Tríbeč - 20.marec 2011, ne.Nedeľa ráno, počasie pekné, takmer jasno, fúka silnejší vietor. Po neskorých raňajkách sa konečne vyberiem z domu, sadám do auta a smerujem k obci Kostoľany pod Tribečom.
Cieľom je tentoraz vrch Veľký Tribeč, kde som zatiaľ ešte nebol. Auto nechám pri rozpadávajúcej sa bývalej horárni Jedliny a po červenej značke začínam stúpať nahor. Je pomerne chladno, vietor je citeľný. Ide sa mi dobre, stúpam rezko. Spočiatku je terén pomerne rozmočený, postupne vyššie sa to zlepšuje. Idem cez les, len miestami sa otvorí výhľad na krajinu. Pod vrcholom je aj trochu nového snehu. Cestu na vrchol som zvládol za cca jeden a pol hodiny (aj so zastávkami), značka uvádzala 1:55min.
Na vrchole stojí kríž a pamätník. Vrcholová kniha je dobre uschovaná, aj s priloženým príhovorom, ktorý ma tiež zaujal a odfotil som si ho. Zhora nie je dobrý výhľad na krajinu, bránia mu stromy.
Hore bolo chladno, fúkalo. Chvíľku som posedel, občerstvil som a po polhodinke som sa pustil dolu. Je vidno, že po tejto trase jazdia aj cyklisti, miestami je to však na plnohodnotný downhill. Treba to vyskúšať.
Dole som zbehol za necelú hodinku, kráčalo sa mi dobre. Parametre trasy: celková dĺžka 9,7 km, celkový čas 3 hod 29 min, priemerná rýchlosť postupu 3 km/h, prevýšenie 580 m hore aj dole.

Počasie - teplota 8-9°C.
Účastníci - Róbert Nádaskay
Poznámky, postrehy -

Fotodokumentácia (výber):


© Text: Róbert Nádaskay, Foto: Róbert Nádaskay

HLAVNÁ STRÁNKA
TURISTIKA 2011