HK Ardo Nitra - HK-36 Skalica

55.kolo hokejovej Slovnaft extraligy (fáza pár-nepár)
22.február 2008, pi.

Konečný výsledok 2:6 (0:1, 0:2, 2:3)
Góly: 41.Čaládi (König), 52.Hronský (M.Chrenko) - 9.Vlk (Višňovský, Pálffy), 28.Pálffy (Zálešák), 36.Mikúš (Vlk, Zálešák), 48.Pálffy (Zálešák), 51.Zálešák (Pálffy, Ivičič), 60.Pašek (Školiak, Beňa)
Vylúčení: 5:7 na 2 min., J.Ručkay (Nitra) 10 min. (napadnutie hlavy a krku), presilovky: 1:3, oslabenia: 0:1; rozhodovali: Baluška - Galamboš, Pavlovič, 2227 divákov

Zostavy:
Nitra: Jozef Račko - Dávid Halász, Jakub Vojta, Tomáš Sedlák, Ján Galko, Peter König, Patrik Vrána, Oliver Pravda - Erik Čaládi, Marek Slovák, Ľubomír Kolník (47.Branislav Varga) - Tomáš Hronský, Matúš Chrenko, Henrich Ručkay - Lukáš Vadrna, Jakub Ručkay, Rastislav Barčák
Skalica: Pavol Rybár - Vladimír Vlk, Martin Gründling, Martin Ivičič, Ľubomír Škápik, Adam Beňa, Tomáš Šille, Martin Klučár, Peter Gula - Žigmund Pálffy, Miroslav Zálešák, Juraj Mikúš - Peter Kocák, René Školiak, Róbert Liščák - Tibor Višňovský, Dušan Pašek, Michal Šátek - Martin Hollý, Filip Novák, Milan Malík

Povedali pred zápasom:
V poslednom domácom zápase vás čaká Skalica, ktorá chce ísť v tabuľke ešte vyššie. Ako sa mienite rozlúčiť s najvernejšími nitrianskymi divákmi?
Jan Neliba (tréner Nitry): „Najradšej by som bol, keby sme vyhrali, ale kvalitu na to nemáme. Skalica je na tom podstatne lepšie. Rozlúčiť sa však chceme každopádne dobrou hrou, aby nám diváci prípadne mali možnosť na rozlúčku aj zatlieskať.“
Ak chcete skončiť stvrtí, musíte dnes i v nedeľu vyhrať, čo by sa v Nitre stalo po prvý raz v tejto sezóne. To by však okrem elitnej formácie na čele s Pálffym mali konečne zabrať aj ďalšie. Zaberú?
Peter Oremus (tréner Skalice): „S chlapcami sme si pohovorili. Podľa toho, ako pristupovali k tréningu deň pred zápasom, verím, že záťaž sa rozloží rovnomerne na všetky štyri formácie a každá si splní úlohy, ktoré dostane.“

