Cyklo Sládkovičovo - 26.február 2008, ut.Úsek 1, Bernolákovo (ČS Slovnaft) - Štvrtok na Ostrove
čas v cieli úseku - 10:59 hod.; dĺžka úseku - 21,53 km; čistý čas jazdy - 0:54:45 hod.
Nakoľko na stredu je už hlásené zhoršenie počasia, dva dni po premiérovej cyklotúre sa vydávam na ďalšiu. Najskôr som nemal predstavu, kadiaľ sa vydať, takže keď mi otec navrhol odvoz k Bratislave, prijal som. Po obchádzke po starej ceste (na diaľnici bola zápcha) sa zastavujeme na malej pumpe Slovnaft v obci Bernolákovo, kde vykladám bicykel a po nákupe zásob o 9:44 hodín vyrážam.
Ešte v Bernolákove križujem priecestím železničnú trať č.130 (Bratislava – Štúrovo), prechádzam južnou časťou obce, pomenovanej po prvom kodifikátorovi spisovnej slovenčiny, Antonovi Bernolákovi, ktorý tu pôsobil ešte v čase, keď sa nazývala Čeklís. Zastavujem sa i pri miestnej železničnej stanici. Chcel som sa nasmerovať na lokálnu komunikáciu smer Nová Dedinka, akosi som však prešvihol odbočku a paradoxne postupoval kúsok na západ, do ďalšej veľkej dediny Ivánky pri Dunaji (asi 5600 obyvateľov). Po chvíľkovej technickej pauze pri miestnom kaštieli sa konečne stáčam na juh, za obcou križujem potok Biela voda a zakrátko sa dostávam do Zálesia. Tak ako v mnohých okolitých obciach, aj tu vyrastajú doslova celé štvrte bratislavských „vysťahovalcov“. Na pravom brehu Malého Dunaja vbieham do Malinova a odtiaľ po krátkej úvahe nad mapou pokračujem do Mosta pri Bratislave.
Hlavná cesta č.572 (Bratislava – Dunajská Streda) sa ťahá po úplnej rovine Podunajskou nížinou, vôkol len polia, niektoré už poorané, iné ešte stále ležiace ladom. Ako jedinú míňam obec Studené, ďalej, vo Štvrtku na Ostrove, si dávam prvú väčšiu pauzu.

Úsek 2, Štvrtok na Ostrove - Veľké Úľany
čas v cieli úseku - 12:26 hod.; dĺžka úseku - 23,11 km; čistý čas jazdy - 1:02:37 hod.
Zo štvrtka prechádzam po neoficiálnej asfaltke poza vinice do Hubíc. Nachádza sa tu klasicistický kaštieľ z prvej polovice 19.storočia, v súčasnosti neobývaný a chátrajúci. Do susednej obce Zlaté Klasy ma privádza hlavná cesta II.triedy č.503 (Šamorín – Malacky). Je tu pomerne rušno, námestíčko s trhom je plné nakupujúcich dedinčanov. Pri výjazde z dediny, lemovanom cigánskou osadou, na mňa vybehol veľký rozzúrený pes. Len tak-tak som mu ufujazdil, rýchlosť vyše 30 km/h bola nad jeho sily. Ďalej prechádzam Tonkovcami a Eliášovcami, patriacimi spoločne do obce Nový Život. Na moste ponad Malý Dunaj sa na moment zastavujem a nasávam atmosféru slovenského (maďarského :D) juhozápadu.
Počasie je ozaj skvelé, jasná obloha, slnečno, vietor len mierny. Opúšťam Žitný ostrov. Aj keď postupujem prevažne po menej hlavných cestách, premávka je tu všade hustá. V Jelke zachádzam do stredu dediny, je to riadne blúdisko. Pauzujem vo Veľkých Úľanoch pri akomsi malom kostole.

