HK Ardo Nitra - HC Košice

28.kolo hokejovej Slovnaft extraligy
25.november 2007, ne.

Konečný výsledok 1:5 (1:2, 0:3, 0:0)
Góly: 12.Gálik (Lukas, Vozdecký) - 11.Faith (Bartoš), 17.Špilár (Faith, Bartoš), 29.Gron (Droppa, Kmiť), 31.Miklík (Huna, Pleva), 38.Špilár (Bartoš)
Vylúčení: 8:3, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:1; rozhodovali: P.Grečko - M.Grečko, Mihajlo, 2750 divákov

Zostavy:
Nitra: Marek Mastič - Robert Lukas, Tomáš Sedlák, Tomáš Špila, Maris Jass, Dávid Halász, Jan Petrmichl - Ivan Dornič, Armands Berzinš, Ľubomír Kolník - Andrej Kmeč, Tomáš Chrenko, Henrich Ručkay - Martin Gálik, Miroslav Štefanka, Martin Vozdecký - Matúš Chrenko, Rastislav Gašpar, Stanislav Valach
Košice: Miroslav Lipovský - Ivan Droppa, Rudolf Jendek, Petr Mocek, Miroslav Javín, Juraj Kledrowetz, Jaroslav Špelda - Erik Weissmann, Jaroslav Kmiť, Stanislav Gron - Gabriel Špilár, Juraj Faith, Peter Bartoš - Michel Miklík, Ján Pleva, Rudolf Huna - Ladislav Ščurko, Michal Lukáč, Marek Bartánus

Druhé meranie síl medzi hokejistami Nitry a Košíc na ľade pod Zoborom (celkovo tretie v aktuálnej sezóne) padlo na pomerne nevýhodný nedeľný termín, to nás však od účasti vôbec neodradilo. Nepridal sa však Tomáš Radecký, ktorý argumentoval slabučkými výkonmi Nitry v poslednej dobe, ani športom večne znechutený Rudolf. Na zápas sme sa teda vybrali len Viliam a ja.
K zimnému štadiónu prichádzame trocha neskôr ako obvykle, lístky kupujeme až na mieste. Problém nebol, pomerne krátke rady veštili nízku úroveň zápasu. Miesto sme zaujali na B-tribúne pri sektore hostí (mimochodom fanklub Steelers napriek špekuláciám nedorazil), no krátko pred zahájením stretnutia po nás došiel jeden z nitrianskych fanúšikov, že sa máme pridať medzi nich. Nuž nenamietal som. Síce bolo máličko nepríjemné byť obklopený fanúšikmi súpera, no rozhodne nebolo cítiť nepriateľskú atmosféru. Skôr naopak – najprv mi vnútili butilku s nejakým raketovým palivom, no pozvanie na pivo som už rezolútne odmietol. Prišli sme kvôli hokeju, nie?
Zápas otvoril hlavný rozhodca Grečko o 17:30 hodín. Spočiatku sa obe mužstvá viac-menej iba oťukávali, niekoľko sľubných šancí sa vyskytlo na jednej i druhej strane, no musím povedať, že Košičania nehrali najlepšie. V 11.minúte naviac poskytli domácim presilovku, keď lavicu hanby navštívil Ivan Droppa. Príležitosti otvoriť gólový účet sa však nechopili, puk získal Bartoš, pred Mastičovou bránkou našiel Faitha a ten skóroval vo vlastnom oslabení! Radosť dlho netrvala, Nitra odpovedala okamžite v tej istej presilovke – Lukas puk nahodil od modrej čiary až ku Gálikovi, a ten nemal problém trafiť do odkrytej košickej bránky. Do vedenia sa oceliari vrátili v 17.minúte, Faith spoza bránky našiel medzi kruhmi Špilára, ktorý zakončoval slabšou, ale presne mierenou strelou.
Hoci vedenie ma tešilo, ešte nič nezaručovalo – naposledy sme práve po prvotnom vedení tesne prehrali. Košičania však začali prostrednú tretinu na rozdiel od domácich aktívnejšie, úspech priniesli premenené presilovky. Bežala 29.minúta, keď Droppovu tvrdú strelu sklepol nitriansky obranca Sedlák rovno pred strieľajúceho Grona. Ďalšiu početnú výhodu zužitkoval dve minúty nato po Hunovej prihrávke spoza brány Miklík. Za tohto stavu bol už domáci fanklub takmer nemý, ozýval sa piskot, reči typu „tak im treba“, podaktorí tribúny predčasne opustili. Nitrianska mizéria vyústila v 38.minúte do piateho gólu hostí. Najskôr dve tutovky nepremenil kapitán Bartoš, následne chyboval domáci obranca Špila, ktorý v oslabení puk vyhodil iba na hokejku Špilára, strelca gólu.
Druhú prestávku bolo náročné prečkať, zvlášť, keď už prakticky o nič nešlo. V záverečnom dejstve sa Nitránčania už nepozviechali, zápas iba dohrávali, Košičania vysoké vedenie kontrolovali. Posledný gól mohol pridať v 58.minúte Droppa, no zasiahol iba hornú žŕďku Mastičovej brány. Košičania si tak pripísali tretie víťazstvo v rade, prvé počas štvorzápasového výletu po klziskách súperov. Súčasne ide o prvú výhru oceliarov v riadnom hracom čase, odkedy tu v Nitre chodíme na hokej. Holt tunajší hokej nemôže byť na vrchole večne...

