HK Ardo Nitra - HC Košice

6.kolo hokejovej Slovnaft extraligy
21.september 2007, pi.

Konečný výsledok 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Góly: 15.Kolník (T.Chrenko), 24.Kolník (M.Chrenko), 40.Vozdecký (Dornič, Špila) - 4.Droppa (Špelda, Gron), 40.Droppa (Kmiť)
Vylúčení: 6:8, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0; rozhodovali: Reichert (Švajč.) - Tvrdoň, Brath, 2905 divákov

Zostavy:
Nitra: Branislav Konrád - Robert Lukas, Jakub Vojta, Dimitrij Suur, Tomáš Špila, Boris Majeský, Ján Galko, Waldemar Pelikovský, Daniel Socha - Miroslav Kováčik, Tomáš Chrenko, Ľubomír Kolník - Ivan Dornič ml., Ján Lipiansky, Martin Vozdecký - Garip Saliji, Miroslav Štefanka, Matúš Chrenko - Jakub Ručkay, Ivan Raček, Henrich Ručkay
Košice: Miroslav Lipovský - Ivan Droppa, Jaroslav Špelda, Marcel Šterbák, Miroslav Javín, Alexander Valentín, Rudolf Jendek, Juraj Kledrowetz, Petr Mocek - Stanislav Gron, Michal Macho, Jaroslav Kmiť - Richard Jenčík, Juraj Faith, Peter Bartoš - Michel Miklík, Ladislav Ščurko, Marek Bartánus - Michal Lukáč, Ján Pleva

Povedali pred zápasom:
Na prípravu a zoznámenie sa s hráčmi ste nemali dostatok času. Navyše život mužstva narušila nepríjemná udalosť okolo obrancu Sedláka. V čom by mal byť kľúč k úspechu v zápase s Košicami?
Rostislav Vlach (tréner Nitry): „V prvom rade by sme chceli dôsledne zabezpečovať stredné pásmo a byť pozorní v defenzíve. Dúfame, že hráči budú plniť pokyny dôsledne. Herné situácie musia čo najlepšie vyhodnotiť a správne sa rozhodnúť, ktorým smerom urobiť krok.“
Košice mali na ľade súperov dobre rozohraté dva zápasy a o víťazstvo prišli až v ich závere. Kto potrebuje body viac - Nitra alebo vaše mužstvo?
Ján Šterbák (tréner Košíc): „Som presvedčený, že bodovať potrebujú oba tímy. Situácia v oboch kluboch nie je najlepšia z hľadiska postavenia v tabuľke. Očakávam taktický a dramatický zápas. Musíme byť obozretní v defenzíve a efektívnejší v útoku, ako tomu bolo v predchádzajúcich dueloch.“