Úsek 3, Veľké Úľany - Križovany nad Dudváhom (žst.)
čas v cieli úseku - 14:06 hod.; dĺžka úseku - 27,03 km; čistý čas jazdy - 1:07:50 hod.
Za Veľkými Úľanmi, kde som naposledy zavítal v máji minulého roka, sa po krátkom rovinatom úseku dostávam k potoku Čierna voda a tiež hlavnej ceste č.62 (Bratislava – Sereď). Do Sládkovičova však postupujem po lokálke. Na priecestí ma zdržal prechádzajúci MVTV vlak, obedňajšiu prestávku si dávam na neďalekej železničnej stanici. Pobudol som tam asi 20 minút, prebehol mestom a po Abrahámskej ulici sa vydal na netradične sever.
V krátko slede prechádzam cez niekoľko obcí – Malá Mača, Abrahám, Hoste, Majcichov a Opoj. Posledné dve už ležia v okrese Trnava. Chvíľu sa v tesnom závese za mnou držal akýsi „kolega“ cyklista, zrejme v snahe pomôcť si v boji s miernym protivetrom, no na moje tempo bol prikrátky. Pri Vlčkovciach prekonávam rýchlostnú komunikáciu R1 a následne aj železničnú trať č.133 (Galanta – Trnava), to už však pri stanici Križovany nad Dudváhom, kde pár minút odpočívam. Okolo práve prechádza osobný vlak na Galantu s laminátkou na čele.

Úsek 4, Križovany nad Dudváhom - Hlohovec (nám.)
čas v cieli úseku - 15:25 hod.; dĺžka úseku - 21,5 km; čistý čas jazdy - 0:55:47 hod.
Za Križovanmi míňam po ľavej strane cesty veľkú trafostanicu, za Zavarom nadjazdom zdolávam diaľnicu D1 a následne prechádzam cez Dolné Lovčice a Brestovany. Na začiatku Brestovian železničný koridor vedie po vysokom vale, ktorý tu od jej prestavby nestojí ani dva roky, a už na jeho betónovej stene visia vence a sviečky. Holt, nezodpovední vodiči…
Inak je hlavná ulica dediny hotový chaos – práve skončila omša a presúvajúci sa „kostolníci“ zaberajú pol vozovky. Postupuje sa mi vcelku príjemne, ťah vzduchu ma zatiaľ nebrzdí, no dostavuje sa únava. V Bučanoch míňam chátrajúci kaštieľ (nedávno som o ňom niekde čítal…) a z centra dediny sa napájam na hlavnú cestu č.61. Opúšťam ju v už v susedných Trakoviciach. Pri postupe smerom na západ ma značne spomaľuje protivietor, pracne zdolávam nadjazdy diaľnice i železnice. Do Hlohovca už meliem z posledného, no v centre som si doprial štvrťhodinku na regeneráciu síl.

Úsek 5, Hlohovec - Alekšince
čas v cieli úseku - 16:31 hod.; dĺžka úseku - 16,04 km; čistý čas jazdy - 0:41:53 hod.
Z Hlohovca sa dostávam pomerne rýchlo, premávka v meste je hustá, no na „šírej“ ceste je vcelku kľud. Po Rišňovce postupujem kvôli protivetru pomerne miernym tempom, ďalej opäť zrýchľujem. Slnko klesá z oblohy, tak o hodinku zapadne. Cyklotúru končím príchodom domov o 16:31 hodín, nasleduje údržba bicykla a najväčšia slasť v podobe sprchy. Na tohtoročné prázdniny mám teda dosť, zvyšok času venujem učeniu sa na písomné maturity.

Počasie - jasno, slnečno, mierny vietor od juhu, tep.asi 18°C
Účastníci - Roland Nádaskay
Poznámky, postrehy -

celk.vzdialenosť celk.čas výletu čistý čas jazdy priemerná rýchlosť max.rýchlosť max.rýchl. miesto
109,21 km 6:47 hod. 4:42:52 hod. 23,56 km/h 44,8 km/h Trakovice

MAPA v mierke 1:400 000

Fotodokumentácia (výber):
© Text: Roland Nádaskay, Foto: Roland Nádaskay, Róbert Nádaskay

HLAVNÁ STRÁNKA
TURISTIKA 2008