Poľsko (deň 2) - 8.august 2012, st.



Plac Dąbrowskiego - Rysia - Marszałkowska - Plac defilad (Pałac kultury u nauky) - Emilii Plater - Aleje jerozolimskie - Plac Artura Zawiszy - Towarowa (Rondo Daszyńskiego) - Aleja Solidarnośći - Generała Wladysława Andersa - Długa - Aleja Solidarnośći - Kapucyńska - Miodowa - Kapitulna - Podwale - Plac zamkowy - Piwna - Wąski Dunaj - Rynek Starego Miasta - Świętojańska - Plac zamkowy - Krakowske przedmieście - Nowy Świat - Aleje jerozolimskie (Rondo Romana Dmowskiego - Plac defilad (Pałac kultury u nauky) - Emilii Plater (Złote tarasy)

Prvý z dvoch dní, ktorý plánujeme stráviť v metropole Poľska, máme bohatý program. V prvom rade nás čaká „prechádzka“ po meste. Vstávame teda zavčas, ja ešte o niečo skôr, pretože treba zameniť papierové złoté za mince a zaplatiť za parkovanie, ktoré je v centre spoplatnené v čase o ôsmej do osemnástej. Okrem toho sme s Tomášom preparkovali auto do bočnej uličky, odkiaľ ho máme z izby na očiach. Ešte šálka čierneho čaju, respektíve ľahké raňajky, a „tour“ sa môže začať.
Warszawa, Warschau, Varsovie – Fénixovo mesto, ktoré už viackrát povstalo z popola po vojnách, aby sa napokon stalo výkladnou skriňou Poľska. Za hlavné mesto krajiny bola ustanovená v poslednej dekáde 16.storočia, kedy vďaka významnej zemepisnej polohe prevzala žezlo po dovtedajšom hlavom meste poľského kráľovstva, Krakove. Od tej doby vystupovala ako metropola Poľsko-litovskej únie, Varšavského kniežactva, Kongresového Poľska a napokon Rzeczpospolitej, republiky. Podľa počtu obyvateľov, ktorých tu žije vyše 1,7 milióna, je 9. najväčším mestom v Európskej únii.
Od hostelu „Oki Doki“ vyrážame okolo ôsmej, prehliadku mesta začíname presunom na neďaleký Plac defilad, na ktorom sa nachádza už spomínaný Palác kultúry a vedy (Pałac kultury i nauky). Táto impozantná, vyše 200 metrov vysoká budova má svoje dvojičky v Rusku a na Ukrajine, všetky postavené v rovnakom socialisticko-realistickom slohu v 50.rokoch. V súčasnosti je budova využívaná prevažne na kancelárske a kongresové účely, sídli tu však tiež niekoľko múzeí.
Od „PKO“, ako sme budovu svojsky pomenovali, pokračujeme k rušnému dopravnému uzlu, železničnej stanici Warszawa Centralna. Nasleduje krátke prerušenie pochodu, keďže dievky si po čosi odbehli do drogérie a Tomáš potrebuje navštíviť zmenáreň. Intuitívne, no neisto pokračujeme pozdĺž hlavnej triedy, avšak smerové tabule na Krakov nás po chvíľke presviedčajú, že musíme zmeniť smer. Podľa mapy sa neorientuje najlepšie, všetko naokolo vyzerá tak nejak „na jedno kopyto“. Predstavu, kde sa nachádzame, nadobúdame opäť pri stanici Warszawa Główna. Zo spomínanej frekventovanej hlavnej triedy, Jeruzalemských alejí (Aleje jerozolimskie) sa stáčame na nemej rušnú ulicu Towarowu. Sčasti rozostavanou ulicou sa presúvame okolo Múzea Varšavského povstania a obchodnej štvrte, sústredenej okolo mrakodrapu Warszawa Trade Tower, k ďalšej významnej východo-západnej triede, Aleji Solidarity. Táto je už menej priestrannou, keďže nás z mestskej časti Wola privádza späť na Śródmieście, čiže do stredu mesta.
Na Bankovom námestí (Plac bankowy) nastáva prvý rozkol – Anička a Linda nemajú záujem o návštevu archeologického múzea, umiestneného v budove niekdajšej kráľovskej zbrojnice (Arsenał królewski). Po rýchlej prehliadke múzea pokračujeme opäť spoločne Alejou Solidarity, z ktorej sa zakrátko stáčame do samotného Starého mesta (Stare miasto či Starówka), výrazne ohraničeného ulicou Podwale. Stredom tejto ulice prechádza akási vodná priekopa. Ako prichádzame na azda najvýznamnejšie miesto vo Varšave, Hradné námestie (Plac zamkowy), ľudí výrazne pribúda. „Hrad“ je vlastne kráľovský palác (Zamek królewski). Od 16.storočia do zániku Poľsko-litovskej únie (1795) bol sídlom kráľa a medzi svetovými vojnami zasa prezidenta republiky. Keďže celé Staré mesto stojí na miernom vŕšku, nachádza sa povedľa paláca asi jediná prirodzená vyhliadka vo Varšave.
