Cyklo Mladá Boleslav - 13.máj 2012, ne.Úsek 1, Praha (Pelc-Tyrolka) - Brandýs nad Labem (žst.)
čas v cieli úseku - 9:41 hod.; dĺžka úseku - 20,12 km; čistý čas jazdy - 0:53:00 hod.
Nepriazeň počasia ma minulý týždeň odradila od akejkoľvek aktivity mimo internátnej izby, v utorok som mal pre zmenu dohodnutý výjazd do lomu Pecínov, takže som sa nechcel veľmi vzďaľovať. Aj keď väčšiu cyklistiku sa mi poradilo naposledy zrealizovať koncom apríla, posledný týždeň som vždy denne hodinku-dve strávil menšími výjazdmi v severnom okolí Prahy. Už len preto, aby som sa konečne dostal do formy. Posledné dve cyklistiky som síce zvládol, no napriek relatívnej malej vzdialenosti (109, resp. 125 km) mi dali zabrať.
Keďže výjazd za skamenelinami do Poľska sa kvôli počasiu odložil, mám možnosť podniknúť namiesto toho cyklistiku. Nanešťastie, počasie mi veľmi nepraje – v sobotu prší a na nedeľu je hlásené oblačno s možnosťou zrážok. Okrem toho prišlo ochladenie, ktoré som dosť podcenil. Že sa však bude počas dňa paradoxne ešte ochladzovať, by som ráno pri odchode od intráku nečakal...
Ráno nevyrážam nijak zavčas, Pátkovu ulicu opúšťam o 8:39 hodín. Povetrie je nepríjemne chladné, pod dres a vestu si pridávam ešte jednu vrstvu. Od intráku prechádzam popri Vltave hlbšie do Libne, odkiaľ následne stúpam na Prosek. Na tiahlom stúpaní som sa dostal do tempa a chlad pominul. Inak je počasie vcelku pekné, svieti slnko, no belasá obloha je skalená rozptýlenou oblačnosťou. Ešte jedno menšie stúpanie zdolávam už po výjazde z Prahy, v obci Podolanka, ďalej nasleduje rovina. Cestu smerom na pútnické mesto Starú Boleslav lemujú chátrajúce kaplnky krížovej cesty. Údaje zapisujem v Brandýse pri ošumelej železničnej stanici.

Úsek 2, Brandýs nad Labem - Benátky nad Jizerou
čas v cieli úseku - 11:03 hod.; dĺžka úseku - 21,26 km; čistý čas jazdy - 0:57:35 hod.
Cestný most ponad Labe práve podstupuje rozsiahlu rekonštrukciu, je preto úplne neprejazdný. Chodci a cyklisti našťastie môžu využiť lávku vedúcu spod impresívneho brandýskeho zámku na pravý breh rieky, do Starej Boleslavi. Tá je, ako som už spomenul, najvýznamnejším pútnickým miestom v Čechách. Hlavnou sakrálnou pamiatkou je Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Za mestom prechádzam ponad diaľnicu R10, smerujúcu na severovýchod na Liberec, nato pokračujem relatívne rovinatou krajinou naprieč rozsiahlymi borovicovými lesmi. Až po hodnej chvíli prechádzam obcou Skorkov, nato po zdolaní široko-ďaleko asi jediného kopca zbieham do Tuříc, kde križujem rieku Jizeru. Na diaľničnom prejazde pred Benátkami si dávam päť minút pauzy a tyčinku, nato vstupujem do mesta, stúpajúc do centra. Hlavné námestie leží na vŕšku, obtekanom riekou Jizerou, vyššie nad ním sa nachádza renesančný zámok s pekným výhľadom na okolitú krajinu. Nadšenie z tohto pekného miesta mi však skazila kritizujúca ženská, ktorej sa nepáčilo, že parkom prechádzam na bicykli.

Úsek 3, Benátky nad Jizerou - Mladá Boleslav (nám.)
čas v cieli úseku - 12:28 hod.; dĺžka úseku - 20,15 km; čistý čas jazdy - 1:00:41 hod.
Po letmom nahliadnutí do mapy pokračujem od benátskeho kaštieľa do mestskej časti Dražice, kde potom zbieham nazad do údolia Jizery. Obloha sa začína súvislejšie zaťahovať oblačnosťou, okrem toho sa aj nepatrne ochladilo. Od obce Brodce prechádzam zvlneným terénom, pri Libichove ústim na frekventovanú hlavnú cestu č.38 (Znojmo – Č.Lípa) a bojujúc s protivetrom pokračujem na sever. Podchádzam diaľnicu, pričom sa dostávam do Bezdečína a zakrátko na perifériu Mladej Boleslavi. Centrum mesta je položené na kopci a je tvorené pomerne veľkým námestím a okolitými úzkymi uličkami. Na námestí približne štvrťhodiny pauzujem, dávam si čosi pod zub a plánujem trasu pre návrat. Námestí sa motá iba zopár ľudí, no niet sa čomu diviť – počasie sa oproti ránu dosť zhoršilo, ba začína popŕchať.

