Tatry na bicykli 2009 (deň 1) - 13.júl 2009, po.Vrátim sa ešte pár týždňov pred samotný začiatok prázdnin. Doma som sa naposledy ocitol počas víkendu okolo 30.mája, po ňom nasledovalo náročné skúškové obdobie prerušované niekoľkými druhmi terénnych cvičení a exkurzií a navyše týždňom stráveným v južných Čechách na športovom kurze. Všetky skúšky a zápočty, ktoré sa nestíhali spraviť v predtermínoch (a tých bolo minimum), ostali na posledný júnový týždeň. Pobyt v Prahe sa pretiahol až do 7.júla, keďže na tento deň padol opravný termín skúšky z mineralógie ešte zo zimného semestra. Tento deň definitívne opúšťam internát a z Holešovíc sa cez Bratislavu vydávam domov. Po jednodňovej návšteve Nitry si už iba vychutnávam takmer zaslúžené ničnerobenie a premýšľam ako poriešiť tohtoročné Tatry na bicykli.
Nakoľko minulý rok sme zvolili trasu prevažne sa tiahnucu juhom, tentoraz som sa zameral na severné Slovensko, kam som naposledy zavítal ešte s lychapármi v roku 2005. Ešte niekedy na jar teda uvažujem o trase Nitra – Považie – Kysuce – Orava – Liptov – „ďaleký východ“. Zdržanie v Prahe ma však prinútilo moje veľkolepé plány na vôbec najdlhšie Tatry na bicykli riadne zminimalizovať. Najrozumnejšou sa mi napokon javí trasa cez Martin a Poprad. Akciu zahájim podobne ako minulý rok sólovou jednodňovou cyklistikou.

Úsek 1, Bratislava-Vajnory - Šenkvice
čas v cieli úseku - 11:35 hod.; dĺžka úseku - 23,29 km; čistý čas jazdy - 0:56:51 hod.
Ako už mnohokrát predtým, ráno som vyrazil s otcom a bike prepravil na štart cyklistiky autom. Kvôli problematickej bratislavskej doprave ma otec vykladá na východnom okraji hlavného mesta, vo Vajnoroch. Odtiaľ vyrážam v hustej premávke o 10:20 hodín. Počasie mi praje, i keď od severozápadu pribúdajú oblaky, na krajom západe sú dokonca hlásené búrky. S postupom na východ sa im hádam vyhnem...
Postupujem frekventovanou mestskou komunikáciou spojujúcou Vajnory a okraj Rače, kde sa napájam na štvorprúdovú cestu II.triedy č.502, vedúcej z Bratislavy do Vrbového. Tu je to s hustotou dopravy o čosi lepšie, áut pribúda smerom k Pezinku. Vo Svätom Jure (za komunistov nazývaný Jur pri Bratislave) nakrátko zachádzam do centra, ďalej sa cesta ťahá popod známe malokarpatské vinice a súbežne so zrekonštruovanou železničnou traťou č.120 (Bratislava – Žilina) do Grinavy a následne i Pezinka. Mesto je z minulosti známe najmä vinohradníctvom, v neďalekých Malých Karpatoch však kedysi prebiehala i ťažba rúd. V posledných mesiacoch sa Pezinok „preslávil“ najmä občianskym odporom proti výstavbe skládky TKO, za ktorú sa mimoriadne zasadzovala slovenská vláda.
Prechádzam centrom ku kaštieľu, kde nakrátko pauzujem, vraciam sa na hlavné námestie, ktorému z historických pamiatok dominujú dva kostoly (katolícky a protestantský) a stará renesančná radnica. V jazde pokračujem na východný okraj mesta a na kruhovom objazde naberám smer Šenkvice. Cesta sa ťahá relatívne po rovine, vzďaľujúc sa od malokarpatských kopcov, lemovaná je dozretým pšeničným poľom okrovej farby, ohraničeným z opačnej strany novým viaduktom železnice. Za ním leží mesto Modra. Údaje z úseku zapisujem v Šenkviciach pri kostole, kde si zároveň dávam krátku prestávku.