Zápas so Skalicou mal byť pre Nitru posledným tohtosezónnym na vlastnom ľade, posledným domácim v nevydarenom ročníku 2007/08. Vzhľadom na sériu podpriemerných výkonov nitrianskeho mužstva, ústiacich až do neúspechu v boji (s Kežmarkom a Žilinou) o účasť v playoff, sa mi nikoho nepodarilo presvedčiť, že návšteva hokejového zápasu v Nitre by nebola len stratou času, takže po návrate z Bratislavy sa k zimáku poberám sám. Hodnú chvíľu ešte vyčkávam stojac na preriedenej B-tribúne, úvodné buly otvára stretnutie o 17:30 hodín.
Skalica si minulý rok získala moje sympatie, keď sa s obrovským úsilím dokázala z beznádejne posledného miesta prebojovať do playoff, kde v štvrťfinále bola viac než dôstojným súperom aj našim Košiciam. Túto sezónu sa im podarilo poskladať silné mužstvo, ktoré to doposiaľ dotiahlo po 5.miesto. Dnes môže siahnuť na štvrté. Do zápasu v Nitre teda Skaličania vstupujú ako favoriti, no v úvode na nich domáci zatlačili, čoho výsledkom bolo prenesenie hry prevažne do tretiny hostí. Už v prvej minúte zápasu sa pred Rybárom octila v šanci dvojica Hronský a H.Ručkay, Ivičič však puk zaľahol. Ani Chrenko nedokázal pretlačiť puk za skalického gólmana. V 5.minúte unikol obrane Nitry Višňovský, v nájazde neskóroval. Štyri minúty nato hrala Skalica prvú presilovku, keď niekoľko zakončení Nitran Račko zlikvidoval, následne sa však puk odrazil k modrej na obrancu Vlka, ktorý dlho nerozmýšľal a príklepom otvoril skóre. V 14.minúte sa po strele Sedláka dostal k odrazenému puku dostal Hronský, lenže pohotového Rybára neprekonal. Päť minút nato mohol vedenie zvýšiť skalický kanonier Pálffy, keď sa ocitol sám pred Račkom. Ostal však pri „mohol“. Krátko pred koncom prvej tretiny mala Nitra blízko k vyrovnaniu, z „valnej hromady“ sa dvakrát pokúšal skórovať Kolník.
Cez prvú prestávku som hodil reč s vedľa stojacim chlapíkom. Najskôr ma pokladal za Skaličana, keďže si všimol, že fotím viac-menej skalických hokejistov. Cez konštatovanie, že vo farbách Skalice hrá dnes viacero bývalých Nitránčanov (Pálffy, Vlk, Zálešák), sme sa dostali k spomienkam na „pamätnú“ sezónu 2005/06, kedy Nitra triumfovala v základnej časti, no v semifinále nepochopiteľne stroskotala na Žiline. Chlapík ma tiež upozornil, že v prvej tretine bol na ľade len jeden čiarový rozhodca (Galamboša údajne pred zápasom „zradila“ korčuľa).
V druhej časti sa hral podľa môjho názoru vcelku pohľadný hokej, i keď hráči v koncovke zlyhávali. Diváci videli dva góly. V úvode tretiny sa nitrianskeho gólmana snažil prekonať Višňovský, na opačnej strane nepochodil Hronský zoči-voči skúsenému Rybárovi. V 27.minúte sa Račkovi podarilo zlikvidovať tvrdú strelu Zálešáka, no už minútu nato Skalica zvýšila na 2:0. Obrana Nitra pozabudla na Pálffyho, ktorý získal od Zálešáka puk bo brejku, dostal sa až pred Račka a rutinérskym blafákom skóroval. Asi najkrajší moment zápasu.
Útočná dvojica Pálffy – Zálešák sa ocitla pred bránkou Nitry aj v 34.minúte, Račko však Pálffyho strelu zblízka vykryl, ba dokonca si vyslúžil ovácie publika. Hra Skaličanov sa vyznačovala jednoduchými a efektívnymi kombináciami, zatiaľ čo Nitrania vsadili na rýchle protiútoky (ktoré im zväčša nevychádzali). V 36.minúte hostia tretíkrát rozvlnili sieť nitrianskej bránky, keď Mikúš sklepol Vlkovu strelu oblúčikom priamo za Račkov chrbát.
Úvodom tretej tretiny sa presadili konečne aj domáci – po Königovej prihrávke prekonal Rybára spoza brány Čaládi (nedávny kapitán extraligovej reprezentačnej „20-ky“). V 47.minúte sa Nitrančánom zranil ich kapitán Kolník, opúšťajúci hrisko s rozbitým nosom. Niektorí inteligenčne menej vyspelí diváci potom nahádzali smetie na ľadovú plochu, čím sa zápas o pár minút pretiahol. Krátko po opätovnom rozohratí sa útočný motor Skalice Pálffy – Zálešák dostal v oslabení do úniku, Zálešák prihrával Pálffymu, Pálffy bez váhania skóroval. O tri minúty hostia využili svoju tretiu presilovú hru, tentoraz Pálffy našiel tvrdou strelou zvyšujúceho Zálešáka – 1:5. Gól Nitry na 2:5 možno pokladať už iba za korekciu stavu. Hronský po nie práve najideálnejšej prihrávke Chrenka doťukol za Rybára. V samom závere ešte Skaličan Pašek predviedol peknú individuálnu akciu a tri sekundy pred treťou sirénou stanovil konečný stav – 2:6. Koniec stretnutia sprevádzali mohutné ovácie z tribúny „skalných“ a ďakovačka nitrianskych hokejistov.

