Cyklo Velvary - 19.apríl 2009, ne.Úsek 1, Praha (Pelc-Tyrolka) - Nelahozeves
čas v cieli úseku - 10:33 hod.; dĺžka úseku - 29,76 km; čistý čas jazdy - 1:17:02 hod.
Keďže po Veľkej noci som si na internát priviezol už aj bicykel, nič mi nebráni začať praktikovať môj obľúbený šport aj v Prahe a okolí. Počasie bolo v posledných dňoch príjemné, prevažne jasno, teploty skoro letné. S kolegom Václavom Kunom som sa na štvrtkovej sedimentológii dohodol predbežne na nedeli. V sobotu podvečer som s Danom vybehol na pivko, na zajtrajšiu cyklistiku chystám veci až po príchode zo Střešovíc.
Ráno vstávam oproti plánu trocha neskôr, je približne štvrť na osem. Na chodbách Koleje 17.listopadu je mŕtvo, rovnako tak v priestore medzi budovami A, B a C niet živej duše. Čo ma už pri rannom pohľade z okna dosť zarazilo, je hustá hmla, cez ktorú vidieť skutočne len na pár metrov. Navyše je aj pomerne chladno. Od intráku vyrážam o 7:50 hodín, presúvam sa na Povltavskú, pokračujem do mestskej časti Troja, míňam Trojský zámok, ponorený do „bielej tmy“ a napokon ústím na Podhoří. Schádzam k brehu Vltavy a čakám na príchod kompy. Ľavý breh rieky sa skrýva v opare, stanovište prievozníka sa len nejasne črtá. Okrem mňa a vezú ešte zo dvaja ľudia. Na opačnom brehu postupujem po hlavnej ceste č.242, tempo mám vcelku rýchle, kvapôčky vody z hmly sa mi kondenzujú na drese, studený ťah vzduchu ochladzuje končeky prstov.
S Václavom mám zraz v Roztokách pri železničnej stanici. Pokračujeme serpentínovitým výšľapom do hornej časti obce, nakrátko zastavujeme na pumpe, kde si kolega dohusťuje gumy, ďalej už vstupujeme do šírej krajiny. Z hlavnej schádzame do obce Úholičky, kde od kaštieľa opäť mierne stúpame ku skládke, údajne jednej z najväčších v okolí Prahy. Hmla sa postupne rozplýva, vykukuje jasná modrá obloha a prvé lúče slnka. V Tursku nakrátko pauzujeme pri kostole, pokračujeme na Debrno a mesto Kralupy nad Vltavou, ktorým však len prebiehame. V Nelahozevsi nasleduje zastávka pri renesančnom kaštieli z druhej polovice 16.storočia. V obci sa nachádza aj rodný dom hudobného skladateľa Antonína Dvořáka.

Úsek 2, Nelahozeves - Kralupy nad Vltavou (Mikovice)
čas v cieli úseku - 10:33 hod.; dĺžka úseku - 23,7 km; čistý čas jazdy - 1:04:20 hod.
Z Nelahozevsi postupujeme pravým brehom Vltavy až k prípojke hlavnej cesty č.16 (Slaný – Mělník), na moment mierne dezorientovaní naberáme smer západ, zdolávame stúpanie nad osadou Hleďsebe a dlhou rovinou s výhľadom na zásobníky zemného plynu a pieskovňu Uhy po druhej strane cesty. Vstupujeme do 2,5-tisícového mesta Velvary, ktorého centrum, štvorcové námestie s morovým stĺpom a gotickým kostolom sv.Kateřiny, je pamiatkovou zónou. V minulosti bolo mesto dôležitou zastávkou na ceste z Prahy do Saska.
Na konci Velvar uvažujeme, kadiaľ ďalej. Na čerpacej stanici nazeráme do požičanej mapy (keďže Václav zabudol vziať...) a následne volíme smer juh po miestnej komunikácii na Neuměřice. Z tejto obce sa presúvame do susedných Olovníc po mierne blatistej a nerovnej spevnenej ceste, a neďaleko odtiaľ sa pripájame na cestu II.triedy č.240 (smer Praha). Slnko už páli naplno, trocha poťahuje vietor, zvlášť pri stúpaniach, ktorých je v tomto vlnitom kraji mnoho, je nepríjemný. Úsek zakončujeme na opačnom konci Kralúp nad Vltavou, v miestnej časti Mikovice. Mám pocit pokročilého hladu, idúceho ruka v ruke s vyčerpanosťou.

