretiny zlomili.

Hlasy:
Anton Tomko (asistent trénera Košíc): „Rozbiehali sme sa pomalšie, dve naše vylúčenia nás stáli dva inkasované góly v oslabení. Potrebovali sme streliť kontaktný gól a naštartovať sa. Otočili sme zápas a potom už len vývoj až do konca kontrolovali.“
Milan Jančuška (tréner L.Mikuláša): „Vydaril sa nám úvod, dostali sme sa do vedenia, aj keď Košice mali viac čistých šancí. V tých fázach nás podržal vynikajúco chytajúci Falter. Škoda 23. a 24.minúty, keď sme dostali dva góly, tam sa to zlomilo. Košice boli lepšie, podali lepší výkon.“

Jenčík vykročil do nového roka ideálne
Košice, 6.januára 2007 - Útočník Richard Jenčík sa v košickej zostave objavil naposledy v 31.kole na ľade Popradu. Odvtedy dôveru trénerov nedostal, ale maródka v kádri oceliarov mu zabezpečila návrat do štvrtého útoku k Plevovi a Kováčovi. A Rišo využil túto šancu maximálne. V zápase proti Liptovskému Mikulášu sa totiž dostal do viacerých šancí a v 44.minúte gólom upravil konečný výsledok na 5:2. „Od úvodu sme mali veľmi veľa šancí, ale súpera podržal brankár. Mikuláš prakticky nestrieľal, získal však výhodu dvoch presiloviek a razom viedol 2:0. Nemyslím si ale, že by sme hrali od úvodu slabšie, gólových šancí sme mali totiž neúrekom,“ vracia sa k včerajšiemu duelu Jenčík. „Musím uznať, že brankár Falter zachytal dobre, ale problém bol i v našej koncovke, ktorá nebola dostatočne kvalitná.“
Ešte na začiatku 23.minúty prehrával líder tabuľky 0:2. V tej chvíli to vyzeralo na veľké prekvapenie. „Za stavu 0:1 to bolo ešte pokojné, ale po góle na 0:2 to už vyzeralo naozaj veľmi nedobre. Potom sme však vyrovnali prakticky za minútu a to nás upokojilo. Už po góle Jara Kmiťa na 1:2 sme boli presvedčení o tom, že sa chytíme. Každý ďalší gól nám pridal na pohode a po góle na 5:2 už Liptovský Mikuláš odišiel. Potom to už bola jednoznačná záležitosť." Práve Rišo pečatil konečný výsledok na 5:2.
Ak by po skončení základnej časti vyzerala tabuľka tak ako dnes, narazili by Košice vo štvrťfinále práve na Liptovský Mikuláš. Tento súper je ich obľúbený, veď v aktuálnej sezóne vyhrali všetkých päť vzájomných zápasov. „V tejto sezóne sa nám proti ním darí. Mikuláš je ale nepríjemný súper a potvrdil to i v tomto poslednom stretnutí. V každom prípade by sme chceli postúpiť do play-off z prvého miesta a súpera si už vyberať nemôžeme. Prvé miesto je ale vo vyraďovacej časti výhodou, pretože v prípadných rozhodujúcich siedmich zápasoch hráte vždy doma.“