Na majstrovskom zápase Košíc sme naposledy boli v januári, keď oceliari odchádzali spod Zobora po tesnom víťazstve nad Nitrou. V lete som navštívil len prvý prípravný zápas so Spišskou Novou Vsou. Letnej príprave mužstva dominovala šnúra niekoľkých výhier, zakončila ju až porážka s maďarským majstrovským Székesfehérvárom na jeho ľade. Vyrovnané výkony však naznačili, že prvoradé očakávanie fanúšikov – zisk ligového titulu po deviatich rokoch, je celkom reálne.
Do aktuálnej sezóny vstúpili Košice víťazstvom nad reprezentačným mužstvom slovenskej „dvadsiatky“, v Žiline však podľahli po samostatných nájazdoch a v ďalších troch stretnutiach sa navyše museli zaobísť bez Lipovského, ktorý dostal trest. Víťazstvo nad Kežmarkom bolo povinnosťou, no Slovan mal preveriť výkonnosť mužstva. Dobre rozohraný zápas však Košice v závere prehrali a nasledujúci deň v televíznom dueli trestuhodne zahodili dvojgólové vedenie a umožnili radovať sa na domácom ľade Skaličanom. Tri prehry z piatich zápasov odsunuli oceliarov na nelichotivé postavenie v tabuľke, náprava mala prísť v Nitre.
Úvod sezóny v podaní Nitry bol priam katastrofálny, po štyroch kolách sa porúčal tréner Dornič, ktorý sa v tunajšom mužstve objavil pred necelým rokom práve proti Košiciam. Jeho nástupca Rostislav Vlach prebral mužstvo ako bývalý tréner Vsetína, ktorému nebolo umožnené štartovať v českej extralige a tak svoje A-mužstvo definitívne rozpustil. Príchod nového kormidelníka veštil zmeny, no ja som i tak veril v slová nášho obrancu Ivana Droppu po sobotňajšej skalickej prehre: „Ďalší zápas musíme vyhrať, takže Nitra si to odskáče.“
Netrpezlivo teda očakávam koniec týždňa, nielen tradične kvôli víkendu. Po vyučovaní ma ešte čakala autoškola, hodinku a pol som si odtrpel a potom sa už s Rudolfom odobral k zimnému štadiónu. Hoci lístky na dnešný zápas vedenie klubu znížilo, nejaká dramaticky vysoká návšteva sa nečrtala, ani košický fanklub nedošiel. My sme si v miernom predstihu spolu s Tomášom Radeckým zabrali miesto na B-tribúne na státie a hodnú chvíľu ešte vyčkávali na zahájenie stretnutia o 17:30 hodín.
Hokejisti Nitry nezačali zle, mali prvú presilovku, no tú nevyužili a naviac v tretej minúte sa oslabili o dvoch hráčov. Hosťujúci obranca „železný“ Ivan Droppa využil túto príležitosť na otvárací gól. Napriek herne dosť jalovému priebehu prvej tretiny ju aspoň môžeme sledovať s kľudom v jednogólovom vedení. Takéto vedenie je však veľmi zradné – buď vedúce mužstvo zvyšuje alebo pri falošnom pocite istoty inkasuje. Práve to sa prihodilo v 15.minúte, kedy pri početnej výhode Nitry skóroval do horného rohu košickej bránky osamotený Kolník.
Po prestávke sa pokračovalo v rozhádzanej hre z oboch strán, lepšie začali oceliari, viac šťastia však mali Nitránčania – po štyroch minútach Kováčik vysunul Chrenka a jeho nahodený puk z uhla za Lipovského chrbát z „valnej hromady“ doklepol zasa Kolník. Šance sa potom striedali na strane Košíc i Nitry, respektíve súperi sa striedali v ich zahadzovaní. V poslednej minúte nastal totálny zvrat – domáci Vozdecký obkorčuľoval košickú bránku a bekhendom zvýšil na 3:1. „A sme v prdeli...,“ hovorím si v duchu (pritom si však aj nahlas ponadávam), no v samom závere, päť sekúnd pred druhou sirénou nevychádzam z údivu. Droppa, inak robustný a nepohyblivý obranca, si priam ukážkovo položil jedného z brániacich Nitránčanov a prudkou strelou švihom pomedzi domácich obrancov znížil späť na rozdiel jedného gólu. To už som v záchvate radosti kričal: „Ivaaaaaaaaan“. Droppovo meno potom skandovali aj niektorí nitrianski diváci, no to skôr ironicky...
V tretej tretine sa Košice snažili vsietiť ten potrebný tretí gól, no nedarilo sa. Množstvo vylúčení, straty puku v strednom pásme, hra bez rozumu a v neposlednom rade i strelecká nemohúcnosť našich útočníkov, všetko nahrávalo Nitre. Domáci takticky bránili a tu a tam hrozili z rýchlych kontier. V 48.minúte v presilovke mohol poistiť vedenie Lipiansky, no trafil iba žrďku košickej bránky, bez úspechu skončil aj nebezpečný pokus Matúša Chrenka z 56.minúty, ktorý Lipovský vytlačil betónom. Ku koncu sa stupňovala nervozita, 15 sekúnd pred záverom riadneho hracieho času si tréner Šterbák vyžiadal oddychový čas, Košičania stiahli brankára a v hre so šiestimi hráčmi sa dostali pred bránku Nitry. Konrád však ich posledné pokusy zlikvidoval a tak Košice už v treťom zápase v rade odišli bez bodov.
Potvrdili sa teda slová Mikuláša Komanického, trénera futbalistov Rimavskej Soboty, ktoré tu mám kdesi zaznamenané, a síce, že keď príde k výmene trénera, obvykle mužstvo ožije. Otázka je, na ako dlho (zvlášť keď vezmem do úvahy „úspešnú“ uplynulú sezónu Vsetína, ktorý Vlach koučoval). Strašne ma mrzí táto prehra, najmä preto, že v poslednom čase nebola jediná. Mužstvo je zrejme v kríze, zlyháva v premieňaní šancí, čo dokumentuje fakt, že najlepším strelcom je obranca Droppa so štyrmi gólmi. Rozhodne bude treba niečo robiť, ďalej to takto nepôjde. Nejde len o peniaze (aj keď to znie ako klišé) – chce to zamyslieť sa nad minulosťou nášho klubu, vziať si príklad z úspechov i neúspechov predošlých rokov, brať možnosť hrať za Košice s hrdosťou a do hry vložiť viac srdca.
Na záver nášmu celku skrze mňa zložil poklonu jeden už mierne podnapitý fanda Nitry, ja som na revanš pogratuloval k víťazstvu. Od štadiónu sa potom odoberáme do centra, kde ešte absolvujem zachádzku do krčmy s Radeckým a jeho kamarátom. Pri Tescu stretávam Mela s Braňom a potom už len v rýchlosti postupujem k železničnej stanici na osobný vlak č.5118 o 20:40 hodín.

