Cyklo Pamhagen - 22.september 2011, št.Úsek 1, Bratislava-Rusovce (žst.) - Mosonmagyaróvár (nám.)
čas v cieli úseku - 9:33 hod.; dĺžka úseku - 26,48 km; čistý čas jazdy - 1:01:43 hod.
Včerajšia túra s Mišom Laukom nebola príliš dlhá ani náročná nato, aby ma vyšťavila a znemožnila mi nasledujúci deň po dlhšej dobe „sadnúť“ na bike. Od svojho plánu vyraziť na cyklistiku do Rakúska teda nemusím upustiť. Ráno vyrážam z Alekšiniec s otcom, ktorý meria obvyklú trasu do práce, okolo štvrť na osem. Po menšom zdržaní na mestskom obchvate Bratislavy pokračujeme po D2-ke na juh a nato schádzame do mestskej časti Rusovce. Cyklistiku zahajujem pri miestnej železničnej stanici, pokračujúc na juh na Čunovo a štátnu hranicu.
Na maďarskej strane už po pár desiatkach metrov vstupujem do obce Rajka. Pred železničnou stanicou sa stáčam na miestnu komunikáciu a ulicami obce pokračujem k Mošonskému Dunaju, pripomínajúcemu „náš“ Malý Dunaj. Povetrie je ešte trocha chladné, no jasná obloha dnes sľubuje pekný deň. Postupujem s vetrom, tempo mám dosť dobré. Na tejto rovine však vietor býva dosť neprajný, určite aspoň časť cesty s ním budem musieť zabojovať. Na trase mám ešte dve menšie obce – Dunakiliti a Feketeerdő, nato vstupujem do asi 30-tisícového mesta Mosonmagyaróvár. Z hlavnej cesty najskôr zabočujem k tunajšej dominante, zámku, odkiaľ pokračujem hlavnou ulicou okolo radnice k pešej zóne. Nasleduje krátka pauza na občerstvenie a zamyslenie sa nad ďalšou trasou.

Úsek 2, Mosonmagyaróvár - Andau
čas v cieli úseku - 11:10 hod.; dĺžka úseku - 25,17 km; čistý čas jazdy - 1:09:28 hod.
Z Mosonmagyaróváru pokračujem ponad diaľnicu Viedeň – Budapešť a následne hlavnou cestou č.86 (smer Szombathely). Ukazovateľ v úvode tejto cesty mi oznamuje, že do Záhrebu je to ešte asi 500 a do Ľubľany 400 km. Tak ďaleko sa však zasa nechystám. Dlhý a monotónny úsek naprieč krajinou rovnou ako rysovacia doska ma privádza do obce Jánossomorja. Hlavná cesta sa stáča prudko na juh, kým ja sa vydávam lokálkou smerom do Rakúska. Nakrátko sa zastavujem pri tunajšej železničnej stanici na trati Hegyeshalom – Csorna, ďalej prechádzam miestnou časťou Pusztasomorja a pár minút nato sa znenazdajky ocitám pri štátnej hranici. Začínam zisťovať, že vzhľadom na čoraz nepríjemnejší, od západu a severozápadu poťahujúci protivietor, to dnes sranda nebude. Za obcou Andau sa na moment zastavujem, dojedám posledné zásoby z domu a dívam sa do mapy. Ešteže máme tie eurá, nákup proviantu na ďalšiu cestu je nevyhnutný.

Úsek 3, Andau - Apetlon
čas v cieli úseku - 12:33 hod.; dĺžka úseku - 21,72 km; čistý čas jazdy - 1:02:08 hod.
Za stáleho protivetra, ktorého pravidelné poryvy značne brzdia moje tempo a uberajú z mojich síl, pokračujem cez obce Tadten a Wallern, a následne ešte viac na juh, až k maďarským hraniciam. Najjužnejšou obcou tohto kraja, neoficiálne nazývaného Seewinkel, je Pamhagen, za ním už leží maďarská Eszterháza. V malej samoobsluhe som „odbavil“ nákup proviantu (tyčinky, keksy) potrebného na zvyšok cesty, nato sa zastavil pri železničnej stanici na kraji obce a hneď sa aj občerstvil. Budova stanice je jedna z tých, ktoré stavala MÁV pred prvou svetovou vojnou, a ktoré sú hojné aj u nás. Vlastne sa vyskytujú po celom území bývalého Uhorska. V kontraste so starou staničnou budovou je moderná elektrická jednotka rakúskych železníc, pristavená na smer Neusiedl am See.
Z Pamhagenu už do Maďarska nepokračujem, tým by som si cestu značne predĺžil. Opäť mierim proti vetru, lokálkou na Apetlon. S blízkosťou turisticky atraktívneho Neziderského jazera (prírodná rezervácia UNESCO) sa objavuje čoraz viac cyklistov. Cesty sú v tejto oblasti lemované cyklochodníkmi, ktoré však ja tradične ignorujem. Tentoraz sa mi to však vypomstilo – zrejme ma nejaký motorista „nabonzoval“, pretože už po pár minútach ma dobehla policajná hliadka a presmerovala ma práve na cyklotrasu. V Apetlone sa konečne stáčam po smere vetra a naberám smer Frauenkirchen.