Úsek 2, Šenkvice - Sládkovičovo (centrum)
čas v cieli úseku - 12:50 hod.; dĺžka úseku - 28,17 km; čistý čas jazdy - 1:04:54 hod.
Ešte v dedine vystupujem serpentínou nad neveľké údolie Stoličného potoka a tiahlym zjazdom sa dostávam do Blatného. Križujem „starú“ hlavnú cestu Bratislava – Trnava a následne i práve rekonštruovanú diaľnicu D1, pričom na jej druhej strane sa dostávam do obce Čataj. Začínam byť mierne unavený, hodila by sa pauza, z Bratislavy to ťahám v podstate vkuse. Najskôr však musím zdolať pomerne dlhé úseky rovinatou krajinou sa ťahajúcej lokálky, oddeľujúce Veľký Grob, Pusté Úľany a majer Nový dvor.
Pribúda oblačnosti, celá obloha nad západným Slovenskom sa zaťahuje. Riziko prehánky sa zvyšuje. Teplo je priam otrasné. Na križovatke pri Sládkovičove musím nejakú chvíľku postáť, premávka na hlavnej ceste je dosť hustá. Zachádzam do centra mesta, v minulosti nazývaného Diosek a známeho azda najväčším cukrovarom na území Slovenska, a v jednom z pohostinstiev si dávam kofolu.

Úsek 3, Sládkovičovo - Báb (kaštieľ)
čas v cieli úseku - 14:46 hod.; dĺžka úseku - 25,84 km; čistý čas jazdy - 1:09:28 hod.
V priebehu mojej pauzy v Sládkovičove sa vyjasňuje, nebom sa prevaľujú už len izolované kopovité oblaky. Za mestom mi však akosi čosi ruplo v dolnej časti bicykla a pri každom zábere pedálov sa mi od tej chvíle ozývalo podivné cinkanie. Podozrievam zadné deväťkolečko, no ani po technickej kontrole na Slovnafte v Seredi neviem, v čom je problém. O zábavu mám teda postarané.
Sereďou prechádzam len v rýchlosti, križujem rieku Váh, míňam Šintavu a do susednej Paty si to skracujem prašnou poľnou cestou. Pamätník s letopočtom 1848, ležiaci na medzi, je od posledného prejazdu vynovený. Pozvoľna stúpam k Alexandrovmu Dvoru a pri bábskom kaštieli opäť pauzujem kvôli aktuálnej poruche na mojom stroji. Ani tentoraz som ju však nevyriešil.

Úsek 4, Báb - Alekšince
čas v cieli úseku - 15:42 hod.; dĺžka úseku - 15,23 km; čistý čas jazdy - 0:40:53 hod.
Zvoľňujem tempo a do pedálov zaberám nanajvýš opatrne. Cez Rumanovú a Rišňovce prichádzam domov do Alekšiniec okolo trištvrte na štyri, dávam si krátku pauzu a púšťam sa do rozsiahlejšej opravy biku. Pri kontrole reťaze zisťujem, že jeden článok je poškodený, vychlipený. Uvažujem o návšteve servisu a posune odchodu na ďalšiu časť TnB o deň, no napokon sa mi ho podarilo opraviť svojpomocne. Doma však predsa ostávame o deň dlhšie, keďže práve dorazil na návštevu Tibi. Vyrazíme teda až v stredu.

Počasie - jasno až polojasno, mierne veterno, tep.asi 30°C
Účastníci - Roland Nádaskay
Poznámky, postrehy -

celk.vzdialenosť celk.čas výletu čistý čas jazdy priemerná rýchlosť max.rýchlosť max.rýchl. miesto
92,53 km 5:22 hod. 3:52:06 hod. ? ? ?

MAPA v mierke 1:400 000

Fotodokumentácia (výber):


© Text: Roland Nádaskay, Foto: Roland Nádaskay
TATRY NA BICYKLI 2009
deň 1 (Bratislava - Alekšince) :: deň 2 (Alekšince - Vrútky) :: deň 3 (Vrútky - Tatranská Štrba) :: deň 4 (Tatranská Štrba - Košice)

HLAVNÁ STRÁNKA
TURISTIKA 2009