Úsek 4, Mladá Boleslav - Kropáčova Vrutice
čas v cieli úseku - 14:15 hod.; dĺžka úseku - 26,09 km; čistý čas jazdy - 1:07:51 hod.
Vážnejší dážď síce napokon neprichádza, no k úplnému znechuteniu z tohto dňa mi stačí pohľad na oblohu zamračenú tmavosivou oblačnosťou a husia koža, spôsobená chladným vzduchom. Na námestí som počas pauzy tak „vymrzol“, že mám sto chutí cyklistiku v Mladej Boleslavi ukončiť a do Prahy sa vrátiť vlakom. Keďže sa mi však železničnú stanicu nepodarilo nájsť na prvý raz a navyše pri malej zachádzke hore kopcom som sa príjemne zohrial, opäť v relatívne dobrej nálade pokračujem v jazde. Pozdĺž Jizery tiahnem smerom na juh, v Krnsku rieku križujem, podchádzam monumentálny viadukt trate do Všetat a následne serpentínami stúpam na Jizerní Vtelno. Schádzam na lokálku pokračujúc na Chotětov. Zakrátko zbieham tiahlym klesaním do nevýrazného údolia, pričom sa zastavujem v obci Kropáčova Vrutice. S potešením konštatujem, že počasie naberá zlepšujúci sa trend. Nebo je síce stále zatiahnuté, no oblačnosť sa začína trhať a sem-tam aj vykukne slnko. Nepríjemný chlad však pretrváva.

Úsek 5, Kropáčova Vrutice - Předboj
čas v cieli úseku - 15:52 hod.; dĺžka úseku - 26,26 km; čistý čas jazdy - 1:09:24 hod.
Pozdĺž trate smerujem na Košátky a v susedných Byšiciach si dávam krátku pauzu na železničnej stanici. Práve prechádza vlak z Prahy na Mladú Boleslav. Občerstvený pokračujem na Všetaty, ktoré som navštívil pomerne nedávno (Cyklo Mělník). Keďže z Prahy som ráno vyústil zo severovýchodu, nazad sa vrátim viac od severu – aby sa obe cesty zbytočne nekrížili. Na výber ich mám totiž neúrekom. Najskôr však musím zdolať prirodzenú prekážku v podobe rieky Labe, na čom mám najbližšiu príležitosť v Neratoviciach. Z miestnej časti Mlékojedy prechádzam chodníkom pre peších a cyklistov, spojeným so železničným mostom. V meste nie je nič, čo by stálo za pozretie, preto od tunajšej železničnej stanice v rýchlosti naberám smer na hlavné mesto.

Úsek 6, Předboj - Praha (Pelc-Tyrolka)
čas v cieli úseku - 17:03 hod.; dĺžka úseku - 21,36 km; čistý čas jazdy - 0:57:29 hod.
Od nivy Labe smerom na juh sa dvíhajú nevysoké kopce, krajina je vlnitá a pestrofarebná vďaka rôzne osiatym poliam. Postupujem vcelku rýchlym tempom, narozdiel od dopoludnia ma totiž poháňa vietor. V Panenských Břežanoch si dávam krátku pauzu, nato zdolávam prudké stúpanie ústiace ku kaštieľu, v ktorom bol počas svojej hrôzovlády ubytovaný ríšsky protektor Heydrich, a ktorý dnes slúži ako hotel. Práve sa tam koná nejaká poľovnícka „párty“.
Dostávam sa do známeho „terénu“, v ktorom sa zvyknem pohybovať počas popoludňajších a podvečerných tréningových jázd. Z Panenských Břežan pokračujem na Klíčany a miernym stúpaním po hlavnej ceste na Klecany, odkiaľ úzkym, do proterozoických hornín vrezaným údolím zbieham k Vltave. Z osady Klecánky, rozťahanej po pravom brehu rieky a tvorenej prevažne chatami, sa spočiatku nespevnenou, ďalej dláždenou cestou presúvam na okraj Prahy, do osady Zámky. Odtiaľ už rýchlym tempom trielim po cyklistickom chodníku, pričom míňa, Podhoří, ZOO i trojskú lodenicu, a napokon sa ocitám pod Mostom barikádnikov. Nazad na intrák prichádzam tesne po piatej. S túrou som o to spokojnejší, že v istom momente sa to dosť blížilo neúspechu.

Počasie - spočiatku polojasno, neskôr oblačno, prehánky, miestami veterno, tep. 10-15°C
Účastníci - Roland Nádaskay
Poznámky, postrehy -

celk.vzdialenosť celk.čas výletu čistý čas jazdy priemerná rýchlosť max.rýchlosť max.rýchl. miesto
135,24 km 8:24 hod. 6:06:00 hod. 22,1 km/h 52 km/h Čejetice

MAPA v mierke 1:400 000

Fotodokumentácia (výber):


© Text: Roland Nádaskay, Foto: Roland Nádaskay

HLAVNÁ STRÁNKA
TURISTIKA 2012