Úsek 4, Apetlon - Mönchhof
čas v cieli úseku - 14:35 hod.; dĺžka úseku - 25,56 km; čistý čas jazdy - 1:12:04 hod.
Okrem veľkého a známeho Neziderského jazera sa v príznačne pomenovanej oblasti Seewinkel nachádza viacero drobných jazier, ktoré sú pozostatkom zaniknutého rozsiahleho Panónskeho jazera. Jedným z nich je napríklad Lange Lacke, popri ktorom vedie autocesta. Keď zisťujem, že cesta sa akosi točí na inú svetovú stranu než by mala, je už neskoro – pred sebou mám tabuľu Wallern im Burgenland. Nechtiac som teda urobil slučku a vrátil sa nazad. Takto mi neostáva než pokračovať na Frauenkirchen cestou II.triedy č.51 (Pamhagen – Neusiedl), ako inak, proti vetru.
Postup na sever je nanajvýš nepríjemný, po cyklochodníku sa plazím dvadsiatkou (aj to som rád...), dosť často musím zastaviť sa a vydýchať sa, dlhšia pauza už je mojim zbožným prianím. Napokon zastavujem na námestí pred bazilikou vo Frauenkirchene. Tyčinka-dve, pohľad do mapy, pár minút pokoja a sms-ka otcovi. V obchode za rohom nákup pív, čo bol jeden z bočných motívov mojej návštevy Rakúska. Údaje zapisujem v susednom Mönchhofe, v okolí ktorého práve prebieha vinobranie.

Úsek 5, Mönchhof - Gattendorf
čas v cieli úseku - 15:57 hod.; dĺžka úseku - 17,89 km; čistý čas jazdy - 0:52:29 hod.
Od Mönchhofu ma opäť čaká náročný, bojom s protivetrom poznačený úsek. Navyše v týchto miestach rovinu striedajú mierne pahorky. Pri živote ma drží iba pomyslenie, že v najbližšej obci, Zurndorfe, si dám pauzu na občerstvenie. Za diaľnicou sa cesta netypicky kľukatí a krátko nato sa napája na hlavnú cestu č.10, idúcu z Nickelsdorfu smerom na Viedeň. Na križovatke stretám diaľkových cyklistov, trojicu nejakých Aziatov smerujúcich na západ, poprial som im teda šťastnú cestu. Z kopca zbieham do Zurndorfu a na námestí, pri pamätníku padlým, pár minút pauzujem.

Úsek 6, Gattendorf - Bratislava-Petržalka (št.hranica)
čas v cieli úseku - 17:07 hod.; dĺžka úseku - 20,62 km; čistý čas jazdy - 0:56:23 hod.
Proti vetru postupujem ešte zopár kilometrov do susedného Gattendorfu, kde sa stáčam na sever, prebieham ponad zakalenú rieku Litavu a naberám smer Bratislava. Cesta sa tiahne pozdĺž iba nedávno, pred niekoľkými rokmi vybudovanej diaľničnej spojky z Jaroviec do Parndorfu. Premávka sa smerom k Bratislave mierne zahusťuje. Keďže s otcom som sa dohodol, že na hraničnom priechode v Petržalke sa stretneme okolo piatej, a tým pádom mám ešte nejaký čas, rozhodol som sa cestu si v závere trocha predĺžiť. Z hlavnej sa pred Kittsee stáčam na lokálku a zápasiac s vetrom postupujem v ústrety Hainburským vrchom na Edelstal. Nato sa zjazdom dostávam do Bergu a okľukou po hlavnej ceste od Hainburgu prichádzam k bývalej colnici. Výjazd končím krátko po piatej, spokojný, no zničený. Otec prichádza z práce krátko nato, spolu nakladáme bike a hor sa domov...

Počasie - polojasno, slnečno, veterno od S/SZ, tep.asi 20-25°C
Účastníci - Roland Nádaskay
Poznámky, postrehy -

celk.vzdialenosť celk.čas výletu čistý čas jazdy priemerná rýchlosť max.rýchlosť max.rýchl. miesto
137,44 km 8:37 hod. 6:14:10 hod. 22 km/h 41,8 km/h Mönchhof

MAPA v mierke 1:400 000

Fotodokumentácia (výber):


© Text: Roland Nádaskay, Foto: Roland Nádaskay

HLAVNÁ STRÁNKA
TURISTIKA 2011