Cyklo Zlatníky - 22.júl 2012, ne.Úsek 1, Alekšince - Veľké Ripňany
čas v cieli úseku - 11:00 hod.; dĺžka úseku - 19,00 km; čistý čas jazdy - 0:55:41 hod.
Vstávať sa mi zrána veľmi nechce, hoci budík ma vytrvalo otravuje. Musím však dohnať výpadok v turisticko-cyklistických akciách, od ktorých som si kvôli zlému počasiu a zdravotným ťažkostiam dal na niekoľko dní pauzu. Keďže s neuskutočnenými Tatrami na bicykli (ešte stále dúfam, že sme ich „iba“ preložili...) je to túto sezónu s cyklistikou biednejšie, musím v tomto smere niečo podniknúť. Bicykel dávam po dlhšom čase „do poriadku“ už deň vopred, ráno po ľahkých raňajkách vyrážam o 9:49 hodín. Pomerne neskoro, no predsa. Z Alekšiniec smerujem miernym stúpaním na susedné Lukáčovce, s protivetrom musím bojovať už prakticky od zahájenia. Nespevnenou, prašnou cestou prechádzam naprieč poľami do osady Sila, za ktorou nasledujú Nové Sady. Miestna železničná stanica sa čoraz menej podobá na stanicu, skôr pripomína obytný dom. Stanica vo Veľkých Ripňanoch, kde zapisujem údaje, je na tom ešte biednejšie. Napokon, od zrušenia prevádzky na tunajšej trati čochvíľa uplynie desaťročie.

Úsek 2, Veľké Ripňany - Tesáre-Kokošová
čas v cieli úseku - 12:12 hod.; dĺžka úseku - 20,52 km; čistý čas jazdy - 1:01:20 hod.
V závese za dvoma pomalšími cyklistami opúšťam Veľké Ripňany a za prvým kopcom schádzam z hlavnej cesty smerujúcej na Topoľčany. Nakrátko sa pristavujem pri vodnej nádrži Krtovce, kde je vždy úžasný kľud. Z neďalekej Hajnej Novej Vsi pokračujem po neoficiálnej asfaltke, ktorú som chcel ako skratku využiť už dávnejšie. Takto sa v rýchlosti dostávam do Blesoviec, pokračujúc ďalej na Veľké Dvorany a Bojnú. V otvorenom, mierne vlnitom teréne dostávam plne pocítiť silu vetra, ktorý dosť „ukrajuje“ z môjho tempa. Z okraja Bojnej pokračujem už dobre známou prašnou cestou, predstavujúcou skratku na Tesáre. Aktuálne je jej povrch spevnený drveným odpadovým murivom, no priehlbeň s veľkou mlákou pri vjazde do osady Kokošová ešte čaká na opravu.

Úsek 3, Tesáre-Kokošová - Zlatníky
čas v cieli úseku - 14:03 hod.; dĺžka úseku - 21,85 km; čistý čas jazdy - 1:12:16 hod.
Po krátkej pauze na vydýchanie pri kaštieli pokračujem z Kokošovej zjazdom do Tesár, odkiaľ potom pozvoľna stúpam k vodnej nádrži. Brehy jazera obklopeného kopcami Považského Inovca sú obsadené rybármi, v tichosti vyčkávajúcimi na úlovok. Nastal čas na občerstvenie, nakrátko teda pauzujem. Niekoľkými prudšími stúpaniami a klesaniami obchádzam vodnú nádrž, za ktorou sa ocitám pri detskom tábore. V týchto miestach končí asfaltová cesta a ďalej pokračuje už iba štrkovka, mierne vystupujúca údolím Zľavského potoka do ošumelej osady Záhrady. Táto trasa mi nie je neznáma, naposledy som ju absolvoval pred štyrmi rokmi (viď Cyklo Duchonka). Tak ako vtedy, aj teraz pokračujem na Závadu, odkiaľ mám potom namierené na Duchonku, ba ešte ďalej.
Nepríjemnou správou je, že v stúpaní zo Záhrad ma chytajú slabé kŕče, ktoré sa potom opakujú aj pred Duchonkou. Zrejme odraz slabej kondičky a nedostatku iónov. Od uskutočnenia plánovanej trasy ma to však neodrádza, hoci dobrý pocit z toho nemám. Po krátkej pauze na konečnej autobusov na Duchonke opatrne stúpam lesnou asfaltkou na Kulháň, tu a tam zastavujem, aby som stehenným svalom nechal priebežne odpočinúť. Na samotnom Kulháni je pomerne živo, miestna rybia farma a okolité lesy majú o návštevnosť postarané. Pred sebou mám ďalší kopec, za ktorým by som sa mal ocitnúť v cieli tejto cyklistiky, v obci Zlatníky. Stúpam pozvoľna, opäť tu a tam zastavujem a oddychujem. Kŕče sa občas dostavia, no zatiaľ sa to dá vydržať. Zlé je to iba smerom do kopca.

Úsek 4, Zlatníky - Čeľadince
čas v cieli úseku - 15:36 hod.; dĺžka úseku - 29,37 km; čistý čas jazdy - 1:06:08 hod.
Po prudkom zjazde do Zlatníkov pokračujem dole údolím, navyše ma od chrbta ženie vietor. Nohy teda v týchto momentoch nedostávajú až tak zabrať. Ďalšie stúpanie zdolávam až v Šišove, odkiaľ opäť dlhší úsek zvoľna klesám... vlastne až k hlavnej ceste č.64 (Komárno – Žilina), na ktorú sa napájam v Dolných Chlebanoch. Frekventovanou hlavnou cestou prechádzam krátkym úsekom cez Krušovce do Topoľčian, kde zastavujem na pumpe oproti pivovaru Topvar. Dopĺňam ióny a cukry, krátko odpočívam a telefonujem. Hlavné námestie nevynechávam, no zabieham naň iba v rýchlosti, nato pokračujem von z mesta smerom na Solčany. Smerom na juh pôjdem po podhorskej ceste. Údaje zapisujem v Čeľadinciach.

Úsek 5, Čeľadince - Alekšince
čas v cieli úseku - 17:34 hod.; dĺžka úseku - 30,73 km; čistý čas jazdy - 1:16:17 hod.
Počas záverečného úseku si dávam ešte jednu pauzu – v Oponiciach zachádzam na kofolu. Ráz tunajšieho námestia sa prestavbou mierne zmenil, ubudli stromy obklopujúce kostol. Od Dolných Lefantoviec pokračujem ďalej na juh, míňam Podhorany a Žibricu a nazad na cestu č.64 sa napájam až pri Drážovciach. Domov prichádzam dosť unavený, no po takmer trojtýždňovom výpadku sa niet čo čudovať.

Počasie - jasno, slnečno, veterno, tep. 26-28°C
Účastníci - Roland Nádaskay
Poznámky, postrehy -

celk.vzdialenosť celk.čas výletu čistý čas jazdy priemerná rýchlosť max.rýchlosť max.rýchl. miesto
121,47 km 7:45 hod. 5:32:32 hod. 21,9 km/h 59,5 km/h Zlatníky

MAPA v mierke 1:400 000

Fotodokumentácia (výber):


© Text: Roland Nádaskay, Foto: Roland Nádaskay

HLAVNÁ STRÁNKA
TURISTIKA 2012