Hlasy:
Rostislav Vlach (tréner Nitry): „Bohužiaľ sme si zápas prehrali nedisciplinovanosťou a pre vylúčenia sme inkasovali. Viac k tomu nemám čo povedať.“
Ján Šterbák (tréner Košíc): „Bolo to výborné stretnutie z nášho pohľadu. V prvej tretine hrala Nitra dobre, v druhej sme však dianie na ľade ovládli my. Boli sme veľmi rýchli, efektívni v útoku a sme radi, že sme v Nitre vyhrali. Domáci majú vývojaschopný tím, ktorý môže zdolať každého.“

Výsledky ostatných zápasov 28.kola: MsHK ŠKP Žilina - HC Slovan Bratislava /5:4/, HK-36 Skalica - Ski-Park MHK Kežmarok /3:2/, HK VSR SR 20 - MHK-32 Li-Pa Liptovský Mikuláš /2:1/, HK Aquacity ŠKP Poprad - HK Dukla Trenčín /2:3/, HKm Zvolen - MHC Martin /1:3/

V Nitre nespokojnosť, Špila a Saliji si hľadajú nové kluby
Nitra, 26.novembra 2007 - Vedenie HK Ardo Nitra nie je spokojné s výkonmi a výsledkami mužstva v najvyššej hokejovej súťaži. Klubu spod Zobora patrí v tabuľke 10.miesto, na 8.priečku znamenajúcu postup do play off stráca 8 bodov. Nitrania v nedeľu prehrali s Košicami doma 1:5 a v kabíne prichádza k zmenám. „Po dnešnom zápase opustí mužstvo minimálne Tomáš Špila, už pred stretnutím dostal možnosť hľadať si nový angažmán Garip Saliji. Zrejme budeme v tomto trende pokračovať, s takýmto prístupom a takouto hrou nemôžeme byť spokojní a musíme vyvodiť dôsledky,“ povedal po nedeľňajšom zápase predseda predstavenstva a riaditeľ HK Ardo Ján Plandora.
Vedenie klubu svoju nespokojnosť malo tlmočiť hráčom aj na spoločnom pondelkovom stretnutí. Výrazné rezy v kádri však zatiaľ nebudú. „Jednoznačne vyjadríme nespokojnosť vedenia klubu so všetkými, ktorí mali byť oporami a nie sú. Dohodli sme sa s trénermi, že mužstvo v tomto zložení podržíme do 7. decembra a pokiaľ tam nepríde k radikálnej zmene hry a výsledkov, tak budú zásahy do mužstva určite väčšie,“ uviedol Ján Plandora, ktorému sa nepáči prístup niektorých hráčov k plneniu svojich povinností. Mužstvo by do 7.decembra malo postúpiť, alebo sa minimálne priblížiť v tabuľke k 8.miestu.