Hlasy:
Jan Neliba (tréner Nitry): „Skalica má o čo hrať, kým o našom osude je už rozhodnuté. Motivovali sme hráčov, že majú posledný zápas doma, aby nedostali veľa gólov. Snaha nám nechýbala a miestami sme hrali celkom sympaticky, no skúsenosť je u súpera. Skalica potrestala naše fauly. Chcel by som povedať, že dnes som viedol Nitru pred domácimi divákmi poslednýkrát. Po zápase v Liptovskom Mikuláši v nitrianskom klube po vzájomnej dohode s riaditeľom klubu končím.“
Peter Oremus (tréner Skalice): „Som nesmierne rád, že sme tento zápas vyhrali. Všetkým hráčom patrí vďaka za bojovnosť a disciplinovaný výkon. Dnes sa ukázalo, že z tabuľkového pohľadu sa oplatí bojovať až do konca. Som rád, že sme dali góly a vezieme z Nitry tri body.“

Výsledky ostatných zápasov 55.kola: HK Dukla Trenčín - MHC Martin /3:4/psn, HKm Zvolen - HC Slovan Bratislava /3:4/, HK Aquacity ŠKP Poprad - HC Košice /6:2/, Ski-Park MHK Kežmarok - MsHK ŠKP Žilina /6:3/, HK VSR SR 20 - MHK-32 Li-Pa Liptovský Mikuláš /1:6/

Neliba v Nitre skončil, nového trénera chcú pod Zoborom čo najskôr
Nitra, 23.februára 2008 - Stretnutie 55. kola hokejovej Slovnaft extraligy HK Ardo Nitra - HK 36 Skalica (2:6) bolo posledným pre trénera nitrianskeho tímu Jana Nelibu. Po ňom sa obe strany rozišli. Český kormidelník, bývalý vynikajúci obranca, prišiel do Nitry ako asistent trénera Rostislava Vlacha a po jeho odchode do Zlína prevzal po ňom taktovku ako prvý tréner. „V priebehu mesiaca sme spolu komunikovali a prišli sme k záveru, že v ďalšej spolupráci už pokračovať nebudeme,“ povedal pre TASR riaditeľ HK Ardo Marián Lukáčik a dodal: „Náš rozchod bol korektný, medzi nami zostávajú dobré vzťahy.“
Podľa neho nového trénera by v klube chceli získať v čo možnom najkratšom časovom horizonte. „Neradi by sme čakali niekedy do apríla, naše mužstvo sa nachádza v určitom stave a boli by sme radi, keby si ho už kompletizoval nový kormidelník,“ zdôraznil M. Lukáčik. Aj keď do klubu prišiel až v decembri, celú sezónu považuje za veľmi nevydarenú. „V krátkosti sa to ani nedá vyjadriť, ale myslím si, že v jej priebehu nás stretlo všetko zlé, čo sa len dalo, počnúc nevhodným výberom hráčov, zraneniami, rôznymi kauzami, či kauzičkami končiac. Musíme na ňu čím skôr zabudnúť a pozerať sa už dopredu,“ uzavrel Marián Lukáčik.