Cyklo Jaroměř - 28.apríl 2012, so.



Úsek 1, Chlumec nad Cidlinou (nám.) - Ohnišťany
čas v cieli úseku - 8:11 hod.; dĺžka úseku - 22,99 km; čistý čas jazdy - 1:00:14 hod.
Prílev teplého vzduchu zo Stredomoria má za následok, že nasledujúce dni bude na apríl neobvykle teplé a slnečné počasie. Mojim plánom na víkend je cyklistika – sezónu som rozbehol trocha oneskorene v stredu a je načim pokračovať. Cieľom sú východné Čechy, konkrétne kraj v okolí Hradca Králové, mne prakticky neznámy. Ráno vstávam o niečo neskôr než som si zaumienil, no po rýchlom dobalení už predpripraveného vybavenia a naložení vecí do auta, vyrážam „o chlp“ pred šiestou. Diaľnica smerom na Hradec Králové je takmer prázdna, natriasanie na betónových paneloch (typických pre diaľničnú sieť ČR) a ostré vychádzajúce slnko mi však jazdu dosť znechucujú. Východiskom cyklotúry je Chlumec nad Cidlinou, asi 5-tisícové mesto ležiace na Polabskej nížine pár kilometrov pred Hradcom. Auto nechávam na námestí, na parkovisku Penny marketu, prezliekam sa a o 6:56 hodín nasadám na bike. Opúšťam mesto a smerujúc na sever po ceste II.triedy č. 327 po zhruba dvadsiatich minútach prichádzam do Nového Bydžova. Na štvorcovom historickom námestí si dávam päť minút pauzy, pozerám do mapy a plánujem. Na okraji mesta križujem železničnú trať Chlumec – Ostroměř, ktorou práve prechádza osobný vlak. V obci Smidary sa stáčam na takpovediac menej hlavnú cestu smerujúcu na severozápad, v susednej Loučnej Hore z nej však schádzam na lokálku. Pri pohľade na sever sa jasne črtá oblý hrebeň Krkonoš. Takto zdiaľky to vyzerá, že je ešte stále pokrytý snehom, no zrejme iba rozsiahle trávnaté plochy na hrebeni naberajú v dôsledku jemného oparu sivastý až belavý „nádych“. Hoci, ktovie, možno je hore ešte fúra snehu.

Úsek 2, Ohnišťany - Miletín
čas v cieli úseku - 9:28 hod.; dĺžka úseku - 19,48 km; čistý čas jazdy - 0:55:26 hod.
V neďalekých Chomuticiach sa stáčam okolo zámockej obory a zakrátko prichádzam do obce Ostroměř, kde pauzujem pri železničnej stanici. Podobne ako mnoho úžitkových i obytných budov v tomto kraji, je i ona zhotovená z kvádrového pieskovca, typického pre túto časť českej kriedovej panvy. Po napojení sa na hlavnú cestu č.35 (Jičín – Hradec) pomerne rýchlym tempom s vetrom v chrbte zbieham do Hoříc. Tunajšie námestie je plošne o dosť väčšie než v Novom Bydžove, a tiež podstatne rušnejšie. Bez zdržania pokračujem von z mesta, vstupujem do úzkej doliny Bystřice, čím sa vyhýbam zbtočne prudkému stúpaniu na Chlum, ktoré podstupuje hlavná cesta. Na severnej strane hrebeňa Chlumu, ktorý je v tunajšej mierne zvlnenej krajine výraznou geomorfologickou štruktúrou, zbieham do Miletína. Na námestíčku nasleduje pauza na občerstvenie a nahliadnutie do mapy. Miletín je, mimochodom, rodisko básnika K.J.Erbena – mne dobre známeho, keďže som ho na základnej škole viackrát recitoval v rámci „Hviezdoslavovho Kubína“ :).

Úsek 3, Miletín - Jaroměř (nám.)
čas v cieli úseku - 11:04 hod.; dĺžka úseku - 23,48 km; čistý čas jazdy - 1:04:44 hod.
Naberám smer východ. Vlnitou krajinou postupujem cez Rohoznice, Bílé Poličany a Lanžov, kde zdolávam prvé výraznejšie stúpanie. Zjazd ma vedie rozťahanou obcou Dubenec. Pár minút pauzy si dávam na vŕšku pri novogotickom kostole sv.Petra a Pavla v Zaloňove. Napriek peknému počasiu je na tom mieste akási smutná nálada – vietor jemne vlní koruny stromov obklopujúcich monumentálny, no takmer nevyužívaný chrám boží (omša sa tu koná iba raz za 3 týždne), a na cintoríne oproti pracovníci pohrebných služieb kopú hrob. Cieľ dnešnej cyklistiky, Jaroměř, je už iba na skok. Do mesta prichádzam od severu hlavnou cestou vedúcou od Dvora Králové, dostať sa do centra mi chvíľu trvá, keďže na periférii sa práve opravuje vozovka a doprava je odkázaná na viaceré obchádzky. Historické centrum je nezvykle kľudné. Údaje zapisuje na opačnom konci námestia, pri gotickom kostole sv.Mikuláša.