Od paláca vstupujeme Pivnou ulicou do jadra Starého mesta, ktoré hoci pôsobí starosvetsky, je vlastne „kópiou“ vybudovanou po druhej svetovej vojne, kedy bola Varšava takmer zrovnaná so zemou. Ako predloha pre obnovu historických pamiatok slúžili historické maľby a predvojnové kresby domov. V strede Starého mesta ležiace námestie, Rynek, je pôsobivé miesto. Hlavnou atrakciou je samozrejme symbol mesta, socha morskej panny Syrenky, okolo ktorej sa zhlukujú davy turistov. Avšak čo sa týka počtu turistov, varšavský Rynek dosť zaostáva za pražským „Staromákom“. Dobre pre nás. Ručičky hodiniek tiahnu k dvanástej, dávame si teda krátku poludňajšiu pauzu. Popri nej sledujeme ako sa miestne reštaurácie snažia „naverbovať“ zahraničných turistov – niektoré nato využívajú pekné poľské devy, iné agentov oblečených v historických kostýmoch „szlachty“. My sa obedovať ešte nechystáme, až okolo jednej sa máme stretnúť s Mariánom.
Z námestia sa presúvame ulicou Świętojańskou späť ku kráľovskému palácu. Odtiaľ pokračujeme Krakovským predmestím, jednou z najvýznamnejších ulíc mesta, obklopenou množstvom historických pamiatok, kostolmi, niekdajšími palácmi poľskej šľachty a prestížnymi obytnými budovami, hotelmi a reštauráciami. Nechýbajú kostoly, ktoré sú na tejto ulici štyri. Z nich najmonumentálnejší je neoklasicistický Kostol sv.Anny, ležiaci hneď na začiatku ulice smerom od „hradu“. Zhruba v strede ulice sa nachádza prezidentský palác (predtým palác Radziwiłłovcov). Za zmienku stojí ešte ústredná časť Varšavskej univerzity (Uniwersytet Warszawski), založenej roku 1816. Na Krakovské predmestie plynulo nadväzuje ulica Nový svet (Nowy świat), spájajúca historické centrum s Jezuzalemskými alejami. Od veľkého kruhového objazdu s palmou pokračujeme práve touto radiálou smerom na západ, naspäť k Palácu kultúry, kde sa o štvrť na dve stretávame s Mariánom. Kolega odporúča reštauráciu v obchodnom centre Zlaté terasy (Złote tarasy) pri centrálnej železničnej stanici. Trocha mi to tam pripomínalo reštauráciu na intráku Blanice – človek sa síce naje za dobrú cenu, no potom sa celé popoludnie nevládze ani pohnúť. Po obede sa presúvame do hostelu, všetci si už potrebujeme trocha vydýchnuť.
Do ulíc opäť vyrážame okolo pol štvrtej, pričom už aj s Mariánom smerujeme k Parku Kráľovských kúpeľov (Park łazienkowski). Keďže si nie sme úplne istí trasou, kráčame dlhou severo-južnou ulicou Marszałkowskou až k Námestiu Lublinskej únie (Plac Unii lubelskiej), odkiaľ sa okolo švédskeho veľvyslanectva presúvame k palácu Belweder, dnešnej rezidencii prezidenta. Pri soche maršála Piłsudského sa naša skupina rozdeľuje na dve časti, väčšina smeruje do parku, Marián a ja máme namierené k štadiónu Legie, kde máme v úmysle kúpiť lístky na zajtrajší pohárový zápas. Namiesto krížom cez park však naberáme zlý smer, čoho dôsledkom je potom blúdenie sídliskovou štvrťou Mokotów. Napriek tomu stíhame nákup lístkov a návrat k zvyšku výpravy asi za hodinu a pol.
Kolegovia sa vyhrievajú v lúčoch podvečerného slnka pri Paláci na ostrove (Pałac na wyspie), kde si Linda dohodla stretnutie so svojim varšavským známym, Filipom. Nato nás Filip vedie do akéhosi jeho podniku, ktorý sa však okrem báb nikomu nepozdáva, navyše Tomáš s Rudolfom utekajú kade ľahšie. Moje apely na kolegialitu sú zbytočné, z Námestia Spasiteľa (Plac Zbawiciela) sa teda presúvame o kus ďalej v snahe nájsť nejakú poriadnu piváreň. Smäd nás nakoniec zahnal do akejsi pizzérie pri Polytechnike, kde nás však zaujala špeciálna ponuka s džbánom piva za 29 złotých. Nakoniec sme vypili tuším tri džbány, no už po chvíli začíname byť dosť hluční. Veľmi rýchlo sme si zvykli nato, že okolo nám nik nerozumie a baviť sa preto môžeme bez tematického obmedzenia. Nazad k hostelu sa vraciame spleťou uličiek, ktorú Marián označil za skratku. Pri „PKO“ ešte robíme zastávku na kebab (niektorí by bez neho asi nezaspali...), nato Marián musí bežať, aby stihol bus k svojmu intráku, ležiacemu niekde ďalej od centra. My to máme k hostelu Oki Doki už iba na skok.

Počasie -
Účastníci - Marián Hajnal (časť), Anna Chudá, Linda Magáthová, Tomáš Radecký, Rudolf Nádaskay, Roland Nádaskay
Poznámky, postrehy -

Fotodokumentácia (výber):




© Text: Roland Nádaskay, Foto: Roland Nádaskay
POĽSKO - AUGUST 2012
deň 1 (Praha - Brno - Varšava) :: deň 2 (Varšava) :: deň 3 (Varšava) :: deň 4 (Varšava - Katovice - Alekšince)

HLAVNÁ STRÁNKA
TURISTIKA 2012