Tríbeč - 26.marec 2011, so.V sobotu 26.marca 2011 sa ku mne výnimočne pridal aj Viliam, tak sme sa rozhodli spoločne podniknúť nejakú vychádzku do prírody. Vybral som trasu od Horných Lefantoviec cez Veľkú skalu na hrad Oponice.
Auto sme zaparkovali pri liečebni v H. Lefantovciach a cca o 11.00 hod sme sa vydali na pešiu trasu. Bolo zamračené, mierny vietor, teplota cca 13stC. Prešli sme cez park, potom sme vstúpili do lesa a po značke sme pokračovali hore až na Veľkú skalu. Pri stúpaní sme sa trošku zapotili, hore na hrebeni bol severozápadný vietor pomerne silný a chladný. Výhľad z Veľkej skaly nebol ideálny, viditeľnosť do diaľky nebola veľmi dobrá, ale predsa len to bol pekný pohľad.. Chvíľku sme sa zdržali, toto miesto má svoje zvláštne čaro. Potom sme pokračovali ďalej po značke po hrebeni smer na hrad Oponice. Hneď pri chodníku v lese som našiel zvyšok veľkej prášnice, asi najväčší exemplár, aký som v živote videl. Je na fotke, na porovnanie s puzdrom od mobilu. Keď som sa jej dotkol, ešte sa z nej prášili výtrusy. Pri ďalšom postupe nám cestu skrížilo stádo jeleňov a jeleníc, odhadom 10-15 jedincov. Keď sme prechádzali cez ich stopu, ešte sme vo vzduch výrazne cítili ich zápach.
Dorazili sme na hrad. Tam bola skupinka troch cyklistov na horských bicykloch a práve sa dohadovali, kam pôjdu ďalej. Po chvíľke odišli. Ďalšia partia zase pracovala na hrade, bolo počuť búchanie a vedľa mali zaparkované terénne auto.
Občerstvili sme sa, pochodili sme po hrade, niečo sme nafotili. Zhora z vrcholu hradu bol celkom pekný výhľad. Potom sme sa pohli ďalej po značke smerom k obci Oponice, ale na rázcestí pod lesom sme sa stočili na lesnú cestu smerom späť k liečebni. V pohode po tejto ceste, len miestami podmáčanej a zablatenej, sme dokráčali až do parku a k autu, kde sme dorazili cca o tretej. Pekná prechádzka, počasie vydržalo bez dažďa aj napriek nepriaznivej predpovedi.

Počasie -
Účastníci - Viliam Nádaskay, Róbert Nádaskay
Poznámky, postrehy -

Fotodokumentácia (výber):


© Text: Róbert Nádaskay, Foto: Viliam Nádaskay, Róbert Nádaskay

HLAVNÁ STRÁNKA
TURISTIKA 2011