Úsek 4, Jaroměř (nám.) - Rozbeřice
čas v cieli úseku - 12:53 hod.; dĺžka úseku - 23,84 km; čistý čas jazdy - 1:09:47 hod.
Cesta vedúca z námestia ma privádza na okraj mesta, kde križujem rieku Úpu, neďaleko odtiaľ sa vlievajúcu do Labe. Kúsok postupujem na východ, nato sa prudko stáčam a z kopca pozdĺž rieky Metuje schádzam opäť na okraj Jaroměře. Krátke stúpanie dláždenou cestou ma od rieky privádza k bráne pevnosti Josefov, jednej z mála tohto typu na území Česka. Vystavaná bola koncom 18.storočia, jej význam výrazne upadol po prehranej prusko-rakúskej vojne roku 1866 (odohrávajúcej sa práve tu, vo východných Čechách), no vojenská posádka a regrutačný obvod tu sídlil až do zániku Rakúsko-Uhorska. V súčasnosti je súčasťou mesta Jaroměř a mestskou pamiatkovou rezerváciou. Kasárne dnes slúžia ako obytné budovy, v časti z nich sú zrejme nasťahovaní neplatiči – čo usudzujem z toho, že v priestoroch pevnosti sa potĺka množstvo Cigánov, z ktorých väčšina rozpráva zmeskou češtiny a nárečia východného Slovenska :).
V pevnosti asi štvrťhodiny pauzujem, energiu dopĺňam tyčinkami a hľadiac do mapy uvažujem nad ďalšou trasou. Cestou von z pevnosti míňam sochu cisára Jozefa II., jej zakladateľa. Pokračujem smerom na juhozápad, rovinou po ľavom brehu Labe do Smiříc. Z mesta stúpam k hlavnej ceste č.33 (Hradec Králové – Náchod), z ktorej po krátkom úseku schádzam na lokálku. Vzďaľujúc sa od nivy Labe sa terén stáva opäť vlnitým. Na jednom z vŕškou, nad obcou Neděliště, sa na pár minút zastavujem. Na mieste zvanom Šrámův kříž sa nachádza niekoľko kamenných pomníkov pripomínajúcich padlých vo vojne roku 1866, pruských i rakúskych vojakov a dôstojníkov uložených do spoločného hrobu, „ve smrti smířených“. Ďalšie pamätníky stretávam na križovatke pri obci Rozbeřice. Kúsok severnejšie sa nachádza veľký pomník „baterie mrtvých“, pripomínajúci hlavnú bitku spomínanej vojny – bitku pri Hradci Králové. Tam však nezachádzam.

Úsek 5, Rozbeřice - Boharyně-Trnava
čas v cieli úseku - 14:37 hod.; dĺžka úseku - 20,55 km; čistý čas jazdy - 0:57:54 hod.
Uvažujem, že by nebolo zlé sa niekde zastaviť a dať si trebárs kofolu (i keď v týchto končinách s ňou veľmi nepočítam). V najbližších troch dedinách ležiacich na mojej trasy však akosi niet krčmy, preto to musím potiahnuť až do Nechanic, ktoré sú už v podstate takým malým mestom. Namiesto kofoly sa musím uspokojiť s čapovaným nealko-pivom, no prestávka mi prišla vhod. Ostré slnko, horúčava a nepríjemný protivietor ma dosť vyšťavili. Z Nechanic pokračujem cestou č.323 (Přelouč – Hořice) smerom na juh, naďalej zápasiac s vetrom. Od Boharyne si trasu skracujem po lokálke, údaje zapisujem v miestnej časti Trnava.

Úsek 6, Boharyně-Trnava - Chlumec nad Cidlinou (nám.)
čas v cieli úseku - 15:27 hod.; dĺžka úseku - 15,06 km; čistý čas jazdy - 0:39:59 hod.
Vetra, ktorý sa do mňa opiera akoby zo všetkých smerov okrem západu, mám už plné zuby. Na úseku medzi Kosičkami a Káranicami sa iba „plazím“ a čakám až sa cesta obráti na bezveterný západ. Následne už bez väčšieho vypätia síl „dorážam“ niekoľkokilometrový záverečný úsek, cez Starú Vodu a Nové Město ústiac do Chlumca. Na námestie prichádzam tesne pred pol štvrtou. Naloženie bicykla a prezlečenie sa mi zabralo asi štvrťhodiny, nato ešte vybieham do Penny marketu kúpiť nejaký chladený nápoj – v poriadnom objeme. Pri výjazde z mesta som nedal pozor na odbočku, preto kus musím prejsť po paralelnej „starej ceste“ a na diaľnicu sa napájam až ďalšom exite pri Žehuni. Na diaľnici to už „odsýpa“, do Prahy prichádzam krátko po piatej. Na večeru mám predprichystanú smaženú bravčovinu. Na záver musím povedať, že napriek nijak význačnej prejdenej vzdialenosti som akýsi zničený. Zrejme dôsledok toho, že ešte nie som dostatočne vytrénovaný.

Počasie - jasno, slnečno, veterno, tep. 28-30°C
Účastníci - Roland Nádaskay
Poznámky, postrehy -

celk.vzdialenosť celk.čas výletu čistý čas jazdy priemerná rýchlosť max.rýchlosť max.rýchl. miesto
125,4 km 8:31 hod. 5:48:02 hod. 21,6 km/h 49,3 km/h ?





MAPA v mierke 1:400 000

Fotodokumentácia (výber):


© Text: Roland Nádaskay, Foto: Roland Nádaskay

HLAVNÁ STRÁNKA
TURISTIKA 2012