Tríbeč - 13.marec 2011, ne.Bolo pekné slnečné počasie, výrazné jarné oteplenie. Silný južný vietor. Vybral som sa na pešiu vychádzku aj s cieľom otestovať nový turistický GPS prístroj.
Rozhodol som sa pre východisko Podhorany s cieľom vrchol Zobora. Cestou som odviezol Viliama do Nitry, v Podhoranoch som nechal auto pri viadukte a pešo som vyrazil cca o 11 hod cez vinohrady Mechenice na Meškov vrch. Bolo naozaj krásne slnečno, z tejto strany bol pomerne slabý vietor a tak som sa pri výstupe celkom zapotil. Na Meškovom vrchu už riadne fúkalo, výhľad bol dobrý, ale nie vynikajúci. Pokračoval som na Tri duby a potom ďalej na vrchol Zobora. Terén bol už miestami dosť mäkký a brodil som sa v blate. Na vrchole bolo naozaj silne veterno, výhľad dobrý. Nechýbal ani rádioamatér s dlhočiznou anténou, nadväzujúci spojenia a hlasno komunikujúci so svojimi partnermi v éteri. Už som sa tu s tým stretol viackrát.
Fúkal naozaj nepríjemný vietor, preto som len u robil pár fotiek (pribudla pekná informačná tabuľa) a pustil som sa po červenej značke smerom na Trojchotár, križujúc val starovekého hradiska. Cestou som so záujmom sledov stopu, ktorú v blate zanechal anonymný cyklista, idúci po tej istej trase. Plynule schádzal aj riadne strmé a kamenisté úseky turistickej trasy, čo ma inšpirovalo skúsiť to tiež na bicykli, avšak počkám si, kým terén stvrdne.
Počas celej cesty som manipuloval s GPS a skúšal som jeho ovládanie, čo ma aj dosť zdržovalo. Snažil som sa dostať prejdenú trasu do pamäti a vyskúšať si navigáciu, čo sa mi k mojej veľkej radosti nakoniec aj podarilo. Výsledkom je .gpx súbor priložený k tejto reportáži.
Klesanie bolo strmé a šmykľavé v blate. Od Trojchotára to bolo o niečo lepšie, ale terén stále mäkký. Dole pred dedinou, na konci poľa, kde som aj očakával dosť rozmočený terén, sa prakticky nedalo prejsť. Musel som to obísť zhora. K viaduktu som dorazil cca o pol tretej popoludní, v potoku som si opláchol topánky, nasadol som do auta a cez Nitru (pre Viliama) som sa vrátil domov. Dobrá prechádzka, pekný deň. Fakty trasy: dĺžka 11, 2 km, celkový čas 3 hod 50 min, priemerná rýchlosť postupu 3 km/h. Ohraničená plocha 5,7 km2. Prevýšenie cca 550 m hore aj dole.

Počasie - teplota 15-17°C.
Účastníci - Róbert Nádaskay
Poznámky, postrehy -

Fotodokumentácia (výber):


© Text: Róbert Nádaskay, Foto: Róbert Nádaskay

HLAVNÁ STRÁNKA
TURISTIKA 2011