Hlasy:
Rostislav Vlach (tréner Nitry): „Chalani boli nabudení pred zápasom, z čoho sme ťažili. Hral sa veľmi dobrý hokej a my sme počnúc Konrádom v bráne hrali veľmi dobre od začiatku až do konca. Dnes musím hlavne poďakovať divákom, ktorí nám výrazne pomohli na ceste za víťazstvom. Skúšali sme aj nové zloženie útočných dvojíc a išlo im to vcelku dobre. Zmeny však určite ešte nie sú konečné.“
Anton Tomko (asistent trénera Košíc): „Dnes videli diváci vyrovnané a dramatické stretnutie. Celé tri tretiny sa hral výborný hokej. My sme išli skoro do vedenia, no domáci dokázali otočiť stav na 3:1. Droppa nás síce vrátil do hry, no v záverečnej tretine sa nám napriek snahe nepodarilo vyrovnať, a tak opäť odchádzame bez bodu.“

Výsledky ostatných zápasov 6.kola: MsHK ŠKP Žilina - HC Slovan Bratislava /5:6/psn, HK-36 Skalica - Ski-Park MHK Kežmarok /1:2/, MHK-32 Li-Pa Liptovský Mikuláš - HK VSR SR 20 /7:4/, HK Aquacity ŠKP Poprad - HK Dukla Trenčín /4:6/, HKm Zvolen - MHC Martin /2:3/psn

Ako pokropení živou vodou
Nitra, 21.septembra 2007 - Zvykne sa hovoriť, že nová metla dobre metie. Po príchode koučov Rostislava Vlacha a Jana Nelibu na striedačku Nitry bolo skutočne na hráčoch badať zmenu. Na ľade pôsobili ako pokropení živou vodou. Ľubomír Kolník strelil hneď dva góly, napriek tomu, že zloženie útokov sa trošku pomenilo. „Verili sme a dúfali, že príchodom nových trénerov sa niečo zmení. Boli sme totiž v kŕči a prehry nás ubíjali. Sme radi, že nezanevreli na nás diváci a prišli nás povzbudiť. Som rád, že prišli aj góly. Pozornejší sme boli aj smerom dozadu a pomohla nám aj šťastena. Čo sa týka nových formácii, my sme napríklad nemali praváka. Tak po týždni budem môcť povedať viac o tom, čo všetko sa zmenilo. Víťazstvo sme potrebovali ako soľ.“
Autor tretieho gólu Martin Vozdecký si takisto pochvaľoval atmosféru. „Boli sme bojovnejší, viac sme si pomáhali a všetci sme sa chceli ukázať pred novými trénermi. Víťazstvo nám určite pomôže.“
Radosť z dvoch gólov mohol mať aj Ivan Droppa na košickej strane, ibaže dva presné zásahy skúseného obrancu boli málo na to, aby mužstvo vyhralo. Nehovoriac o tom, že Košice prehrali už tretí raz po tom, čo v zápase viedli. „Mali sme aj kopu šancí, ale akosi nám to nepadá. Náskok nevieme udržať a potom sa bojíme o výsledok. Tam je pes zakopaný,“ povzdychol si Droppa.