Úsek 3, Kralupy nad Vltavou - Velké Přílepy
čas v cieli úseku - 10:33 hod.; dĺžka úseku - 17,99 km; čistý čas jazdy - 0:54:22 hod.
Po tiahlom stúpaní, ktoré nás vyvádza z Kralúp, sa stáčame z hlavnej na lokálku smerujúcu do Holubíc. Pred Svrkyňou sa mi Václav na moment stráca, zavesil sa za nejakého miestneho cyklistu, s ktorým pomerne rýchlym tempom postupuje až po križovatku na smer Noutonice. Pár sto metrov odtiaľ sa nachádza neveľká obec Okoř, dominantou ktorej je zrúcaný stredoveký hrad (14.storočie) ležiaci neobvykle pod úrovňou okolitých vrchov. Pauzujeme v pohostinstve pod zrúcaninami, popíjame citronádu (kofolu nemajú – malé sklamanie), diskutujeme. V Okoři pauzujeme zhruba polhodinku, v jazde pokračujeme stupákom ponad miestny rybník nazad do Svrkyně. Údaje zapisujem na konci susedných Velkých Přílep.

Úsek 4, Velké Přílepy - Praha (Pelc-Tyrolka)
čas v cieli úseku - 10:33 hod.; dĺžka úseku - 23,61 km; čistý čas jazdy - 1:11:22 hod.
Rovinka nás privádza do Roztok u Prahy, kde sa kolega odpája a smeruje domov. Mojim cieľom je už iba návrat do Prahy, avšak rozhodol som sa mierne si cestu predĺžiť. V Roztokách schádzam dole kopcom do údolia Vltavy, ktorým po krátkom zastavení na miestnej železničnej stanici postupujem do hlavného mesta Českej republiky. Na začiatku Prahy krátky telefonát s domovom, kochanie sa výhľadom na skaly týčiace sa nad pravým brehom rieky, a prejazd mestskou časťou Sedlec.
Podbabská ulica ma privádza na konečnú električiek pri hoteli Crown Plaza, ktorého vežovitá budova je typickým príkladom architektúry raného socialistického realizmu. Pokračujem frekventovanou triedou Jugoslávských partyzánů na Vítězné náměstí, takzvaný „kulaťák“, kde sa stáčam smerom do Bubenča, ústiac pri vstupe do stanice metra Hradčanská. Na pár minút sa zastavujem na Letnej, na mieste, kde kedysi stál najväčší stalinský monument na svete. Odstránili ho ešte v 50.rokoch, pričom dnes je na jeho mieste metronóm. Ulicou Milady Horákovej schádzam na Štrosmajerák, obďaleč míňam pražskú tržnicu a Holešovicami prebieham po Dělnickej ulici. Na internát, teda na Pelc-Tyrolku, prichádzam krátko pred pol treťou. Po sprche olovrant vo veľkom štýle – spišské párky s horčicou :D

Počasie - jasno, slnečno, miestami veterno, tep.asi 25°C
Účastníci - Václav Kuna, Roland Nádaskay
Poznámky, postrehy -

celk.vzdialenosť celk.čas výletu čistý čas jazdy priemerná rýchlosť max.rýchlosť max.rýchl. miesto
95,06 km 6:36 hod. 4:27:06 hod. 21,92 km/h 45,8 km/h ?

MAPA v mierke 1:400 000

Fotodokumentácia (výber):© Text: Roland Nádaskay, Foto: Roland Nádaskay

HLAVNÁ STRÁNKA
TURISTIKA 2009